Kuten otsikostakin voi päätellä, tarkoituksenani on hakea Volvo 850 farmari (855) Ruotsista. Vuosimalli olisi 95 tai 96, ilmastoinnilla varustettuna ja mittarilukema n. 250tkm. Auto on tarkoitus ostaa Tukholman seudulta ja periaatteella, että myyjä tuo auton satamaan koeajolle. Tässä on kustannusarvioni projektiin:
Matkakustannukset (Tku-Sto-Tku) n. 150€
Auto n. 2200€ (n. 20 000 kr)
Verot n. 1300€
Katsastus, ym. kulut n. 200€
Lohkolämmitin ja sisäpistoke n. 300€
Yleishuolto (öljyjen ja suodattimien vaihto, ym.) n. 200€.
Yhteensä: n. 4350€
Olenko unohtanut jotain oleellista laskelmissani? Vastaavat Volvot näyttäisivät maksavan Suomessa 6000-7000€, eli säästöä tulisi 1500€-2500€ karkeasti laskettuna.
Matkakustannukset (Tku-Sto-Tku) n. 150€
Auto n. 2200€ (n. 20 000 kr)
Verot n. 1300€
Katsastus, ym. kulut n. 200€
Lohkolämmitin ja sisäpistoke n. 300€
Yleishuolto (öljyjen ja suodattimien vaihto, ym.) n. 200€.
Yhteensä: n. 4350€
Olenko unohtanut jotain oleellista laskelmissani? Vastaavat Volvot näyttäisivät maksavan Suomessa 6000-7000€, eli säästöä tulisi 1500€-2500€ karkeasti laskettuna.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mielestäni ei mikään, vaan olet arvioinut kulut realistisesti. Verojen suuruutta en erikseen tullin listoilta tarkistanut, mutta olettaisin, että olet nekin oikealle hehtaarille laittanut.
Kuulostaa hyvältä, ja ainoa kysymykseni on, miltä sivuilta etsit autoja Ruotsista?
Olen itse katselemassa autoa Saksanmaalta, mutta miksi menisin sinne asti, jos saan lähempää vastaavan tai paremman kaupan? Itse asiassa, Ruotsissa autot ovat saaneet huomattavasti hellempää kättä, nopeusrajoituksista johtuen. Ilmasto on kuluttavampi, mutta kyllä ainakin Volvo kestää...
Olen katsellut mm. bytbil.comista, jossa on autoliikkeiden ilmoituksia. Sen lisäksi www.blocket.se:stä löytyy huomattava määrä ilmoituksia, lähinnä yksityisiltä, mutta myös autoliikkeiden ilmoituksia.
Itseäni kiinnostaa Ruotsi-Volvot Saksaa enemmän siksi, että ajo on taatusti ollut keskimäärin vähemmän kuluttavaa Ruotsissa ja autoissa on talvivarusteet mukana, lukuun ottamatta lohkolämppäriä. Tosin monissa autoissa on myös moottorinlämmitin mukana, joten välttämätöntä se lohkolämppärin hommaaminen ei kaikissa tapauksissa ole...
Minä laitoin tuon ekan vastauksen, johon annoitkin jo hyviä hakuosoitteita, kiitos. Olen samaa mieltä, että Ruotsalainen auto on hyvin todennäköisesti kokenut helpomman aikaisemman elämän kuin saksalainen.
Saksan suunnalta olen sen verran ehtinyt katsella ja kysellä sekä autoa että moottoripyörää, että tiedän vain noin joka kolmannen-neljännen vastaavan asiallisiin sähköpostikyselyihin. Puhun ja kirjoitan hyvin saksaa, siitä se ei ole kiinni. Tietenkin jos ja kun se oikea kolahtaisi eteen, niin en enää mailaa vaan otan heti puhelimen käteen.
Mutta miten Ruotsissa kannattaa lähestyä? Vastaavatko sähköposteihin, vai soitako ilmoittajalle? Onko heille vieras ajatus myydä Suomesta tulevalle ostajalle?
