Kannattaako kolariauton osto? Myyjän mukaan vain tuulilasi ja etupuskuri vaihdettu sekä peltiä oiottu. Lähinnä kiinnostaa miten autokauppiaat suhtautuvat kolariautoon/kaksikilpisyyteen, jos yrittää myöhemmin vaihtaa?
Kolariauton osto
7
1009
Vastaukset
- Jormaliini
Buah, uskomattomia kysymyksiä tällä palstalla jotkut esittää aivan tosissaan....
Kaikki vastauksena: KYLLÄ KANNATTAA! - Automies.
Yleensä tuulilasin tai puskurin vaihtoa varten ei autoa tarvitse poistaa rekisteristä. HIEMAN epäilyttää myyjän selitys...
- Guitar83
Hyvin korjattu kolariauto tietysti toimittaa auton virkaa siinä missä kolaroimatonkin. Itse kuitenkin vuosi takaperin huomasin että kun auton menneisyydessä on kolarikorjaus, niin sen arvo omissakin silmissä laskee tuntuvasti. Tässä tapauksessa tosin korjaukset huomasi kirkkaassa valossa mm. hätäisinä pohjatöinä.
Näistä korjauksista kun ei aina tiedä. Jos ostaisin kolaroidun auton, niin joko korjauksen täytyy olla niin hyvin tehty, ettei korjausta todella muusta autosta huomaa (eikä näin muistuta olemassaolostaan) tai sitten korjaus on paras tehdä itse jolloin itse tietää tasan tarkkaan mitä sille on tehty ja miten.
Arvoahan kolarointi tietysti laskee aina hieman. - myyjä.
Mikäli auto alle 5 000e niin voin ottaa vaihdossa muuten en. Tosin hyvitys 30 % matalampi kuin normaalisti. Älä osta kolari autoa on mun neuvo.
- paljoa saa
Kolariautosta ei paljoa saa, jos kelpaa ollenkaan.
käyttöarvoa on, muntta rahallista ei - Nullahumppi
Kunhan ole itsellesi selvittänyt mitä ostat. Mikäli kyseessä on 15 vuotias kosla, voi se olla saanut jopa enemmän peltiä kuin mitä siinä aiemmin oli, mutta mikäli olet ostamassa uudehkoa autoa jonka kolarissa kasaan painuva rakenne on saanut siipeensä on todennäköistä ettei se enää käyttäydy ihmishenkiä pelastavaan tapaan.
- Styde_
Onko kyseine autoliike Espoossa sijaitseva *#-Kaupat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614197Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653429Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541788Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251647Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971422Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132924Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115824Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17791