Cerazette ja finnit!

Millaisia kokemuksia teillä muilla Cerazette-minipillereiden käyttäjillä on vaikutuksesta ihoon - siis onko tullut finnejä?
Kun hain pillerit, lääkäri sanoi että niitä voi sivuvaikutuksena tulla.

Mulla on aina ollut kuiva iho eikä todellakaan taipumusta akneen, mutta kun 3 kk sitten aloitin Cerazette-pillerit, finnejä alkoi ilmaantua. Aluksi niitä oli niin vähän, ettei se haitannut, mutta nyt 3 kuukauden käytön jälkeen iho alkaa mun mielestä olla jo huolestuttavan rasvainen...Samoin hiukset rasvoittuvat. Muuten kys. pillerit on kyllä olleet sopivat.

Onko teillä muilla käynyt niin, että iho on sitten taas uudelleen parantunut, vaikka alussa olisi rasvoittunut? Eli vie aikansa että elimistö tottuu ja iho rauhoittuu.

Yksilöllistähän se on toki, mutta pitäisikö mun vielä odottaa muutama kk ja katsoa kuinka käy?
Pelkään vaan, että tilanne muuttuu entistä pahemmaksi... :/

En voi syödä yhdistelmäpillereitä migreenin ja monien muiden sivuvaikutusten takia...
42164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

oli aluks sama vaiva. alotin pillerit joulukuussa ja melko pian tämän jälkeen kasvoile alkoi ilmaantua oikein suuria, kipeitä finnejä. ongelma ainakin helpottui mulla, ja nyt ihoni on hyvä. menkat ovat jääneet joukuna pois ja sen jälkeen ei ole kuulunut, enkä oikeastaan ole kaivannutkaan niitä, ainakaan näin kesäaikaan :D kai ne sielä tulee kun aika on.onko sull muita onkelmia ilmaantunu :) ?

Äänestä
  • paljon finnejä, semmosia inhottavia mitkä on tosi syvällä ihon alla niin että ne on tosi kipeitä :S on niitä vieläkin joskus mutta melko vähän, varmaan saman verran ku olis muutenki. menkat mullaki jääny kokonaan pois (oon reilun vuoden syöny cerazettee) mutta se ei kuulemma oo mitenkää terveydelle haitallista enkä tosiaankaa menkkoja kaipaa :DD hiukset on se suurin ongelma, ne rasvottuu ihan s**tanan nopeeta. aamulla ku pesen ni illalla ne on jo ihan rasvaset. iyh.

    Äänestä

  • kans aluks kirjoitti:

    paljon finnejä, semmosia inhottavia mitkä on tosi syvällä ihon alla niin että ne on tosi kipeitä :S on niitä vieläkin joskus mutta melko vähän, varmaan saman verran ku olis muutenki. menkat mullaki jääny kokonaan pois (oon reilun vuoden syöny cerazettee) mutta se ei kuulemma oo mitenkää terveydelle haitallista enkä tosiaankaa menkkoja kaipaa :DD hiukset on se suurin ongelma, ne rasvottuu ihan s**tanan nopeeta. aamulla ku pesen ni illalla ne on jo ihan rasvaset. iyh.

    Mulla kans tuli finnejä kyseisistä bilsuista. Käytin niitä 8kk ja mulla ainakin niitä kipeitä isoja finnejä tuli koko tämän ajan. ja siis en voi juuri mitään positiivista niistä sanoa. Eka tuhrutti pari kk ja sit jäi menkat kokonaan pois. Ja muutenkin oli ihan hirveä olo.
    Ja ei siinä tietty mitään et menkat jäi pois, mutta sitten kun lopetin niiden käytön niin se tyhjennysvuoto oli täyttä horroria. En oo ihan äsken nähny semmosta vuotoo. Mut elossa ollaan :D

    Äänestä

  • Eli mulla on ainakin vielä toivoa... No toivottavasti näitä finnejä ei ainakaan lisää tule! Muita sivuvaikutuksia ei ole ollut, ainut vaan että menkat on jääneet pois. Mutta sehän ei tosiaankaan haittaa yhtään..

    Toivoisin kovasti, että voisin tätä merkkiä käyttää, kun kovin moni muukaan hormonaalinen ehkäisy ei ole sopinut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anti-akne kirjoitti:

Millaisia kokemuksia teillä muilla Cerazette-minipillereiden käyttäjillä on vaikutuksesta ihoon - siis onko tullut finnejä?
Kun hain pillerit, lääkäri sanoi että niitä voi sivuvaikutuksena tulla.

Mulla on aina ollut kuiva iho eikä todellakaan taipumusta akneen, mutta kun 3 kk sitten aloitin Cerazette-pillerit, finnejä alkoi ilmaantua. Aluksi niitä oli niin vähän, ettei se haitannut, mutta nyt 3 kuukauden käytön jälkeen iho alkaa mun mielestä olla jo huolestuttavan rasvainen...Samoin hiukset rasvoittuvat. Muuten kys. pillerit on kyllä olleet sopivat.

Onko teillä muilla käynyt niin, että iho on sitten taas uudelleen parantunut, vaikka alussa olisi rasvoittunut? Eli vie aikansa että elimistö tottuu ja iho rauhoittuu.

Yksilöllistähän se on toki, mutta pitäisikö mun vielä odottaa muutama kk ja katsoa kuinka käy?
Pelkään vaan, että tilanne muuttuu entistä pahemmaksi... :/

En voi syödä yhdistelmäpillereitä migreenin ja monien muiden sivuvaikutusten takia...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu