Verot alenevat kokoomuksen ansiosta!

Hyvätuloinen metsänomistaja

He he, peruskokkeli taisi odottaa jo vesi kielellä että nyt kun meillä on oikein oikeistohallitus niin verot pienenesivät edes vähän, kun sentään köyhässä Virossakin pystytään siihen..

Ei alentuneet, eivätkä alennu. Päin vastoin, kun suhdannehuippu on ohitettu ne NOUSEVAT entisistään ja nyt suhdannehuipullakin valtio korottaa veroja rutkasti. Vaikutus on peruskokkelille luokkaa 2 prosenttiksikköä. Aika vähänhän se on, eikö vain? Jäähän PALKASTA, peruskokkeli kun on yleensä palkkatyöläinen eikä mikään oikeasti rikas, sentään vähän rahaa itsellekkin.. voi silloin tällöin pienen tuopin ottaa siinä kylän vähän paremmalla terassilla, mutta 5 vuotta vanha Vecra saa vielä kelvata, kun ei perintöäkään tullut ainakaan vielä. Ilmastointikin on rikki eikä ole oikein varaa korjata kun penskakin oli hammaslääkärissä..

Mihin sitten on kokkelin rahat menneet? Miettikääpä sitä.. Miksi jopa köyhillä Itä-Euroopan valtioilla on varaa verottaa paikallisia kokkeleita PALJON vähemmän..?? Miksi Suomalaisilla on Euroopan paskimmat autot, miksi täällä ei ole juuri kenelläkään rahaa, siis oikeasti?? Hyviä kysymyksiä, eikö vain? Onko kokkelia vähän kustu silmään :)

4

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Identiteettikriisi teillä on

      nyt on oma politiikka paniikissa, eikä sosialismista, teidän periaateohjelmasta, sovi oikein ääneenkään puhua.

      • Hyvätuloinen metsänomistaja

        Mutta vaikkapa minun syyttämiseni demariksi riittää kokkelille, kokkeli kun ei osaa vaatia mitään. Miten muuten jonkun pepsodent-jykän politiikka eroaa demarien tai vasemmistoliiton vastaavasta?

        Ei mitenkään, eikö totta?


    • hyvin menee

      Tuottamattomat henkilöt yleensä äänestävät kokoomusta. Kokoomus taas on yrittäjien puolue. Verokantaa ei voi laskea, siitä ei ole esitystä. Eihän siinä olis mitään järkeä esim. nyt alentaa tuloveroa ja samanaikaisesti vielä nostaa veroilla maksettavia palkkoja. Veroastetta ei alenneta, viinan ja bensan veroja nostetaan, velkaa maksetaan vähän pois. Näin voidaan ennen vaaleja hieman laskea verotusta ja varmistaa asemat seuraaviin vaaleihin.

      Näin noususuhdanteen aikana menee muutenkin hyvin, joten ei kannata hötkyillä.

      • Hyvätuloinen metsänomistaja

        "Tuottamattomat henkilöt yleensä äänestävät kokoomusta."

        Ha haa, juurikin näin.

        "Kokoomus taas on yrittäjien puolue."

        Siksi kokkelit ovatkin laskeneet tuottavimpien = hyvätuloisten yrittäjien verotusta. oho, ai ei olekaan..

        "Verokantaa ei voi laskea, siitä ei ole esitystä."

        Kannattaisi varmaan tehdä sitten sellainen esitys..

        "Eihän siinä olis mitään järkeä esim. nyt alentaa tuloveroa ja samanaikaisesti vielä nostaa veroilla maksettavia palkkoja."

        Tuloverojen alennus olisi täysin välttämätöntä koska ne ovat kestämättömän korkealla alentaen työmotivaatiota ja veromoraalia.. miksi veroilla maksettavia palkkoja pitäisi nostaa?

        "Veroastetta ei alenneta, viinan ja bensan veroja nostetaan,"

        Tämä onkin juuri sitä 'oikeistolaista' politiikkaa :)

        "velkaa maksetaan vähän pois."

        Helevetin vähän...

        " Näin voidaan ennen vaaleja hieman laskea verotusta ja varmistaa asemat seuraaviin vaaleihin."

        näin juuri, kokkeli on niin tyhmä että jos veroja nostetaan seuraavina vuosina esim. 5% ja vaalivuonna lasketaan 1% on se kokkelin mielestä veronkevennys..

        "Näin noususuhdanteen aikana menee muutenkin hyvin, joten ei kannata hötkyillä."

        Kokkelin ja kepun hyvä perinne, ei tehdä mitään niin ei tule virheitä, ja toinen 'oikeisto'puolue pääsee sitten seuraavaan demarihallitukseen. Jatkamaan tätä täysin samaa politiikka...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      247
      3145
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      18
      1750
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1443
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      132
      1275
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      76
      1192
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe