Siinä taas nähtiin kapitalistien touhut..puhutaan kivasti päästökaupasta ja hiilidioksiidipäästöistä mutta sitte nostetaan naftaa 7cnt/l ja bensaa 4cnt/l..menikö tämä nyt taas oikein?
Vitun
Jyrki!!!
132075
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Näinhän sen piti mennäkin,saatuttavat dieselit maksavat enemmän. Ostekee äkkiä lisää dieseleitä että jykä saa taas tilaisuuden nostaa veroa, ja meikän ajelu halpenee
ja tulitko ajatelleeksi mihin kaikkiin hintoihin dieselin hinnankorotus vaikuttaa? Naurattaako?
Paljonko sitten nousee:
- paikallisbussilippu?
- 2dl purkki jugurttia?
- lentolippu Helsinki-Las Palmas?
- polttopuun (3 kuutiota) kuljetus 20km?
- 1kW sähköä?
Voin kertoa - ei vaikuta yhtään mitään.
ainakin toistaiseksi naurattaa...
on siksi koska ens vuoden alusta poistuu dieselvero hallitus suunnittelee sen muuttoa bensiiniautoihin jotka kuluttavat paljon eli suuriin autoihin
kansantalouden perusteistakaan mitään käsitystä.
kuka jahtaa käytettyä pillua kuka kulkee muuten sepalus auki. Ja Jyrkistä nyt ei voi miesten yhteydessä edes puhua.
Kannattas katto ketä äänestää, ja vihreet hykertelee siinä sivussa, ho hoo
bensa-autoilla ja sen hallitusherrat ovat tiedostaneet. Rasvanahka dieselmiehiltä rahat pois.
bensa: kulutus 8 litraa sadalla, korotus 40 senttiä sadalla, diesel: kulutus 5 litraa ja korotus 35 senttiä sadalla. Että sillai.
Kyllä näyttää ihan insinöörien laskemilta korotuksilta.
Näillä korotuksilla polttoaineen kulutus huomioon ottaen sekä bensa-, että dieselautoilijoiden vero/ajettu kilometri kasvaa euromääräisesti saman verran.
Eli kansaa rangaistaan tasa-arvoisesti.
Toinen juttu on sitten alue- ja ympäristöpolitiikka.
Ympäristön kannalta olisi ollut parasta mitoittaa vero suoraan polttoaineen hiilipitoisuuden suhteessa, näin se olisi suunnannut autoilua vähemmän kasvihuonepäästöjä tuottavaan suuntaan. Näin dieselin vero olisi kasvanut vain hivenen enemmän kuin bensiinin.
Toisaalta aluepolitiikan kannalta on väärin verottaa kohtuuttomasti hyödykettä, joka on jollain alueella välttämätön. Helsingissä pääsee kyllä helposti metrolla, tai ratikalla, mutta Ivalossa auto (diesel sellainen) on välttämättömyys.
Kataisen politiikkaan kuuluu työvoiman liikkuvuus, eli ihmisten pitää muuttaa kasvukeskuksiin. Se kyllä täällä politiikalla onnistuu.
Itse puhuisin välillä työpaikkojen liikkuvuudesta, eli työpaikkojen tulisi tulla siinne missä on työvoimaa. Glopaalisti tämä kyllä tapahtuu, esim. työpaikkojen siirtymisessä Kiinaan, mutta Suomen sisällä se ei onnistu, kun liikenteestä peritään kohtuuttomia maksuja, mikä pakoittaa kaiken toiminnan van muutamaan keskukseen. (Maksuja on siis Käyttövoimavero, polttoaine vero, autovero, auton käyttömaksu)
Kokoomus taisi ymmärtää päinvastoin kaikki lupaukset vaalipuheissa. Lupauksista tulikin veronkorotuksia kaikille paitsi rikkaille ja optiosalkkujen kantajille.
Kiitos jyrki lisälaskusta
Vieläkö äänestätte porvareita?????
Köyhät kyykkyyn!
jo siinä vaiheessa kun ne ääliöt ottivat Vihreät mukaan hallitukseen.