Saman Katon Alla osa 1

Osa 1, tapaa koko jengi

Katselin keltaista, kolmikerroksista tiilitaloa helmitien varrella. ”Toi?” pikkuveljeni Mike kysyi. ”Jeps. Tonne muutan. Pääset isosiskostasi eroon”, totesin vitsikkäänä. ”Jen hei… Oletko varma?” Mike kysyi samalla kun ajoi talon pihaan. Pörrötin hänen mustia hiuksiaan ja totesin nauraen: ”Olen. Kahden tunnin ajomatka vain.”
Olen Jen Colonardo, 24vuotias nainen. Äitini on latino, mutta isäni ei ole, joten olen puoliksi latino. Minulla on lyhyet, mustat hiukset, joissa on lilahtavia raitoja. Minulla on ollut jo 15vuotiaasta lähtien lyhyet hiukset.
Mike oli muuttofirmassa töissä, ja oli saanut muuttoauton lainaan. ”Äiti tuo huomenna autos, ja loput tavarasi. Missä huoneesi on?” Mike kysyi samalla kun hyppäsi autosta pois. ”kolmas kerros, idän päätyhuone”, kerroin ja katsoin taloa. ”Ja sinulla on töitä?” ”Juu. Olen lentopalloseuran valmentaja, sekä yhdeksäsluokkalaisten liikunnan opettaja”, kerroin. Minulla tulisi todella ikävä Mikeä. Hänen huolehtivaisuudestaan. Hän huolehti jopa äidistä ja isästä.

Soitin ovikelloa varmuuden vuoksi, mutta kukaan ei tullut avaamaan, joten avasin oven avaimella, jonka olin saanut postissa. Pian olimme Miken kanssa saanut kaikki tavarani huoneeseeni. Mike kiipesi autoon ja teki lähtöä. ”kiitos Mike. Olet rakas”, Totesin ja vilkutin. ”Pidä huoli itsestäsi”, Mike käski ja käynnisti auton. ”Joo. Turvallista matkaa”, sanoin ja Mike lähti.
Lähdin katsomaan huonettani, jota täyttivät pahvilaatikot, sängynpalaset ja muut huonekaluni. Ensimmäiseksi aloin kokoamaan sänkyäni, ja kun viimein sain sen kasaan, kuulin ovelta naisäänen: ”Ajattelinkin kuulleeni ääniä. Hei Jen.” ”Mia. Ihana vihdoinkin tavata sinut”, totesin hymyillen ja halasin itseäni noin 20senttiä lyhyempää naista. Olimme olleet Mian kanssa kirjaystävyksiä jo vuosia, ja kun kerroin Mialle muuttoaikeistani, hän ehdotti, että muuttaisin tänne. Mian vaari omisti koko talon, ja olin muuttanut talon huoneet, vuokralle sopiviksi. Talossa asui minun ja Mian lisäksi 4 muuta ihmistä.

Mia oli siis 160cm, ja hänellä oli vaalean ruskeat, puolpitkät hiukset, joita piti paikallaan punavalkoinen hiuspanta. Mian vaatteet olivat kuin 60-luvulta. Pallo kuosinen takki, jonka alla oli kirkkaan keltainen A-linjainen mekko. Mia oli kertonutkin rakastavansa 60-luvun vaatteita ja värejä.
”Anteeksi etten ollut vastassa. Piti käydä kaupassa, minun keittiövuoroni. Tule niin esittelen talon. Kaikki muut ovatkin jo tulleet, mutta he ovat kaupungilla…” enempää Mia ei ehtinyt kertoa, kun yllättäen naapurihuoneestani tuli ulos tumma hiuksinen mies. Hänen hiuksensa juuri ja juuri hipoivat hänen leveitä olkapäivään. ”Paitsi Ben Einst. Ben, tässä on Jen..” ”Colonardo”, Ben päätti Mian lauseen. ”Juuri niin”, totesin hymyilen ja ojensin käteni. Ben tarttui siihen ja puristi sitä kevyesti. ”Tervetuloa helmitielle”, hän totesi ja lähti. ”Kiitti vain”, totesin hieman hämmästyneenä. ”Älä hänestä välitä. Hän on hieman kylmäkiskoinen… Hän ei tule kaikkien kanssa toimeen. Hän oli täällä ensimmäisenä. Vaari tunsi hänet tai jotain. Ben pysyttelee huoneessaan paljon. Mutta jatketaan.”

