Normaalit ihmiset tietävät, että uskovaista luotettavampaa ihmistä ei ole olemassa. Uskovainen on rehellinen, tunnollinen, eikä etsi kaikessa omaansa. Siitä meidät tunnetaan kaikkialla. Uskovat laitetaan aina luottamusta vaativiin tehtäviin ja työnantajat ovat aina nukkuneet yönsä paremmin saadessaan uskovan rehellisyyttä vaativaan tehtävään. Sen tietävät kaikki.
Uskovainen, tunnetusti rehellisin
18
455
Vastaukset
on tietysti totta jos joku veli tai sisar "töppäilee"ja se tulee julki esim täällä,niin kaikki on samanlaisia.
- Pentecostal.1
joku saattaa langeta, mutta sanoisin, että hyvin hyvin harvoin uskova lankeaa epärehellisyyteen.
- vitsin murjasit
Nuo toteamuksesi kun eivät valitettavasti pidä alkuunkaan paikkaansa. Olen niin paljon seuraillut uskovien toilailuja työpaikoilla, että voin sanoa kokemuksesta, että asit ovat juuri päin vastoin monesti, ei tosin aina, koska on niitäkin uskovia, jotka kulkevat jalat maassa tukevastii lman jonnin joutavia haiatteluja ja toisten käännytysyrityksiä. Niin olen muuten itasekin uskovainen ja jo eläkkeellä!
- Pentecostal.1
ja virheitä tekevät kaikki. Uskovilla kun on vapaus sisimmässä, ei suorittamispakkoa monestikaan ole. Toki se saattaa ärsyttää muita takakireämpiä persoonia ja toki uskovan virheet huomioidaan ja uskovan erottuminen kasaa ikävyyksiä uskovan harteille. Uskova ei löydä aina yhteyttä työtovereihin ja se saattaa aiheuttaa sekaannuksia.
- jaina
Noissa saarnahommissa?
Joko olet päässyt omillesi?- Pentecostal.1
ilman sitä ei voi elää nykymaailmassa. Ja kyllähän sitä kuluu kun pitää asuntoja, autoja, ruokaa maksella...
- jaina
Pentecostal.1 kirjoitti:
ilman sitä ei voi elää nykymaailmassa. Ja kyllähän sitä kuluu kun pitää asuntoja, autoja, ruokaa maksella...
Ja joko olet päässyt tienaamaan?
Miksi et voi puhua rahasta? Tottakai saarnamiehenkin pitää syödä, mutta mikseivät taksat ole avoimia? Kuka suomalaisita veloittaa eniten? Millä esim. NokiaMissio kustantaa mesoamisensa? Paljonko Urbaani Unelma nettosi? - Pentecostal.1
jaina kirjoitti:
Ja joko olet päässyt tienaamaan?
Miksi et voi puhua rahasta? Tottakai saarnamiehenkin pitää syödä, mutta mikseivät taksat ole avoimia? Kuka suomalaisita veloittaa eniten? Millä esim. NokiaMissio kustantaa mesoamisensa? Paljonko Urbaani Unelma nettosi?rahassa on niin mystistä? Eihän suomalaisilta kukaan uskovainen veloita mitään.
- Kadun*Nainen
Ja kummallista, että työllistämätön ihminen uskaltaa väittää moista. Oma kokemukseni on osoittanut, että uskovaisuuss ei vaikuta tunnollisuuteen lainkaan työelämässä..
Uskolla saattaa olla jopa hyvin itsekkäitä vaiku-
tuksia työelämässä. Toisia ihmisiä tunteettomasti hyväksikäyttäviä uskovia olen saanut nähdä, joskin myös toiselta äärilaidalta.
Eli yleistys menisi nyt vikaan ainakin oman kokemukseni puitteissa.- Pentecostal.1
työllistämätön? En olisi sinusta uskonut, että asenteesi ovat fanaattisen takakireitä työn ihannoinnissa. Minä olen nyt sivarissa, eli hyvin työllistynyt. Kuluneen vuodenkin aikana olin töissä.
- Näin on!!!
Kadunnainen puhut täyttä asiaa! Samanlaisia kokemuksia itsellänikin ja huomatkaa olen itsekin uskovainen!
- Kadun*Nainen
Pentecostal.1 kirjoitti:
työllistämätön? En olisi sinusta uskonut, että asenteesi ovat fanaattisen takakireitä työn ihannoinnissa. Minä olen nyt sivarissa, eli hyvin työllistynyt. Kuluneen vuodenkin aikana olin töissä.
- Kadun*Nainen
Näin on!!! kirjoitti:
Kadunnainen puhut täyttä asiaa! Samanlaisia kokemuksia itsellänikin ja huomatkaa olen itsekin uskovainen!
Pentillä on hyvän ja pahan akseli niin voimakas, että hän kokemattomuuttaan yleistää arkielämän asioita, joista ei itse tiedä vielä mitään.
Uskovissa on ihan samalaisia lihallisia piirteitä, kun tulee oikeanlainen tilaisuus eteen, vaikka se olisikin vastoin lakeja ja säädöksiä. Kateus on myös kova ajattaja. - että,
Kadun*Nainen kirjoitti:
sukkispena elää pussissa.
- Kadun*Nainen
että, kirjoitti:
sukkispena elää pussissa.
wilkerson´ w/o ice
- Pentecostal.1
....mikäs nyt on kun on koko foorumi jumissa
- kenttäpastori
Sinun syytäsi. Jumala ei pidä sinusta.
- käy ilmi, että
uskovaiset olisivat yhtään sen "rehellisempää" kansanosaa, kuin muutkaan, muista lieveilmiöistä puhumattakaan. Ei saa piiloutua minkään uskovaisuuden taakse ... tämä on reaalielämää!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292063
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051876Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841659Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy641524Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331192- 821148
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561132- 1101093
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471066Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441013