Mielenkiintoinen seurattava tuli Alahärmän piiskoomännystä, sen kohtalosta, kun sitä oikein pohjanmaan radiossa ruvettiin käsittsittelemään.Löytyyköhän valittajia yhtä hyvin kun Lapualta.Mahtaako se oikeasti olla piiskoomänty tietääkö kukaan?
Alahärmän piiskoomänty
5
1129
Vastaukset
- M. Tyni
Kyllä se on aivan oikea puu. Siinä on pari metrin korkeudessa rautainen määrly johon piiskattavan käsiraudoissa olevat kädet puun ympäri kiinnitettiin, kun hän itse oli selkä paljastettuna puun toisella puolella. Ja piiska ei ollut mikään vitsa vaan toista metriä pitkä paju- tai koivukeppi, joilla lyötiin parittain aina kolme kertaa samoilla ja sitten veriset kepit vaihdettiin. Suurin rangaistus oli 120 kepinlyöntiä. Piiskuri hoiti homman niin tunnollisesti, että selkänahan kappaleita sai kerätä tantereelta. Rankaisu oli yhteiskunnalle halpa ja tehokas -- voisi olla paikallaan nykyäänkin! Piiskattukin kulki jo parin viikon päästä terveenä. Mänty on kauan sitten keloutunut ja voi hyvinkin olla pari sataa vuotta vanha, joten siinä on piiskattu häjyjäkin, mm. Isontalon Anttia. Tarkemmat selvitykset on vielä tekemättä. Puu on parinkymmenen metrin päässä puretusta Alaviitalan käräjätalosta vanhan Ylihärmään menevän tien risteyksessä. Siinä oli hyvin tilaa katsojillekin. Ihmetyttää, että häjyillänsä mahtailevat härmäläiset kunnanisät eivät arvosta tätä puuta nähtävyytenä.
- Jettax
Kyllä jos asia niin on kun Tyni sen selosti niin kyllähän mänty pitäisi säilyttää,kai siihen tänäpäivänä konsti löytyisi.
- HärmänJätkä
Jettax kirjoitti:
Kyllä jos asia niin on kun Tyni sen selosti niin kyllähän mänty pitäisi säilyttää,kai siihen tänäpäivänä konsti löytyisi.
Onhan se mänty osa Härmän arvokasta historiaa, mutta ketä varten se vino kelo pitäisi balsamoida? Turistejako varten? Tuskin kukaan muualta tuleva on paljoa kiinnostunut harmaasta puunkräkystä. Jos se pysyisi pystyssä ja jopa jostain oksasta lykkäisi vielä vihreää neulasta, niin tottahan se voisi siinä seisoskella vaikka vielä toiset 200 vuotta. Mutta jos siitä valtavien tukien takia muodostuu ruma hökötys, niin eikö olisi parempi luovuttaa ja säilyttää piiskoomänty vain valokuviin ja muistelmiin.
- Jetta x
HärmänJätkä kirjoitti:
Onhan se mänty osa Härmän arvokasta historiaa, mutta ketä varten se vino kelo pitäisi balsamoida? Turistejako varten? Tuskin kukaan muualta tuleva on paljoa kiinnostunut harmaasta puunkräkystä. Jos se pysyisi pystyssä ja jopa jostain oksasta lykkäisi vielä vihreää neulasta, niin tottahan se voisi siinä seisoskella vaikka vielä toiset 200 vuotta. Mutta jos siitä valtavien tukien takia muodostuu ruma hökötys, niin eikö olisi parempi luovuttaa ja säilyttää piiskoomänty vain valokuviin ja muistelmiin.
Kyllä piiskoomänty on historiallisesti niin arvokas, että kyllä härmänjätkän kannatais vähän harkiten ajatella kantaansa.Se olisi turisteillekin mielenkiintoinen kohde kun tuotais näkyvästi esille se tosiasia, että sitä on käytetty häjyjenkin taltuttamiseen.Kyllähän sen tukemiseen löytyisi konsteja,esimerkiksi haruslangat joita m.m sähköpylväissä käytetään,ovat melko näkymättömiä.Ja vielä mielestäni olisi hyvä,että Alahärmästäkin jäisi tuleville sukupolville kaikki mahdollinen muinaishistoria,eihän sitä Alahärmästä oikein paljon muuta löydykään,ja kun kaiken lisäksi koko Alahärmä muuttuu Kauhavksi
- m..tyni
Valitettavasti on "haukuttu väärää puuta". Tämän männyn iäksi osoittautui nimittäin vain noin 150 vuotta. Raipparangaistuksista oltiin silloin jo vähitellen luopumassa ja eihän sitä piiskattavaa ihan taimeenkaan voitu kiinnittää. Oikea vanha piiskoomänty, josta on valokuvakin, on oletettavasti kaatunut tai kaadettu vanhan kirkon palon tai kivikirkon rakentamisen aikoihin noin v. 1900. Nykyistä mäntyä on käytetty piiskoomäntynä lukuisissa näytelmissä. Esim. "Pohjalaiset" filmattiin täällä mykkäfiminä jo 1926
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614206Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653435Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541792Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251657Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971424Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132925Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235856en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115828Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17797