Hinnat nousee?!?!

Lainaus tuoreesta hesarista:
"Veroprosenttitaulukoita tulli joutuu laatimaan lainsäätäjän vaatimuksesta: ennen vuodenvaihdetta valmistuneista tuontikäytetyistä pitää periä veroa juuri saman verran kuin aikoinaan vastaavasta uudesta.

Varsinkin joissakin vanhoissa autoissa veroprosentti on ollut hyvin korkea. Tämän vuoksi tullin taulukot tulevatkin voimaan vasta kahden viikon kuluttua julkaisupäivästä: autonhakumatkan ehtii vielä perua, jos prosentti yllättää ikävästi."

Järjettömän korkea autoverotus on pitänyt järkeistää ja on odotettu, että kohta saadaan hakea Saksasta autoja joita verotetaan kohtuullisesti. Nyt käykin ilmeisesti niin, että joidenkin mallien hinnat nousevat!!!

Minkälaisia vatipäitä meillä oikein on päättämässä, jos he uskovat, että EU hyväksyy tuollaisen touhun joilla Saksasta tuotavien autojen tuonti muuttuu entistä kannattamattomammaksi ainakin joidenkin mallien kohdalla???

Osahan halpenee, mutta osa kallistuu. Tämä on ihan arpapeliä nyt.

Jos minä ostan Amerikasta cd-soittimen, niin maksan siitä veroja sen mukaan mitä cd-soitin on Amerikassa maksanut. Ei sitä mikään komitea ole pohtimassa, että mikä cd-soittimen arvo on! Olisipa vaikeaa maksaa autoistakin veroa sen mukaan, että mitä auto Saksassa maksaa! Väärinkäytöksiä on epäilty, sehän on rikos jos kuitteja lähdetään väärentämään kuten muillakin aloilla! Autokauppa on joku aivan ihmeellinen oma linnake, jossa yhteiskunnan normaalit pelisäännöt ei toimi. Kaikki tähtää vain siihen, että suomalaiset joutuisivat maksamaan mahdollisimman paljon autoistaan. Maassa jossa omaa autoa tarvitaan enemmän kuin missään muussa EU-maassa! Silti ne ovat täällä juuri kaikkein kalleimpia. Hermot menee.
111542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Suomalaisten keskinäinen kateus ja kaunaisuus on yksi syy tähän kyykytykseen. Kun minä olen aikanaan maksanut veroni joka autosta, niin sitten maksaa kyllä kaikki muutkin.. Jos suurin osa kansasta haluaa autoverotuksen selkeämmäksi ja oikeidenmukaiseksi, miksi sitä ei ole vieläkään toteutettu vaikka elämme demokratiassa? Hmmmm...
Mielestäni koko autoverojupakka on saanut käsittämättömät mittasuhteet jolla valtiovalta yrittää varmistaa maksimaaliset tulonsa jatkossakin, tosin kukaan ei ole tainnut laskea mitä tämä pykäläviidakon viilaaminen, toteuttaminen ja valitusrumba kansantaloudelle maksaa. Puhumattakaan siitä olisiko tullilla kenties tärkeämpiäkin tehtäviä kuten huumeiden valvonta jne tehtävänään? Ilmeisesti tärkeintä on omien kokemusten perusteella kytätä kansalaisia etteivät tuo desilitraakaan ylimäärästä bisseä laivalta maihin tai saivarrella jonkun auton arvosta joskus ennen muinoin. Sairasta.

Äänestä

Tätähän tämä on, suojatyöpaikkojensa edestä tappelevien vm virkamiesten, tullin ja automaahantuojien lobbareitten ( kokoomus) kusetusta kansalaisia kohtaan. Kokoomus maksoi jo vaaleissa, virkamiehet joudutaan EU kautta kyykyttämään. Huvittavaa,että Siiliniä rumbastaan vielä virkamiesten toimesta ( ei muka ole pystyttty käsittelemään vieläkään kun auto on 86 vm), taitaa äijiä vituttaa kun siilin vei mennen tullen oikeudessa ja koko tämä verotuskusetus pääsi julkisuuteen.

