Minä kysyn nyt tältä palstalta, jos joku osaisi täällä sanoa jotain.
Tunnen naisen, joka kysyy minulta jatkuvasti apua kuulemiinsa ääniin..Ne kuulemma ovat saatanallisia ja ne puhuvat todella "irstaita"..Hän ei pysty nukkumaan, ei mitään. Minä olen auttanut häntä rukoilemalla ja lisäksi nainen on saanut apua muiltakin ihmisiltä (naisilta).. Tilanne menee vain pahemmaksi jos yritämme auttaa häntä rukoilemalla, äänet kuulemma yrittävät saada häntä tappamaan itsensä.
Hän kysyy minulta aina apua kun hän ei kehtaa kertoa oikein niistä sanoista kuin minulle (naiselle).
Hän kuulee ääniä lähes aina..Ja ottaa minuun aina yhteyttä, enkä tiedä itkeäkö vai nauraa!
Olen miettinyt, jos henkilöllä olisi skitsofrenia, skitsofreenikot kai kuulevat "ääniä" ja sanoja, eikä mikään apu varmastikaan auta sellaisessa taudissa.
Mutta entä jos häntä kiusaavat oikeat pahat henget? Onko kenelläkään mitään kokemusta?
Tämä on outo kysymys, mutta nainen tarvitsee apua! Joko pillereitä tai papin!
En kehtaa hänelle ehdottaa psykiatria, mutta jos jokin muu auttaisikin..Hän kääntyy minun puoleeni, koska hän tietää, että uskon pahoihin henkiin. Olen yriottänyt selittää, että luottamalla Herraan ja rukoilemalla hän voittaa pahan, mutta pahuus kuulemma vain vahvistuu sellaisesta.
Nainen käyttää kaikennäköisiä vaihtoehtoisia juttuja, reikiä ja muuta ja kuulemma on vain yksi henkilö, joka saa äänet hetkeksi pois ja se on hänen reikihoitajansa...
Mitä tehdä?
demonista toimintaa?
5
364
Vastaukset
- Alan ammattilainen
Tällaiset harhat ovat psykiatrien alaa ja he todella voivat myös auttaa. Rukous on toki tärkeä apu, mutta kyllä Herra on antanut meille myös lääketieteen käytettäväksi ihmisten auttamiseen. kun on kyse selkeästi lääketieteellisestä ongelmasta. Paras apu mitä voit ystävällesi antaa, on auttaa häntä ottamaan yhteyttä mielenterveystoimistoon. Osaat varmasti esittää asian niin, että hän ymmärtää sinun tarkoittavan hyvää. Esimerkiksi voit puhua siitä, kuinka tärkeää on varmuuden vuoksi antaa myös lääkärin tutkia. Voitte esittää myös toivomuksen siitä, että hoitava henkilö olisi nainen, ainakin aluksi. Jos ystäväsi ei suostu lääkärin tapaamiseen, olisi ehkä paras ottaa yhteyttä hänen omaisiinsa. Jos harhat todella käskevät häntä tappamaan itsensä, tilanne voi olla ihan oikeasti vaarallinen eikä ystäväsi ehkä kykene itse päättämään siitä , onko hän hoidon tarpeessa.
- Mirjamiini
Kiitos sinulle viestistäsi!
Olen ajatellut, että ehdotan naiselle lääkäriä, sillä itseäni hieman rasittaa naisen jatkuvat yhteyden otot. Kyseessä on jo keski-iän ylittänyt henkilö, jonka ei voisi uskoa puhuvan sellaisia, mitä puhuu! Olen hänen ainoita tuttujaan, joka ottaa vakavasti hänen kuulemansa äänet ja olen myös ainoita, joita hän kontaktoi, kun äänet pahenevat. Minua ei haluta kuunnella sellaista, mitä hän kertoo..Hänen kuulemansa äänet ovat niin ikävän irstaita ja negatiivisia ja tietenkin hän kertoo minulle aina kaiken.
Yritän ystävällisen kohteliaasti kehottaa hänelle lääkäriä!
- Parasta varmaan
ensin mennä terveyskeskuslääkärille, joka voi kirjoittaa lähetteen psykiatrille. Suuremmilla paikkakunnilla on myös psykiatrisia päivystyksiä esim Helsingissä Auroran sairaalassa, joihin voi hakeutua ilman lähetettäkin.
- japperi
On hyvä että olet ystäväsi tukena ja "varaventtiilinä". Kuulostaa todellakin siltä että ystävälläsi on MIELENTERVEYS ongelmia. En tässä nyt ota kantaa hyvien tai pahojen henkien puolesta enkä vastaan. Saa joku minua viisaampi selvittää:)
Mutta tilanne kuulostaa kuitenkin aika vakavalta. Itsetuhoisuutta ja harhoja. Riippuu itsestäsi miten paljon olet lähimmäisesi eteen valmis tekemään. Jo se että hänellä on joku jolle avautua on paljon. Mutta jos sinulla riittää rohkeutta niin neuvoni olisi lähteä järjestämään hänelle pikaisesti ammattiapua. Seurakunnat ja muut yhteisöt voivat ylläpitää henkistä terveyttä ja joskus auttaa lievien mielenterveysongelmien "hoidossa", mutta ystäväsi tila kuulostaa siltä että hänen olisi hyvä päästä ammattiavun piiriin nopeasti. Olisi sääli jos hänen selvä mielenterveysongelmansa jäisi hoitamatta sen takia ettette voi poissulkea pahojen henkien osuutta asiaan.
En tiedä mihin uskontokuntaan kuulut mutta uskoisin ettei uskontosi (toivottavasti!) kiellä avun hakemista läheisellesi. Vielä parempi jos se siihen kehoittaa tai suorastaan vaatii.
Toivottavasti se siitä suttaantuu... - hänen kanssaan
lääkäriin? Parasta olisi kai mennä suoraan jonnekin psykiatriseen poliklinikkaan tai jos asutte Helsingissä - Hesperian sairaalan. Yksi vaihtoehto olisi soittaa lääkäri kotiin, joka voi tarvittaessa heti antaa lähetteen sairaalahoitoon. Siinä tapauksessa poliisi tai onko se nyt ambulanssi tulee hakemaan potilaan. Ainakin, jos lääkäri toteaa hänen olevan psykoottisessa tilassa. Silloin olisi hyvä teidän tai jonkun muun olla paikalla.
Kerran jouduin soittamaan lekurin eräälle henkilölle kotiin. Se sairas ihminen vietiin Hesperiaan ja sai avun ensin lääkkeillä ja myöhemmin selvisi ilman lääkkeitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2704388Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653557Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591875Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251765Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991466Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341001Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18919en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va119875Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235870