äiti :'(

yksinäinen lapsi

Lähes vuosi sitten äitini nukkui pois täysin tuntemattomasta syystä. Mitä lähemmäs äidin kuolinpäivä tulee, sitä kamalammalta minusta tuntuu. Perheemme pään pois meno hajotti liki koko lopun perheestämme. Isä ja nuoremmat sisaret muuttivat monen sadan kilometrin päähän, vain koska isäni ei voinut olla ja elää kotipaikkakunnalla. Itse en ole isäni kanssa kummoisissa väleissä, mutta sisaruksiini pyrin pitämään yhteyttä päivittäin. Äitini oli minulle kaikki kaikessa ja teimme paljon asioita yhdessä. Etenkin viimeinen kesä jäi mieleen.

Lähes vuoden ajan olen yrittänyt työstää suruani siinä kovinkaan hyvin onnistumatta. Olen myös yrittänyt auttaa minulle läheisiä ihmisiä, kun heidän rakkaansa ovat poistuneet maan kamaralta. Läheiseni ovat myös kiittäneet tästä avusta, mutta ihmettelen vain miksen osaa auttaa itseäni?

10

2515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksinäinen lapsi

      Itsekin olen samaa tuumaillut...olen aina ollut kova auttamaan muita ja usein ystäväni kääntyvät puoleeni, kun heillä on vaikeuksia. Nyt olen kuitenkin itse täysin umpikujassa. Kai se on niin, että kun liian paljon menettää, tietyllä tavalla lamaantuu, eikä nääkään ulospääsyä siitä tilanteesta...

      Minullakin kuoli äiti täysi yllättäen ja äkillisesti, mutta syy kyllä tiedetään. Äiti oli rakkain myös minulle. Tästä on vasta reilu kuukausi ja tuntuu todella, että tämä pimeys ei lopu koskaan. Sydän pakahtuu ikävästä. Itselläni on myös se tilanne, etten ole kovinkaan läheinen isäni kanssa...hän ei juurikaan pidä yhteyttä (odottaa kai minulta sitä).

      Oletko muuten hakenut ammattiapua? Ajattelisin, että sitä kautta voisi ehkä saada hieman jonkin asteen "helpotusta"...vaikka eihän se ikävä ja kaipaus sillä häviä...mutta toivoisin kuitenkin, että ammattihimiseltä saisi jonkin sortin apua. Itse ainakin yritän päästä psykologin tms. puheille.

      Voimia!

      • yksinäinen lapsi

        Olen käynyt puolen vuoden ajan nuorisopsykiatrilla, joka auttaa myös perheitä, mutta käynneistä ei ollut apua minun kohdallani ollenkaan. Jauhan samoja asioita myös ystävieni kuullen ja he jaksavat kuunnella niitä. Tosin olen kyllä sanonut heille, että jos eivät jaksa kuunnella voivat pyytää minua sulkemaan suuni.

        Jonkin aikaa minulla meni tässä ihan hyvin, mutta mitä lähemmäs tämä ns. "vuosipäivä" tulee sitä kamalammaksi olo taas muuttuu. :/


      • myös minulle
        yksinäinen lapsi kirjoitti:

        Olen käynyt puolen vuoden ajan nuorisopsykiatrilla, joka auttaa myös perheitä, mutta käynneistä ei ollut apua minun kohdallani ollenkaan. Jauhan samoja asioita myös ystävieni kuullen ja he jaksavat kuunnella niitä. Tosin olen kyllä sanonut heille, että jos eivät jaksa kuunnella voivat pyytää minua sulkemaan suuni.