No, pää on auki,vääntö jatkuu, kyllä suomi joutuu tämänkin verolain muuttamaan vielä EU säädösten mukaiseksi. Kun virosta alkaa virrata tänne EU hintaisia autoja, tulee samanlainen pakkorako kun viinaveron kanssa. euro konsultoi.

Äänestä
  • Tuosta tulikin mieleen. Oisko heittää urlia mistävoisi etukäteen kartoittaa Viron käytettyjen hintatasoa?
    Sieltä kun ottaa farmarin vielä täyteen kirkkaita (omaan kulutukseen ja todistustaakka tullilla), niin eiköhän säästöä tule.

    Äänestä

Kyllä se on ihan hyvä , että yli 10v autojen tuonti saataisiin kuriin jollain keinolla. Ei se ole kenenkään etu, että tänne tuodaan jotain 80-luvun savuttavia diesel Mersuja. Autoveroprosenttihan putosi vuonna 1994 ja sen jälkeen valmistettuja autoja siis kannattanee tuoda jos asiaa edes hiemankaan järjellä ajattelee. Airbagit ja ABS:t ovat näissä autoissa yleensä jo vakiotavaraa ja näissä autoissa on siis turvallisuus ja päästöt aivan eri luokkaa. Luulis jo tajuavan että köyhän ei kannata ostaa halpaa vaan ehkä edes sitä toiseksi halvinta. Auton hakukustannuksetkin Saksasta on helposti yli 1000 euroa joten aivan muutaman sadan euron 80-luvun romua ei luulisi olevan muutenkaan mitään järkeä hakea.
No, sehän on jo todettu, että suurin osa täällä kirjoittavista ja uikuttavista ei ole tuonut eikä tule koskaan ostamaan autoa Saksasta (tai Ruotsista) itse, vaikka niitä saisi tuoda ja rekisteröidä Suomeen ilman mitään kustannuksia.

Äänestä
  • koska asia vaikuttaa aivan liian monimutkaiselta ja kun ei ole mitään käsitystä paljonko niihin veroihin uppoisi sitten kun olet koslasi kanssa satamassa. Selkeät säännöt saattaisivat rohkaista hakemaan autoa muualta EUsta (mutta tähän ei riitä poliittista tahtoa) mikäli kotimaasta ei tahdo haluaamaansa löytää. Tässä suhteessahan virkamiehet ovat onnistuneet kohdallani loistavasti koska en viitsi edes yrittää selvittää tietäni mielivaltaisen pykäläviidakon läpi. Kaikki kunnia niille ketkä jaksavat taistella tuulimyllyjä vastaan.

    Äänestä

  • tax kirjoitti:

    koska asia vaikuttaa aivan liian monimutkaiselta ja kun ei ole mitään käsitystä paljonko niihin veroihin uppoisi sitten kun olet koslasi kanssa satamassa. Selkeät säännöt saattaisivat rohkaista hakemaan autoa muualta EUsta (mutta tähän ei riitä poliittista tahtoa) mikäli kotimaasta ei tahdo haluaamaansa löytää. Tässä suhteessahan virkamiehet ovat onnistuneet kohdallani loistavasti koska en viitsi edes yrittää selvittää tietäni mielivaltaisen pykäläviidakon läpi. Kaikki kunnia niille ketkä jaksavat taistella tuulimyllyjä vastaan.

    Kyllähän sitä tietoa on tähänkin asti ollut ihan tarpeeksi jaossa netissä jos vaan jaksaa sieltä sitä etsiä. Itse hain äskettäin auton ja laskin etukäteen Yleisavain.comin autoverolaskurilla paljonko menee veroja. Tullissa paperit viipyivät 5 päivää ja lasku oli n 100 euron tarkkuudella se mitä olin ajatellutkin. Kokonaisuutena auto tuli maksamaan selkeästi (n 20%) alle sen mitä vastaava laite maksaa Suomessa tällä hetkellä. Ja kyseisillä varusteilla ja kilometreillä ei aivan vastaavaa ole edes näkynyt tyrkyllä. Lisäksi luulen saavani aikanaan takaisin vielä n 1200-1500 euroa maksetuista veroista.
    Täytyy kyllä myöntää ,että ilman internettiä auton löytyminen ja maksujen selvittäminen ei olisi onnistunut.

