Lattialämmitys

Suunnittelen asuntoautooni lattialämmitystä(sähkö).Voisiko joku kertoa, minkälainen on hyvä ja toimiva ratkaisu.
62234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

http://www.monitampere.fi/ Heillä on lämpömattoja monenlaisia. Useat ovat käyttäneet niitä hyvällä menestyksellä.

Äänestä

kalvot asuntoautoon tänään. Asennus on ollut valmiina 20min ja nyt on lämmöt päällä ja kokoeilu miten tuo lämmitys toimii.

Asennus on helppo mutta aikaa menee noin 5h jos on niin kuin minulla 6 kpl pätkiä ja johdot asennsin lattian alle että ei näy.

Kerron lisää myöhemmin kunhan ensin lattia lämpiää.

Äänestä
  • Meidän as.autossa on ollut jo muutaman vuoden sellainen kalvolämmitys teipattuna lattiaan.Se on hyvä talvella mutta sen kalvon päällä pitää olla matto.Tilasin sopivankokoisen kokolattiamaton palan siihen.Toimii hyvin ja aamullakin on niin ihanan lämmin lattia.Kannattaa kokeilla,me ostettiin se messuilta,en muista firman nimeä enää.

    Äänestä

Asensin monitampere lattialämmitys tänään asuntoautoon ja kyllä toimii.

Lämmitys on nyt ollut päällä reilu tunti ja lattia on LÄMMIN. Sähköä menee 1,5A elikä 345W ja se pitää koko lattia lämmin.

Suosittelen on hyvä vaihtoehto jälkiasennus lämmitykselle.

Äänestä
  • Kolme talvea ollut tuollainen vaunussa ja tosi hyvä. Parempi kuin joissakin saksalaismerkeissä alkuperäinen lattialämmitys(sähkö).

    Kannattaa vähän kysellä eripaikoista noita hintoja, sillä myös rautakaupat myyvät tuota samaan kalvoa.

    Äänestä

http://www.takkatohtori.fi Tuossa olen katsellut ja kuunnellut joidenkin matkailijoiden kokemuksia tuosta sähköttömän Dry Step termomaton käytöstä vaunun lattioilla. Matto perustuu lämpöeriste ominaisuuteen jossa lämpö heijastuu lisäksi jaloista takaisin ja on eriste myös itsestään. Mielenkiintoista oli lukea sivulta myös tuo koetulos Äkäslompolon 30 asteen pakkasessa. Eli jos ymmärsin oikein niin matolla lämmin lattia kaikkiin olosuhteisiin ja sitten voi asentaa lisäksi alle tuon "sähköfolion" tarpeen mukaan. Jos matto toimii betonisen parvekelattian päällä, niin miksikä ei sitten vaunuissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karavaanari 120885 kirjoitti:

Suunnittelen asuntoautooni lattialämmitystä(sähkö).Voisiko joku kertoa, minkälainen on hyvä ja toimiva ratkaisu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu