Punnitessani eri hengellisiä näkemyksiä, en voi välttyä ihmettelemästä miksi itsetyydytyksen sanotaan olevan syntiä. Samoin ihmettelen myös miksi ihmisen tulee kristillisten tahojen mukaan olla avioliitossa, ennenkuin voi harrastaa seksiä. Mikä "syvempi totuus" näissä asioissa kristittyjen mielestä piilee?
On vielä monia muitakin avoimia kysymyksiä mielessäni, mutta aloitetaan nyt näistä kahdesta.
Voisiko joku selkeän kielellisen kirjoittamisen omaava kristitty selittää ne minulle. Kiitos paljon.
Syvämietiskelyä
5
129
Vastaukset
- voisi olla vaikka
yksi syy
- vaarat piilevät
ranteen rasittumisessa. Helposti tulee nimittäin jännetupen tulehdus, jos runkkaa intohimoisesti (miehestä kyse). Em. tautihan on katolisten pappien ammattitauti.
Esiaviollinen seksi ei ole syntiä. Sanoohan Jeesuskin: syntinen se, joka ei kiimaista naista auta.
Jotta eikun pukille (mies).
Mitä yhtäläistä on muuten postinkantajalla ja kuningatar Silvialla??
No. Kummallakin on monarkki (polkupyörä: toim. huom.) jalkojen välissä.
Tämä vitsi on kehitelty silloin, kun Kalle K oli vielä nuori ja viriili. Nykyisin se painaa enemmänkin urheiluauton kaasupedaalia.- lukea syvällinen
vastauksesi :) Tuli vain mieleeni että eikös se ole aika tukala paikka jos Silvialla on urheiluauto jalkojen välissä ? vai ymmärsinköhän vähän pieleen.
Muuten - ei Jeesus koskaan sanonut noin naisten auttamisesta.. - Hmpf!
Vai niin. Ja kaikkihan me tiedämme senkin, mikä yhdistää David Bowieta ja moottorivenettä. Tai mikä oli aikoinaan Tampaxin ja Evinruden yhteisen mainoksen otsikko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1762667- 1642499
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182177Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee592052Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31729"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591434Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2041420Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2241153Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931128Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3641058