        Jonkin aikaa minulla meni tässä ihan hyvin, mutta mitä lähemmäs tämä ns. "vuosipäivä" tulee sitä kamalammaksi olo taas muuttuu. :/

        niinkuin olisin itse sen kirjoittanut.
        Minä olen ajatellut että se että kykenen kumminkin auttamaan muita vaikka oma olo välillä kehno,onkin tavallaan keino minulle (vielä)työstää niitä omia asioita ja murhetta.
        En vaan jaksa,kykene itseäni suoraan auttaa.Mutta nyt kun on vuosi vierähänyt,ei mitenkään nopeasti tai huomaamatta,on todettava että muiden auttamisesta on ollut minullekkin apua,ei vaan hyvä mieli kun voi auttaa ystävää.
        Alitajunnassa työstän suruani,ja jokin päivä ehkä pystyn puhua siitä jollekkin?nyt ei ole aika vielä,ei se ainakaan onnistu.En löydä sanoja enkä "jaksa"
        voimia sinulle,teille molemmille!


      • hyvä ajatus

        hei teille kirjoittajille

        ihan hyvä ajatus että hakisi ammattiauttajan apua. Minulle kriisissä oli aivan korvaamaton apu psykiatrinen hoitaja, jonka kanssa sain luodata asioista. - Kyse oli omasta vakavasta sairaudestani, joka oli kyllä pysähdys siihen tilanteeseen elämää-

        joten ilman muuta, teille, hyvät ihmiset, surutyöhön varmaan apua tuo ottaa rohkeasti ammatti-ihmiseen yhteyttä. Monenlaista vertaistukea ja muuta apua on teillekin olemassa.
        Meidän täällä vielä elävien täytyy 'pyhittää' elämä, elää se jäljelläoleva meille sallittu elämä täytenä ja juuri tässä hetkessä hyvänä.


    • lapseni.....

      menehtyi, ei minua olisi kukaan osannut auttaa.
      Ei siihen tuskaan ja suruun ole auttajia.
      Ei edes he jolla on omakohtaisia kokemuksia poistanut suruani. Tuntuu kun suru on vaan sutava pois omalla tavallaan. Itse tulen suremaan lastani niin kauan kun täällä maan päällä tallustelen.
      Monet kerrat olen tuntenut epätoivoa ja varsinkin yksinäisyyttä kunnei tunnu siltä että edes oma mies ja lapsen isä pysty minua auttamaan. Olen tyytynyt vastaukseen että suruni kanssa olen aina yksin, kukaan ei voi tuntea niin kuin minä.
      Kirjoitan ja minulla on myös tavallaan vuoropuyheluita itseni kanssa, ja tavallaan kai luon omia vastauksia, toisiin ei vaan kai ikinä löydy niitä vastauksia ja sen kanssa kai vaan on opittava elämään.

      • eräs äiti

        ovat minunkin ajatukseni.Yli vuoden olen surrut
        rakasta lastani.Välillä on helpompaa, välillä vaikeaa. Tuntuu, ettei kukaan voi auttaa surussani.Aina tulen olemaan kuin "jalkapuoli", jotain minusta itsestäni on mennyt lapseni mukana.Tuntuu, että kanssaihmiset odottavat, että
        olisin "unohtanut jo koko jutun"!


