"Laskurin antama tulos perustuu asiakkaan ilmoittamaan ajoneuvon suomalaiseen vähittäismyyntiarvoon."
Tarkoittaako että jokainen voi itse arvoida vähittäismyyntiarvon?
Tarkoittaako että jokainen voi itse arvoida vähittäismyyntiarvon?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Tulli on alkuvuodesta rekrytoinut lisähenkilöstöä autoverotustehtäviin. Tällä hetkellä haetaan ajoneuvojen arvonmääritystä tukevaan markkina-arvoryhmään yhdeksää henkilöä ja tullipiireihin autoverotustehtäviin noin 20 henkilöä. Lisäresurssien määrä vahvistuu, kun eduskunta käsittelee vuoden 2003 ensimmäisen lisätalousarvion."
Tiesittekö, että julkisen sektorin osto / myyntilaskujen käsittelijöiltä kuluu keskimäärin noin 30 minuuttia yhden laskutapahtuman käsittelyyn? Yksityisellä puolella tämä aika on 2-3 minuuttia.
JOS TULLI kuluttaa saman verran aikaa autoveropäätökseen keskimäärin (ei taida riittää) niin niiden 7000 autoveropäätöksen käsittelyyn menee 7000x30 minuuttia, eli 3500 tuntia... hehehe
Jos sen jakaa näille uusille tulliin rekrytoiduille 20 toimitsijalle, se tekee 175 tuntia per nuppi... 7 tuntia tehollista työaikaa tekee 25 työpäivää... 5 viikkoa???
Siis, mikä helvetin ongelma tämä on? Tämähän olisi hetkessä ohi, jos TULLIN TEHOKKUUS OLISI EDES tuota tasoa. Taitaa vaan kulua jokaiseen hakemukseen viikkokaupalla aikaa.
Miksi kiirehtiä? Tällähän on työllistävä vaikutus. On tämä hölmöläisten hommaa.
Lippu salkoon, hyvä Suomi.
Lätkässäkin tuli turpaan, prkl ;0)