Kolmannessa kerroksessa oli vielä varastohuone minun ja Benin huoneiden lisäksi. Mia asui toisessa kerroksessa ystävänsä Suen kanssa. Samassa kerroksessa asui myös Suen serkku Nat ja Natin ystävä Leo. Ensimmäisessä kerroksessa oli keittiö, kodinhoitohuone, olohuone, sauna, kylppäri ja rappuset kellariin. Kellarissa oli varastotila, punttitila, sekä autotalli, johon pääsi pihasta ramppia pitkin.

Auttelin Miaa ruuan laitossa ja pian Sue, Nat, ja Leo tulivat. Sue oli todellakin kaunotar, juuri sellainen perinteinen malli. Vaalet pitkät hiukset, suuret silmät, pitkä, ja muotivaatteet. Nat oli mieheksi hieman lyhyt. 169cm. Hänellä oli kirkkaan punaiset pitkät hiukset, joita hän piti ponnarilla. Leo oli paljon pidempi Natia, ja hänestä näkyi heti, että hän oli urheilija. Hänellä oli lyhyet ruskeat hiukset. He kaikki halailivat ja kättelivät minua ja Nat totesi viimein: ”Tervetuloa Helmitie seitsemään. Kohta Benkin ilmestyy syömään.” Ja oikeassa Nat oli, Ben ilmestyikin pian keittiöön.

Juttelimme paljon ja opin uusista kämppiksistäni paljon. Mia opiskeli eläinlääkäriksi ja oli eläinkaupassa töissä. Sue oli malli ja oli päivät vaatekaupassa. Leokin teki joskus mallin töitä, mutta oli virallisesti urheilukaupassa töissä. Nat sen sijaan opiskeli vieläkin. Hän halusi luoda vaatteita, joten hän opiskeli vaatesuunnittelijaksi. Ben ei sanonut paljoa, ilmoitti vain olevansa musiikkikaupassa töissä. Ruuan jälkeen Leo, Nat, Sue ja Mia auttoivat minua laittamaan tavaroitani paikoilleen, ja illalla nukahdin valmiiseen huoneeseen.

________________________________________________________________
Tämä on Jef-nikin kirjoittamia! Eli tekijäoikeus koskee!
Jos tavataan jossain muualla, ja jonkun toisen väittämänä omaksi, niin tämä likka suuttuu...

4

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wenkula

      uusi sarja siis alkaa,,,,,,,*kuvittelee itsensä siihen* suukkoi*

      • et kuvittelis itteäs siihen... sulla ei tulisi sit kivoja paikkoja... *pusu* tuu vain tänne mun luo, niin on paljon kivempaa ;)


    • jo omilta

      sivuiltasi, mutta kiva kun laitoit sen tännekin; en päässyt kommentoimaan tekstiäsi jostakin syystä siellä. -Hyvä aloitus, jef, esittelit päähenkilöt muutamalla kuvaavalla sanalla lukijoillesi.

      Kiinnostava uusi sarjasi pitää lukijansa tiukasti otteessaan, sen voin sanoa jo ensimmäisen osan perusteella. Hienoa, jef ja kiitoksia!

      T. Jason

      • Omilla sivuillani kaikki osat kyllä löytyvät kyllä, mutta päätin laittaa tännekkin, jos vaikka joku Huu keksisi lukea näitä juttuja myös ;) ja tietysti kommenttejen vuoksi laitoin tänne :D

        Kiitos, ensi jaksosta voin paljastaa sen, että siinä esitellään Rakkaat Naapurit ;)

        mutta kiitos Jason


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      27
      19447
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      75
      6432
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      6086
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      96
      5890
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5739
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      99
      5624
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      5063
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4737
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      57
      4086
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3715
    Aihe