Miten Ruotsista tapahtuu auton siirtokuljetus? Onko kuten Saksassa, että autoon otetaan väliaikainen vakuutus ja vientikilvet ja sitten vaan kotiin?
Ruotsalaisten suhteen olen huomannut sen, että jos kirjoittaa ruotsiksi, asiallinen vastaus tulee, englantia käyttäen vastauksia tulee ylipäänsä vähemmän. Monilla on jo ilmoituksissa, että kyselyt vain puhelimitse. Itselläni on ns. agentti Tukholmassa, joka kyselee puolestani, kun osoitan hänelle kohteen. Olen toki sen lisäksi kysellyt itse sähköpostilla, jotta huomaan, tuleeko minulle samoja tietoja autoista kuin sukulaismiehelleni.
Vakuutus tarvitaan toki Ruotsissakin, autoliikkeestä saa hommattua. Yksityisten kanssa asia on hankalampaa, sillä yksityiset eivät kuulemani mukaan halua useinkaan antaa ajaa metriäkään heidän vakuutuksella, kun on ulkomaalainen ostaja. Eli tällöin ratkaisuna voi olla se, että myyjä tuo auton satamaan, josta koeajon jälkeen ei enää lähdetä cruisailemaan, vaan ajetaan laivaan. Itselläni ratkaisuvaihtoehtona on se, että sukulaismieheni toimii bulvaanina, jolta minä sitten ostan auton. Vientikilvistä minulla on kahdenlaista tietoa, toisaalta että tarvitaan ja toisaalta että mitään erillisiä vientikilpiä ei tarvita. Saksaan suuri ero on se, että Ruotsissa autoissa on kilvet, kun Saksassahan liikkeissä olevissa autoissa ei ole kilpiä ja ne joutuu aina hommaamaan.
yhtaan mitaan.Nain meille kavi;pojalle tuli autokuume ,ja piti loytaa 325 2-ovinen bmw,ja rahaa oli noin 5000 e.Ensin alettiin tutkia saksan markkinoita ,mutta matkakuluineen emme saavuttaisi mitaan "saastoa".Toiseksi aloimme tutkia ruotsin markkinoita ja kyllahan niita sielta muutama loytyikin,teimme vastaavan kustannusarvioinnin kuten jutun aloittaja oli tehnyt ,tosin auton hakukulut arvioimme jonkin verran suuremmiksi.Ja vasta kolmanneksi aloimme tutkia Suomen markkinoita ja loysimme auton jonka joku oli jo tuonut saksasta pari vuotta sitten ja saimme auton ostettua samaan hintaan mita se olisi maksanut ruotsista haettuna-,tosin valmiiksi suomen kilvissa.
Totta. Ei siinä paljoa säästä, mutta mielenkiintoisinta on se, miksi ei!
Millä verolla ne vastaavia tuoneet firmat ovat omansa saaneet maahan verrattuna meihin tavallisiin matti meikäläisiin?
Onko firmoilla pohjana edelleen esim. hankintahinta? Perusteena esim. Tullikoodeksi? Onko tämä syynä, ettei isojen firmojen tuodut kuulu julkisille Tullin listoille (siellä on ainoastaan yksityisten tuomat ja pienten firmojen tuomat)?
Se liikesalaisuus ;) ja julkisuuslaki...
biib, että jollain ne firmatkin elää.
Jos olet sitö mieltä, että ne ei saa elää, niin käy ostamassa maito navetasta ja leipä leipomosta niin hyvin menee...
Mutta mikä on se, millä yksinomaan ne TIETYT FIRMAT elää?
Siis avoimessa EU:ssa, jossa kaikilla firmoilla ja yrittäjillä tulisi olla avoimet rajat, vapaa tavaroiden liikkuvuus, yhtäläiset oikeudet ja kilpailuasetelmat yrittää, tulla toimeen, maksaa veroja ja elää...