    • Meidän kulttuurimme

      on sellainen, että se "ruokkii" surua: pitää olla niin ja niin kauan tummissa vaatteissa, ei saisi nauraa, ei saisi käydäkään kuin kirkosa jne.
      Älä nyt luule, että mitenkään aliarvioin sinun suruasi! Mutta on kulttuureita, joissa ILOITAAN JA TANSSITAAN HAUTAJAISISSA. Soitetaan rytmikästä musiikkia, koska niissä kulttuurreissa kuolemaa pidetään hyvävä asiana.
      Muistan, kun n. 6 vuotta sitten olin poikani silloisen morsiamen hautajaisissa, hän kuoli vain 24-vuotiaana ja haudattiin morsiuspukukankaasta tehdyssä asussa. Häät piti olla 8.7. kirkossa, kutsukortitkin jo painossa. Kuulutukset olivat 7.5. kun tämä rakas "miniäni", joksi minä häntä jo kutsuin yllättäen, varoittamatta kuoli 6.5. Kuuntelimme poikamme kanssa kirkossa kuulutuksia kyyneleiden vallassa...
      Muistotilaisuudessa oli eräs nigerialainen evankelista, oppinut mies, professori, muistaakseni. Minäkin olin käynyt Maria muistelemassa itkuisena....ja sitten tuli tämä nigerialainen. Hän kysyi kovalla äänellä, antaen katseensa kiertää koko saattoväen: "WHY YOU CRY?"
      Hän puhui siitä, miten Marin on nyt hyvä olla ja miten me kaikki voimme kerran vielä tavata hänet. Minulle on elävästi jäänyt nuo sanat :"Why you cry?" mieleeni...siispä sanon ne nyt sinullekin: "Miksi itket?" Veljelläsi on kaikki hyvin ja sinulla muistot, jotka voit koska tahansa ottaa esille ja muistella niitä jopa hymyillen...

      • a-nelly

        Löysin netistä tämän runon/rukouksen, joka antaa luvan joskus olla surematta. Lohduttavaa luettavaa minusta.


        Kun olen kuollut
        itke hiukan minun
        vuokseni
        Ajattele minua toisinaan
        Mutta älä liikaa

        Ajattele minua silloin
        tällöin
        Sellaisena kun olin
        eläessäni

        Toisinaan on mukava
        muistella
        Mutta ei kauan

        Jätä minut rauhaan
        Niin minäkin jätän
        sinut rauhaan
        Ja niin kauan kun
        elät
        Säästä ajatuksesi
        eläviä varten

        (perinteinen intiaanirukous)


        Intiaanien kulttuurissakin ilmeisesti kuolemaan suhtaudutaan eri lailla, kuin meillä. Tämän rukouksen sisäistäminen auttaisi meitä rakkaittemme menettäneitä surutyössä. Ehkä senkin aika tulee, että voi päästää irti ..... ja elää...


      • tuskatta antaa pois

        Viestissäsi on paljon asiaa, MUTTA asia ei ihan noin vaan toimi. Vaikka kuinka uskoisi, että rakkaalla on nyt kaikki hyvin ja että vielä kerran taivassa tavataan, ei se poista ikävää ja kaipuuta. Ei sitä, että koskaan enään et voi saada häneltä tukea, turvaa, rakkautta, jakaa elämääsi...soittaa, keskustella, täällä maan päällä. Se on valtavan suuri aukko elämään.

        Olen kyllä sitä mieltä, että jos todella rakkaan ihmisen menettää aivan liian aikaisin, tuo "iloitseminen ja tanssiminen" ei oikein onnistu. Eikä mielestäni pidäkään. Jokainen tietty suree tavallaan. Itselläni on kuitenkin vielä pitkä matka siihen, että "voin ottaa muistot esille", koska ne ovat koko ajan mielessä ja huokuvat ikävää. Ehkä sitten joskus voi niitä miettiä muunkin kuin ikävän läpi.

        " Pyhä, kallis on lahja kiintyä niin
        kuin kiinnymme täällä rakkaimpiin,
        Pyhä liiaksi, jotta sen pitää vois
        ja kerran tuskatta antaa pois."


    • sekoitin

      kirjoituksessani ssinut veljensä menettäneeseen tyttöön! Mutta eikö samat sanani sovellu yhtä hyvin sinulle? Keskityin niin kirjoittamiseeni, etten enää muistanut, kenelle lopulta vastasinkaan...Anteeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      361
      4006
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      136
      2920
    3. Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi

      Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks
      Maailman menoa
      4
      2485
    4. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      98
      2327
    5. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      116
      2108
    6. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      63
      2067
    7. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      35
      1812
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      131
      1657
    9. Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.

      Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi
      Savonlinna
      26
      1519
    10. Nainen sä olet

      Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest
      Ikävä
      77
      1418
    Aihe