Ote Suomen perustuslaista:
"Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.
Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella."
Kysymys kuuluu seuraavasti:
Asettaako valtio uskonnot eriarvoiseen asemaan tarjoamalla papeille ilmaisen koulutuksen Helsingin yliopistossa?
Pappien ilmainen koulutus
11
381
Vastaukset
- Admira
asettaa, mutta siitä ei vaan saa puhua. Yksi esimerkki on tietysti tämä koulutus, mutta on niitä muitakin. Uskonnottomien hautausmaita ei tueta, ev.lut hautausmaat hoidetaan yhteisöverotuotoilla ja kirkolle jää siitä vielä kivasti näppiinkin rahaa, lapsilla ei ole uskonnonvapautta, vaan joutuvat uskontotunneille jos vanhemmat niin päättävät jne.
- kouluttaa teologeja
ja olla teologi on eri asia kuin olla pappi.
- Admira
tiedän, että papiksi tulemiseen tarvitaan pappisvihkimys, mutta samaa taruahan ne sekä opiskelee, että levittää. Ei kai siinä asiassa itsessään mitään eroa ole.
- Dr. Strange
voiko pappina toimia sellainen henkilö, jolla ei ole teologin koulutusta?
- Admira
Dr. Strange kirjoitti:
voiko pappina toimia sellainen henkilö, jolla ei ole teologin koulutusta?
ev.lut seurakunnassa. Onhan niitä kaikenlaisia muita surakuntia joissa on jonkinmoista pappia, mutta ne eivät tietääkseni nautikaan ev.lut. kirkon tapaan ylenpalttista valtionapua.
- käytännössä ei
Dr. Strange kirjoitti:
voiko pappina toimia sellainen henkilö, jolla ei ole teologin koulutusta?
ev.lut. srk. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että yliopisto olisi pappiskoulutusta...
- yksi vain
Kirjaimellisesti luettuna ei, koska tuohon ilmaiseen teologiseen koulutukseen saa osallistua kuka tahansa uskonnosta tai vakaumuksesta riippumatta.
- Dr. Strange
Nythän tarjotaan pelkästään kristityille ilmainen mahdollisuus kouluttaa itsensä oman uskontonsa ammattiin. Samaa tilannetta ei ole muslimeilla, mormoneilla jne. Edellä mainitun ryhmän edustajat ovat siis huonommassa asemassa kuin kristityt. Tuskin kukaan muslimi haluaa kouluttaa itsestään kristittyä pappia?
- yksi vain
Dr. Strange kirjoitti:
Nythän tarjotaan pelkästään kristityille ilmainen mahdollisuus kouluttaa itsensä oman uskontonsa ammattiin. Samaa tilannetta ei ole muslimeilla, mormoneilla jne. Edellä mainitun ryhmän edustajat ovat siis huonommassa asemassa kuin kristityt. Tuskin kukaan muslimi haluaa kouluttaa itsestään kristittyä pappia?
Ehkäpä juuri tuon takia teologinen tiedekunta ei koulutakaan kristittyjä pappeja, vaan teologian kandidaatteja. Ainakin noin muodollisesti.
- Nas.se
se että taikauskoa opetetaan tieteenä.
Kaikki tarvittava löytyy jo muualta ja vieläpä ihan tieteen määritelmät kestävänä.
Ihmisen korvien väliä tutkitaan monelta kantilta, samoin historiantutkimus kertoo mitä taikauskojen toimesta on aikanaan tehty, kirjallisuus vastaavasti kattaa mytologiset teokset kuten raamatun, luonnontieteet selvittävät monta asiaa yms. yms.
Helsingin yliopiston teologia on krisselihihhulismia, ainakin mikäli oheiuseen on luottaminen:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Teologia
Toki tuossa koulutuksessa on etunsa, ilman sitä harvempi pappi tai piispa olisi ateisti. Joku saattaisi uskoa ev-lut lahkon oppeihin aivan heidän uskontunnustustensa mukaisesti.- Dr. Strange
mieltä että teologisen tiedekunnan vois lopettaa kokonaan. Osan sen oppiaineista vois siirtää humanistisen puolelle ja uskontotieteen alle. Loput vois sitten kirkko organisoida haluamallaan tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614245Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653468Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541806Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251683Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981435Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132939Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115846Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18827