Viennan sopimus 1969

Artikla 52

Viennan sopimus johon kaikki YK:n jäsenet (ml. edesmennyt Neukkula ja nyky-Venäjä) ovat sitoutuneet sanoo seuraavaa artiklassa 52:

Article 52 Coercion of a State by the threat or use of force A treaty is void if its conclusion has been procured by the threat or use of force in violation of the principles of international law embodied in the Charter of the United Nations.

Eli pakottamalla ja uhkaamalla tehdyt sopimukset eivät ole lainvoimaisia mikäli ne rikkovat YK:n peruskirjaa. NL erotettiin YK:sta koska hyökkäsivät Suomeen.

9

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • et ole tiedossa

      1939 oli Kansainliitto ei YK.
      Suomen tasavalta neuvotteli Pariisin rauhansopimuksen, joten se on kahden valtion Englannin siunaama valtiosopimus
      ja
      se viina takaisin kauppaan perkele!

    • mutta mutta

      "Eli pakottamalla ja uhkaamalla tehdyt sopimukset eivät ole lainvoimaisia mikäli ne rikkovat YK:n peruskirjaa. NL erotettiin YK:sta koska hyökkäsivät Suomeen. "

      Ensinnäkään Neuvostoliittoa ei vuonna 1939 erotettu YK:sta, vaan Kansainliitosta. YK:ta ei ollut silloin vielä olemassakaan. YK perustettiin 24.10. 1945 San Franciscossa Kansainliiton korvaajaksi. Neuvostoliitto oli sen jäsen alusta loppuun, eikä sitä siitä koskaan erotettu.

      Toiseksi, mitään "Viennan sopimusta" vuodelta 1969 ei ole olemassakaan, jos et sitten tarkoita valtiosopimusoikeutta koskevaa Wienin yleissopimusta (1969), joka on kansainvälinen sopimus valtioiden välisistä kirjallisista sopimuksista. Luultavasti tarkoitat.

      Kolmanneksi, oikeus- ja sopimuskäytäntö maailmassa on sellainen, ettei lakeja ja sopimuksia sovelleta taannehtivasti. Suuri osa nykyajan oikeusvaltioista, jollaisena Suomikin itseään pitää, kieltää taannehtivat lait, yleensä joko perustuslailla tai yleisen oikeuskäytännön perusteella. Tämä tarkoittaa sitä, että valtioiden väliset "pakottamalla ja uhkaamalla" tehdyt sopimukset eivät saa kansainvälisoikeudellista tunnustusta, eli sinun ymmärryskykysi rajoissa ne eivät ole "lainvoimaisia" koska ne rikkovat Wienin yleissopimusta. Tämä koskee sitten vain Wienin sopimuksen jälkeen pakotettuja ja uhkailtuja sopimuksia, ei ennen sitä.

      • mutta lähelle

        Kyllä silloin kansainliitollakin oli vastaavat sopimukset ja niitä vastaan NL rikkoi (ja erotettiin). Ongelmaksi ei niinkään muodostu siis se fakta että NL rikkoi kansainvälistä lakia vaan se että alue luovutukset on määritetty Pariisin rauhansopimuksesssa. Jenkit ja Britit eivät tasan lähde avaamaan tätä pakettia.

        Eli vaikka Talvisodan jälkeen tehty sopimus on laiton (ja rikollinenkin) niin Jatkosodan jälkeen tehty ei sitä kansainvälisen oikeuden silmissä ole, vaikkakin se on sisällöltään lähes yksi yhteen. Ainoastaan allekirjoittajina on paljon muitakin maita (Liittoutuneet).

        Eli mikäli tätä juridisesti haluaisi purkaa niin Pariisin sopimus pitäisi kiistää.


      • ja laki
        mutta lähelle kirjoitti:

        Kyllä silloin kansainliitollakin oli vastaavat sopimukset ja niitä vastaan NL rikkoi (ja erotettiin). Ongelmaksi ei niinkään muodostu siis se fakta että NL rikkoi kansainvälistä lakia vaan se että alue luovutukset on määritetty Pariisin rauhansopimuksesssa. Jenkit ja Britit eivät tasan lähde avaamaan tätä pakettia.

        Eli vaikka Talvisodan jälkeen tehty sopimus on laiton (ja rikollinenkin) niin Jatkosodan jälkeen tehty ei sitä kansainvälisen oikeuden silmissä ole, vaikkakin se on sisällöltään lähes yksi yhteen. Ainoastaan allekirjoittajina on paljon muitakin maita (Liittoutuneet).

        Eli mikäli tätä juridisesti haluaisi purkaa niin Pariisin sopimus pitäisi kiistää.

        on maiden väistä sopimusta. Pariisin rauhansopimus on osa sitä ja se siitä. Edellisillä sopimuksilla ei ole mitään merkitystä.


      • ...Kansainliitosta....

        ...juuri Suomeen hyökkäämisen takia.

        Tietämättömyytesi paljastaa poliittisen värisi.


      • eikä tietämättömyyttä
        ...Kansainliitosta.... kirjoitti:

        ...juuri Suomeen hyökkäämisen takia.

        Tietämättömyytesi paljastaa poliittisen värisi.

        "Neuvostoliitto erotettiin Kansainliitosta juuri Suomeen hyökkäämisen takia. "

        Aivan, KANSAINLIITOSTA, ei YK:sta, jota ei silloin ollut vielä edes olemassa, niin kuin alkuperäinen väite kuului.

        "Tietämättömyytesi paljastaa poliittisen värisi. "

        No mitähän Kansainliiton ja YK:n yhdeksi ja samaksi ymmärtäminen mahtaa kertoa sinun (aloittaja) yleissivistyksestä? Minkä värinen se on?


    • Asdertson

      Mahtoiko kyseessä olla Karjalan Viena vaiko Itävallan pääkaupunki Wien?

      • N erottaa

        Missä kielessä Viena esiintyy muodossa VIENNA? Mistä mieleesi pälkähtikin Karjalan Viena tässä yhteydessä?


      • Asdertson
        N erottaa kirjoitti:

        Missä kielessä Viena esiintyy muodossa VIENNA? Mistä mieleesi pälkähtikin Karjalan Viena tässä yhteydessä?

        Eiköhän siitä, että otsikon nimi on "Karjalan palautus".

        Vienan kanssa sillä on enemmän tekemistä kuin Wienin.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      262
      4303
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3506
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      155
      1829
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1714
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1447
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      957
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      865
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      864
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      855
    Aihe