Ev.lut. kirkon sivuilta poimittua:
>> Ennen kuolemaansa Jeesus lupasi lähettää Pyhän Hengen omiensa puolustajaksi ja opastajaksi. Ylösnousemuksen jälkeen, helluntaina, Jumala vuodatti Henkensä opetuslasten päälle ja täytti heidät armollaan ja lahjoillaan.
Pyhä Henki tuo Jumalan hyvyyden ja Kristuksen rakkauden meidän keskellemme. Ilman eläväksi tekevää Henkeä emme voi uskoa emmekä lähestyä Kristusta. Pakenemme Jumalaa ja käännymme hänestä pois. Pyhä Henki kutsuu meitä ja synnyttää meissä uskon ja uuden elämän. Hän antaa meille Kristuksen kaikkine lahjoineen ja varjelee meidät oikeassa uskossa.
Pyhä Henki on nimensä mukaisesti Pyhittäjä, joka tekee syntisistä ihmisistä pyhiä. Hän avaa sydämemme kuulemaan Jumalan sanan, tuntemaan Kristuksen ja turvautumaan Jumalan lupauksiin. Pyhän Hengen vaikutuksesta ihminen tulee Jumalan armolahjoista osalliseksi, alkaa rakastaa Jumalaa ja lähimmäisiään.
Miten Pyhä Henki vaikuttaa?
5
241
Vastaukset
- opetusta kuitenkin oikeampaa
Kaikesta huolimatta luterilainsen kirkon opetusta on oikeaampaa ja rehellisempää kuin adventistien oman baabelin palvonta ja Jumalan sanan vääristely ja silkka valehtelu. Se ei aivan niin suoranaista helvettiin vievää harhaoppia kuten adventismi, jossa Jumala, Jeesus ja Raamattu ovat vain kulissi toteuttaa synkkää harhaoppia.
- hirvas
tunnetaan varsin hyvin sellainen asia kuin armo, jota ilman ei kukaan pelastu. Joiltakin lahkoilta se on unohtunut, ja siksi kuolleilla teoilla pyritään lunastamaan vanhurskaus, kuten pakkosapatin viettäminen...
- matalapalkkaduunari Maija
Hyvä ja osuva lainaus Pyhän Hengen työstä tiivistetysti ja lyhyesti.
Kunpa Herran Henki saisi meidät täyttää ja kulkisimme hänen ohjauksessaan joka hetki.
"ei riitä jos kerran sulta,sun kasteesi siunatun sain,mä tarvitsen uutta tulta,uutta armoa matkallain..."Näin kertoo vanha hengellinen laulu. - lutkulainen
"Täyttykää Pyhällä-Hengellä"on aivan samalla lailla Jumalan käsky kuin :Tehkää parannus.
Ilman Pyhän Hengen täyteyttä puuttuu elämästämme
aivan olennaisin .Siitä puuttuu yliluonnolisen Jumalan voima.
Joka laimin lyö syvää yhteyttä Kristuksen kanssa ,jää elämään oman uskonnollisuutensa ponnistusten ja voimiensa varaan.
Elävää kristillisyyttä voidaan elää ainoastaan Herralta lähtevien voimien varassa.
Siksi jokaisen kristityn pitäisi kilvoitella täyttyäkseen yhä uudestaan Pyhällä Hengellä .
Mitä se merkitsee käytännössä?
Se merkitsee armon ja rukouksen hengellä täyttymistä.
Jokainen uskovainen(kuulutpa mihin kristilliseen suuntaan tahansa)Joka on täytetty armon ja rukouksen hengellä ,on täytetty Pyhällä Hengellä.
Esm.Joka aamu hiljaista hetkeä viettäessämme saamme kohdata Herran uudella elävällä tavalla ja saa uuden elävän siunauksen juuri sitä päivää varten. Saamme rukoilla:Herra täytä minut tänäkin päivänä Pyhällä Hengelläsi.,voidakseni vastustaa paholaisen kavalia hyökäyksiä ja tehdä sen minkä olet antanut toimitettavakseni tänä päivänä".
Ilman Pyhää Henkeä emme myöskään voita kiusauksissa. - Miksei Raamattu kelpaa?
Joh 16:7-11 :
7 Kuitenkin minä sanon teille totuuden: teille on hyväksi, että minä menen pois. Sillä ellen minä mene pois, ei Puolustaja tule teidän tykönne; mutta jos minä menen, niin minä hänet teille lähetän.
8 Ja kun hän tulee, niin hän näyttää maailmalle todeksi synnin ja vanhurskauden ja tuomion:
9 synnin, koska he eivät usko minuun;
10 vanhurskauden, koska minä menen Isän tykö, ettekä te enää minua näe;
11 ja tuomion, koska tämän maailman ruhtinas on tuomittu.
Luuk. 10:21
Sillä hetkellä hän riemuitsi Pyhässä Hengessä ja sanoi: "Minä ylistän sinua, Isä, taivaan ja maan Herra, että olet salannut nämä viisailta ja ymmärtäväisiltä ja ilmoittanut ne lapsenmielisille. Niin, Isä, sillä näin on sinulle hyväksi näkynyt.
Luuk. 12:12
sillä Pyhä Henki opettaa teille sillä hetkellä, mitä teidän on sanottava."
Pyhä Henki toimii vasta silloin, kun ollaan liikkeellä, uskon varassa. Ei kukaan kykene tarkoin määrittelemällä kahlitsemaan Henkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455080Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131604Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481269Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101209- 131133
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171017Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76979Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3905Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57789Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27763