Nythän on kyse yksinomaan siitä, että tässä tapauksessa kyseessä ei ole kaikki alan firmat vaan yksinomaan ne ns. "erioikeudella/-säännöillä elävät", joilla on joko tehdasedustus tai maahantuonti tai sitten yksinkertaisesti sanottuna vaan "paremmat suhteet tulliin". Niin ja tietysti se isojen poikien liikesalaisuus, sillä ilman sitä tämä yhtälöhän ei toimisi, koska kyseessä olisi silloin oikea avoimuus.
Yrittäjäjärjestöjä tai Autoliittoa, politiikoista puhumattakaan tämä ei kiinnosta.
Ja jos tämä ei kiinnosta kuluttajaa, tulee kyseessä olla todella ajattelematon yksilö, koska vaikutus on suoraan kuluttajan maksamaan ostohintaan.
Jos kilpailu pelaa ja säännöt on kaikilla yrittäjillä samat saa hyödyn edullisemmasta hinnasta ja kokonaisratkaisusta nimenomaan veronmaksaja ja kuluttaja.
EU:sta on Suomessa tehty yksinomaan keino tehdä hajurakoa pienyrittäjän ja suurten yrittäjien väliin. Ja ilman virkakoneiston, politiikkojen ja päättäjien mukanaoloa tämähän ei tietenkään onnistuisi.
Senhän tietää jo Erkkikin...
Mutta mitä hyötyy yksittäinen virkamies, siis muuta kuin että ko. systeemin ansiosta saa varman työpaikan esim. Tullissa?
Olen ilman muuta sitä mieltä, että firmojen tulee saada elää. Mutta tämän tulee koskea niin pieniä, kuin suuriakin firmoja samoilla säännöillä!
Siitä tässä on yksinkertaisesti kyse.
kaupasta saatavasta katteesta sekä elv:n suhteen veroedusta. kate syntyy pääasiassa edullisemman ostohinnan ansiosta. edullisempi ostohinta puolestaan saadaan mm. hyvillä suhteilla, heikompikuntoisilla autoilla, pienillä kuljetuskuluilla ja suuremmalla kertaostomäärällä.
Esimerkiksi Saksassa auton hintahajonta (kunnon mukaan) on selvästi suurempi kuin Suomessa.
Mielenkiintoista tässä on se että tullin julkaisemat taulukot sisältävät vain yksityisten henkilöiden tuomien autojen verot, ei yritysten. Voisi tietysti kysyä miksi? Oletettavasta yritykset eivät maksa yhtä korkeita veroja, mitään muuta järjellistä syytä en keksi miksi yritysten maksamia veroja julkaista.
Juuri näin se menee, paitsi että oman käsitykseni mukaan ko. yksityispäätös listat sisältävät yksityishenkilöiden lisäksi myös ns. pienten tuontifirmojen päätökset - siis niiden joita kohdellaan Tullin puolelta samalla tavalla kuin yksityishenkilöitä ja joilla ei ole liikesalaisuuksia eli toiminta on ns. avointa.
Sensijaan nämä ns. erioikeuksien haltijat (suuret firmat) eivät loista ko. listoilla. MIKSI?
Mutta mikä olisi instanssi joka uskaltaisi ja voisi tutkia ko. verotusasioita Tullissa.
Kyseessähän ei voi olla niin tarkoin vartioitu "valtiollinen salaisuus", koska Suomessa on kuitenkin voimassaoleva julkisuuslaki.
Onko oikea taho;
-valtiontalouden tarkastusvirasto
-oikeuskansleri
-tutkiva journalisti
-tutkiva juristi asiakkaan lukuun vai
-poliisi?
Otin aikanaan yhteyttä Tulliin ja eräs Tullin ns. suuri pomo oli siinä käsityksessä, että kaikkien firmojan autot ovat ko. listoilla, MUTTA jo em. puhelun aikana hänkin tuli samaan johtopäätökseen kuin soittaja...ei vaan osannut kertoa että MIKSI.
Miksi muuten tilatessasi jonkun suuren firman tuoman auton veropäätöksen tilaus menee Tullissa aina juristin kautta? Miksei arkisto voi/saa toimittaa mitään suoraan?
Mitä asiassa varjellaan tai minkä tiedon vuotamista pelätään?