mulla on ollu pienestä asti tosi usein suussa rakkoja. monesti jopa useita yhtä aikaa :S en tiiä onko toi rakko oikea nimi sille, mutta siksi sitä meillä päin on aina kutsuttu :)
eli mistä nämä johtuu ja miten niitä voi ehkäistä? eräs työkaverini kertoi, että heti kun huomaa että rakko on tulossa, niin pitää syödä sitruuna raakana parin päivän ajan..
tällä hetkellä mulla on 4 rakkoa suussa sekä tuola takahampaiden takana oleva iho on vähän rikki. on aika tuskaa yrittää syödä :S
eli mistä nämä johtuu ja miten niitä voi ehkäistä? eräs työkaverini kertoi, että heti kun huomaa että rakko on tulossa, niin pitää syödä sitruuna raakana parin päivän ajan..
tällä hetkellä mulla on 4 rakkoa suussa sekä tuola takahampaiden takana oleva iho on vähän rikki. on aika tuskaa yrittää syödä :S
Vastaukset 5
Vanhimmat
minulla oli pienenä apteekista ostettua viilentävää ainetta joka laitettiin sen rakon päälle. En muista pitikö olla resepti.
äskön hokasin että tohon huuleen sisä puolelle on tullu viides rakko :D eipä oo ennen ollu näin montaa yhtä aikaa, ennätys tuli :)
Hammastahna hellävaraiseen ja vaahtoutumattomaan, apteekista saa ostettua aftoihin Aftabeja(tarttee reseptin?)/Aloclair-geeliä-->afta häviää nopeammin. Vältä sitruunaa/tomaattia, kirveleviä ruoka-aineita-->itsellä ainakin lisää aftoja.
Olen ollut samassa jamassa koko elämäni ajan ja vasta vuosi sitten löysin vastauksen kysymykseesi ystävälleni jutellessa. Hänen hammaslääkäri täällä USAssa suositteli L-Lysine, HCl 500mg ottamista yhden tai kaksi tablettia niinä päivinä kun syöt esim. mansikoita, tomaatteja, sitrus hedelmiä tai mitään sellaista jonka happo aihettaa joidenkin ihmisten suussa noita inhottavia ja kivuliaita rakkoja. Elämäni ja 4 v. poikani elämä on huomattavasti helpottunut tämän jälkeen. Sitruunan luulisi vain pahentavan tilannetta. Olen nauttinut pussi tolkulla appelsiineja eikä rakkoja enään ole tullut. Toivottavasti tämä neuvo auttaa myös sinua!
Ainakin kun viimeksi ostin Aftabeja, ei niihin reseptiä tarvinnut. En tosin ole vakuuttunut niiden tehosta.. Ennen oli myynnissä myös semmoinen kuin Ascoxal, mutta sitä ei kai saa enää..se oli hyvä aine - puudutti ja desinfioi ja toimi.
Hammastahna vaikuttaa kanssa, semmoinen vaahtoutumaton on hyvä käytössä..Yotuel on erittäin hyvä - vaalentaakin samaan hintaan :) Ilman sitä en tulisi toimeen.