Moi!
Onko kukaan tuntenut hammaslääkärin tuolissa istuessaan jonkinlaista kontrollin menetystä...mitä nyt sekin mahtaa tarkoittaa?
Itse olen monta kertaa pelännyt niin paljon, että olisi mieli ollut heittää tavarat edestä ja juosta pois siitä hirveästä paikasta.
Luin jostakin hammaslääkäriliiton lehdestä, että ihmisten pelkotilat hammaslääkäriä kohtaan juontavat juurensa lapsuudesta, se on kyllä tottakin, mutta mitähän mahtoi tarkoittaa siinä artikkelissa, että moni ihminen pelkää hammaslääkärissä kontrollin menetystä?
hammaslääkärissä
pelkopotilas
1
267
Vastaukset
- olet lääkärin armoilla
Taitaa olla kyse siitä avuttomasta tunteesta. Eli et itse voi hallita tilannetta, vaan olet totaalisen avuton ja hammaslääkärin hallinnassa.
Ajattele nyt tarkemmin, olethan siinä lähes selälläsi, suu auki ja kaiken maailman vehkeet siellä suussa. Kenties vielä päälle kipua ja särkyä, olo on pelokas ja avuton. Et siis hallitse tilannetta, vaan olet avuton.
Ainakin itse ymmärtäisin näin.
Kuka pelkää mustaamiestä -leikki lapsena... eikun kuka pelkää hammalääkäriä..... ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614206Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653435Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541792Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251657Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971424Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132925Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235856en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115828Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17797