Ylen Ihalaisen oudot

edesottamukset

Eilisessä (13.8.) Ylen uudenmaan lähetyksessä toimittaja Ihalainen esitti mieletäni outoja johdatuksia, joita on syytä kommentoida ja oikoa.

Ylen toimittaja Ihalainen näet kyseenalaisti haastatteluissaan kuulijoilta Suomen osallistumista Venäjän jätevesien puhdistukseen. Siis veromarkkojemme käyttämistä tähän tarkoitukseen.

Kun Ihalainen oli muutenkin tavanomaisella "sotaisalla" päällään muistutellen veteraanien saavutuksista jne. jne.. niin unohtuiko Ihalaiselta tarkoituksellisesti suomalaisten veromarkkojen törsääminen siirtomaapolitiikan pönkämiehenä Afganistanissa.

Tämän sotaisan toiminnan rahoitusta suomalaisin veromarkoin Ihalainen ei kritisoinut. On näet ero ja ero veromarkkojenkin törsäämisellä.

1) Afganistanissa siirtomaapolitiikkaa harjoittava "todella VAURAS" angloaggressio tuskin kaipaa tuekseen suomalaisia veromarkkoja ja mahdollisia kansalaistemme hengen uhrauksia. Yksi tämän siirtomaaveijjarin sotilastukikohdan tarkoituksella surmaama YK-sotilaamme libanonissa saanee riittää, vai mitä. Afganistanissa voimme vain hävitä, siirtomaaveijjarin tapaan.

2) Aivan toisen luokan juttu taas on lähialueidemme jätevesien puhdistushanke. Siihen jos mihin Afganistanissakin tärvättävät veromarkat olisi syytä kohdistaa:

a) Laitetoimitukset hoitaa suomalainen teollisuus, joten hankkeella on meikäläinen, työllistävä vaikutus

b) Hjallis harkimo ja monet muut rantojen asukkaat saavat edes pienen toiveen Suomenlahden rantojen vähittäisestä parantumisesta nykyisen, alati huonompaan suuntaan menevän kehityksen sijaan. Turistitkin voisivat mennä uimavesikaudellamme kirkaaseen veteen uimaan, ehkä 10 vuoden kuluttua.

Jos siis nyt toimimme. Siispä sotilaat veke impperialismia tukemasta ja nuo rahat lähialueidemme kehitykseen. Vai oletko tämän valistavan ja vähemmän johdattelevan kirjoitelman jälkeen edelleen eri mieltä, toimittaja Ihalainen?

0

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

        Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
        NATO
        261
        4218
      2. Stefu haikailee

        Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        265
        3446
      3. Harmi mies ettet arvostanut

        Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
        Ikävä
        154
        1796
      4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

        Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
        Suomalaiset julkkikset
        25
        1663
      5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

        Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
        Maailman menoa
        297
        1430
      6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

        Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        132
        928
      7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

        Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
        Sinkut
        235
        858
      8. en vaan saa häntä pois

        Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
        Ikävä
        115
        835
      9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

        “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
        Suomi24 Blogi ★
        18
        804
      Aihe