Kun ateistit nyhräsivät evoluutiovalheidensa kanssa,David Wilkerson sai kutsun lähteä New York:n katkerille kaduille julistamaan toivottomille Jumalan Sanan Toivoa.
Jo näiden toivottomien kääntyminen osoittaa,että ateismi ei ole moraalisesti tai loogisesti kestävä maailmankatsomus.
Nyt David Wilkerson julistaa Sanaa koko maailmalle,ja moni ateistikin on joutunut tarkistamaan maailmankatsomustaan. Hyvä ex-ateistille,paha ateismi-ideologialle.
http://www.tscpulpitseries.org/finnish.html
Jo näiden toivottomien kääntyminen osoittaa,että ateismi ei ole moraalisesti tai loogisesti kestävä maailmankatsomus.
Nyt David Wilkerson julistaa Sanaa koko maailmalle,ja moni ateistikin on joutunut tarkistamaan maailmankatsomustaan. Hyvä ex-ateistille,paha ateismi-ideologialle.
http://www.tscpulpitseries.org/finnish.html
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mihin asti minulla on aikaa?
Toisaalta moni uskovainen on tullut tolkkuihinsa. Sinullakin on siis vielä toivoa.
Tuo oli siis ketjun aloittajalle.
Ei paha. Parempi kuin yleensä. Et ole niin ääliö kuin eräät. Luen.
kerrosinä tähän vastaus ja saarnaa sitten:
Se että Jumala heittelee ihmisiä helvettiin uskonnollisten näkemyserojen tähden, osoittaa mielestäni sen, että Jumala on kaikkea muuta kuin rakastava, hyvä ja armelias. Eihän Hän päihitä edes ihmistä näiltä osin. Toisin kuin Jumala, ihminen ei vaadi toista uskomaan samoin kuin itse uskoo kyetäkseen rakastamaan. Ihminen rakastaa toista, vaikkei tämä kaikessa samoja ajatuksia jakaisikaan. Ja ihminen harvemmin toivoo mitään pahaa toisille, vaikkei näitä rakastaisikaan. Jumala paitsi ei vain toivo pahaa, myöskin ilmeisesti uhkailee pahalla ja jopa toteuttaa uhkauksensa. Jos ihminen toimisi kuten Jumala, häntä ei todellakaan pidettäisi hyvänä, vaan pikemminkin äärimmäisen itsekeskeisenä ja pikkumaisena sadistina. Minulle on käsittämätöntä, miten kukaan haluaa palvoa tällaista Jumalaa.
ei ole kuvaamasi kaltainen, haukut siis väärää puuta (= olkiukko).
>>Jumala paitsi ei vain toivo pahaa, myöskin ilmeisesti uhkailee pahalla ja jopa toteuttaa uhkauksensa. Jos ihminen toimisi kuten Jumala, häntä ei todellakaan pidettäisi hyvänä, vaan pikemminkin äärimmäisen itsekeskeisenä ja pikkumaisena sadistina. Minulle on käsittämätöntä, miten kukaan haluaa palvoa tällaista Jumalaa.
...on saanut lukea tätä "Jumala ei voi päästää syntiä taivaaseen" -jauhantaa. Siispä kysymys: miksi pitää pyytää syntejä anteeksi ennen kuolemaa? Miksen voisi sitten taivaan porteilla pyydellä anteeksi? Miksei Jumala voi poistaa syntejäni siinä vaiheessa?
On siinä meillä merkillinen kaikkivaltias, ettei voi poistaa syntejä kuin siinä tapauksessa että ihminen pyytää niitä elinaikanaan.
Vielä merkillisempää on se, miksi Jumala ei jätä meitä ateisteja haudan rauhaan, vaan heittää meidät ikuisiin helvetin liekkeihin kitumaan. Sitten kun otetaan vielä huomioon, että kaikki tämä on osa hänen suunnitelmaansa: hän on suunnitellut kaikkien elämät sen, ketkä pääsee taivaaseen ja ketkä helvettiin, voidaan vetää johtopäätös, että Jumala luo hirveästi ihmisiä vain kiduttaakseen heitä lopulta ikuisissa helvetin liekeissä.
Sori vaan, mutta millään Raamatun jakeilla et saa minua vakuuttuneeksi, että Jumala on "rakastava" etkä varsinkaan, että hän on olemassa. Vaikka odotettavaa onkin, että tähän tulee vastaukseksi hirveä määrä Raamatun jakeita ja "loistavia" selityksiä.
Kyllä meni uskovaisten suut suppuun :D.. Aika hyvä miksei hän jätä ateisteja haudan rauhaan!? Tuo on muuten hyvä kysymys, ei todellakaan ole mikään rakastava jumala jos pitää heittää ikuiseen KIDUTUKSEEN monia miljoonia ihmisiä...
tällainen kaltaiseni uskonnoton joutuu, joka on ihan kilttiä elämää viettänyt, mutta ei vaan usko jumaliin. Entä jos se saatana ei huolikaan minua sinne helvettiin. Saanko minä sitten ihan rauhassa olla vain kuollut. Tuhkana tuulessa.
Hanki aivot. Tulee tarpeeseen.
ja sinun viesti oikein huokuu suurta älykkyyttä ja järjen käyttöä.
Joku jossain on saanut aivohalvauksen ja suoltaa nyt sammakoita suustaan. So what?
ole maailmankatsomus, se on sitä että ei usko jumaliin.