    Äänestä

Hitaasti tuntuu menevän perille totuus, jota olen yrittänyt jankuttaa verotaulukoita kuin toista joulua odottaville: suosituimpien käytettynä tuotujen autojen eli Mersujen ja Bemareiden verot nousevat taulukoiden myötä.

Jopa Hesarikin tuntuu olevan hieman faktojen vieressä: ei tullilla ole mitään velvollisuutta laatia veroprosenttitaulukoita, vain mahdollisuus.

Äänestä
  • Kyllä tullilla on velvollisuus julkistaa taulukot, jotta veronmaksaja osaa laskea verojensa määrän etukäteen.

    Jos tullilla ei olisi velvollisuutta ei mitään taulukoita olisi koskaan alettu tekemäänkään.

    Äänestä

  • Laki uusiksi kirjoitti:

    Kyllä tullilla on velvollisuus julkistaa taulukot, jotta veronmaksaja osaa laskea verojensa määrän etukäteen.

    Jos tullilla ei olisi velvollisuutta ei mitään taulukoita olisi koskaan alettu tekemäänkään.

    Vaikka velvollisuutta ei olekaan, niin liiketoimintasyitä tehdä taulukoita tullilla kyllä on:

    1. Suosituimmista tuontiautoista saadaan kerättyä enemmän rahaa valtiolle

    2. Julkistamalla myös alle 29% veroprosentteja (esim. Volvot) tulli välttää valitussuman. Lain mukaan vero ei saa ylittää vastaavan suomalaisen auton veron jäljellä olevaa määrää. Jos S60:n verotus toimitetaan 29% mukaan, kaikki tuojat tekevät valituksen, joiden käsittely aiheuttaa lisätöitä.

    Äänestä

  • Veronkerääjä kirjoitti:

    Vaikka velvollisuutta ei olekaan, niin liiketoimintasyitä tehdä taulukoita tullilla kyllä on:

    1. Suosituimmista tuontiautoista saadaan kerättyä enemmän rahaa valtiolle

    2. Julkistamalla myös alle 29% veroprosentteja (esim. Volvot) tulli välttää valitussuman. Lain mukaan vero ei saa ylittää vastaavan suomalaisen auton veron jäljellä olevaa määrää. Jos S60:n verotus toimitetaan 29% mukaan, kaikki tuojat tekevät valituksen, joiden käsittely aiheuttaa lisätöitä.

    Käväise lukemassa http://www.helsinginsanomat.fi/arkisto/juttu.asp?id=20030515KO10

    Artikkelin mukaan tulli on velvoitettu julkaisemaan nuo taulukot.

    Äänestä

  • Laki uusiksi kirjoitti:

    Käväise lukemassa http://www.helsinginsanomat.fi/arkisto/juttu.asp?id=20030515KO10

    Artikkelin mukaan tulli on velvoitettu julkaisemaan nuo taulukot.

    Lakiteksti alla. Suoranaista velvoitetta tullilla ei laissa ole.

    Älä usko lehtijuttuja, toimittajat ovat kuin herkkusieniä: pideään pimeässä ja syötetään paskaa.

    Ennen vuotta 2003 valmistetun, käytettynä verotettavan henkilöauton, muun 10 a §:n 1 momentissa tarkoitetun auton, moottoripyörän ja muun verollisen L-luokan ajoneuvon vero on verotusarvosta se osuus veroa, joka sisältyi samanlaisten ajoneuvojen yleisiin vähittäismyyntiarvoihin, kun ajoneuvot olivat uusia. Veron osuus lasketaan niiden yleisten veroperusteiden mukaan, joista säädetään siinä autoveroa koskevassa laissa, joka oli voimassa, kun ajoneuvot olivat uusia. Veron osuus voidaan määrittää useamman kuin yhden ajoneuvomallin yleisiin vähittäismyyntiarvoihin sisältyvien veron osuuksien perusteella huomioon ottaen samaa automerkkiä koskevat verotustiedot ja hinnoittelu.

