kanssa samassa kunnassa tai kaupungissa olevat toiset uskontokunnat, esim. helluntailiike ja vapaakirkollinen, myös viettää sapattia lauantaisin, vai onko se pelkästään adventisteille tarkoitettu?
Voivatko adventistien
Malcolm Hedding
6152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
olemme yrittäneet koko ajan sanoa, että sapatti kuuluu kaikille. Sellaisia helluntailaisia ja vapaakirkollisia onkin olemassa, jotka viettävät sapattia.
##Voivatko adventistien kanssa samassa kunnassa tai kaupungissa olevat toiset uskontokunnat, esim. helluntailiike ja vapaakirkollinen, myös viettää sapattia lauantaisin, vai onko se pelkästään adventisteille tarkoitettu?##
Periaatteessa voi viettää ja Sitähän adventistit kynsin hampain yrittää koko ajan saada aikaan, että sielunvihollinen nappaisi helluntailaiset ja vapaakirkollisetkin samaan lakihenkisyyteen kuin mihin adventistitkin ovat jo langenneet! He eivät ymmärrä että sapatti on Kristuksessa uudenliiton rakkauden kaksoiskäskyssä rakastaa lähimmäisiään, niin silloin on koko lain täyttänyt! He eivät ymmärrä sitä ettei sapatti ole ulkoista lepoa, vaan sisäistä Jumalan Rakkausen lepoa Kristuksessa! He vain porskutelevat "sapattina" omahyväisesti kotonaan sohvalla myhäillen kuin sohvaperunat ja antaa helluntailaisten käydä sapattina "hoitamassa hommat" lähimmäisiä kohtaan, niin ei sitten itse rasitu liikaa jos pitäisi mennä esim, sairaalaan jotain lähimmäistä katsomaan ja lohduttamaan. On mukavampi istua kotona ja pureskella porkkanoita ja ritiisiä kun krillimakkaraakaan ei saa syödä koska sen on kieltänyt Ellen White heiltä jos siinä vaikka olisi sianlihaa joka vie heiltä taivaspaikan mikäli sitä syövät!
Periaatteessa helluntailaiset ja vapaakirkolliset voivat viettää sapattia yhtäaikaa adventistien kanssa, mutta helluntailaiset ja vapaakirkolliset eivät lankea tuohon lakihenkiseen ulkokultaiseen omahyväiseen lepotilaan, vaan antautuu täydessä uskon varmuudessa Kristuksessa hänen lepoonsa ja antaa Jumalan vaikuttaa henkensä kautta Kristuksen hengen yhteyttä toisiinsa ja ulospäin ja siis sen kautta lähimmäisen rakkautta lähimmäisiään kohtaan!
Sapatti on tarkoitettu ainoastaa Juutalaisille, ei Kristityille!
kuuluu käskyn "rakasta Jumalaa yli kaiken" alle.
suhtautumisen Jeesus on helluntailaisille ja vapaakirkollisille antanut, ettei sapattikysymyksestä voi em. piireissä laisinkaan keskustella?
Onko tämä sinun mielipiteesi pelkästään sinun, vai onko se aivan yleinen näkemys asiasta em. seurakuntien kesken?
Onhan esim. helluntailiikkeen seurakunnissa pesty jalkojakin aikoinaan ennen ehtoolliselle asettumista, että miks'ei sitten sapattiakin voisi viettää muun työn ohessa..
Adventistit kuuluvat eri uskontoon kuin kristinuskoiset. Heille kaikki asiat merkitsevät eri asiaa kuin kristityillä, vaikka he puhuisivat heidän kanssaan samantapasesti.
>>>Noinko tiukkapipoisen suhtautumisen Jeesus on helluntailaisille ja vapaakirkollisille antanut, ettei sapattikysymyksestä voi em. piireissä laisinkaan keskustella?