    Tullihallitus vahvistaa veron osuudet julkaisemassaan taulukossa. Taulukon mukaista veron osuutta sovelletaan verotuksiin, jotka tulevat vireille sen jälkeen, kun 14 päivää on kulunut taulukon julkaisemisesta. Taulukon mukaista veron osuutta voidaan kuitenkin soveltaa sen julkaisemispäivästä lukien, jos taulukon mukainen veron osuus on pienempi kuin 3 momentin mukaan laskettavan veron osuus.

    Jos veron osuutta ei ole julkaistu taulukossa tai taulukon julkaisemisesta on kulunut vähemmän kuin 14 päivää, veron osuus on

    1) henkilöauton ja muun 10 a §:n 1 momentissa tarkoitetun auton osalta 29 prosenttia auton verotusarvosta, jos ajoneuvo on muulla käyttövoimalla kuin dieselöljyllä käytettävä, tai 30 prosenttia, jos ajoneuvon käyttövoimana on dieselöljy;

    2) moottoripyörän ja muun verollisen L-luokan ajoneuvon osalta iskutilavuuden tai käyttövoiman mukaan ajoneuvon verotusarvosta seuraavasti:

    Kokoluokka Vero-prosentti
    enintään 130 cm3 9
    131-255 cm3 12
    256-355 cm3 15
    356-505 cm3 19
    506-755 cm3 21
    756 cm3 tai enemmän 23
    sähkökäyttöinen L-luokan ajoneuvo 12


    Jos 3 momentissa kannetun veron määrä ylittää sen veron, joka sisältyy markkinoilla olevan vastaavan ajoneuvon jäljellä olevaan arvoon, veron ylittävää määrää ei kanneta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Verotus kirjoitti:

Lainaus tuoreesta hesarista:
"Veroprosenttitaulukoita tulli joutuu laatimaan lainsäätäjän vaatimuksesta: ennen vuodenvaihdetta valmistuneista tuontikäytetyistä pitää periä veroa juuri saman verran kuin aikoinaan vastaavasta uudesta.

Varsinkin joissakin vanhoissa autoissa veroprosentti on ollut hyvin korkea. Tämän vuoksi tullin taulukot tulevatkin voimaan vasta kahden viikon kuluttua julkaisupäivästä: autonhakumatkan ehtii vielä perua, jos prosentti yllättää ikävästi."

Järjettömän korkea autoverotus on pitänyt järkeistää ja on odotettu, että kohta saadaan hakea Saksasta autoja joita verotetaan kohtuullisesti. Nyt käykin ilmeisesti niin, että joidenkin mallien hinnat nousevat!!!

Minkälaisia vatipäitä meillä oikein on päättämässä, jos he uskovat, että EU hyväksyy tuollaisen touhun joilla Saksasta tuotavien autojen tuonti muuttuu entistä kannattamattomammaksi ainakin joidenkin mallien kohdalla???

Osahan halpenee, mutta osa kallistuu. Tämä on ihan arpapeliä nyt.

Jos minä ostan Amerikasta cd-soittimen, niin maksan siitä veroja sen mukaan mitä cd-soitin on Amerikassa maksanut. Ei sitä mikään komitea ole pohtimassa, että mikä cd-soittimen arvo on! Olisipa vaikeaa maksaa autoistakin veroa sen mukaan, että mitä auto Saksassa maksaa! Väärinkäytöksiä on epäilty, sehän on rikos jos kuitteja lähdetään väärentämään kuten muillakin aloilla! Autokauppa on joku aivan ihmeellinen oma linnake, jossa yhteiskunnan normaalit pelisäännöt ei toimi. Kaikki tähtää vain siihen, että suomalaiset joutuisivat maksamaan mahdollisimman paljon autoistaan. Maassa jossa omaa autoa tarvitaan enemmän kuin missään muussa EU-maassa! Silti ne ovat täällä juuri kaikkein kalleimpia. Hermot menee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu