Vaalikauden verolinjaukset

Nyt alkaa kirkastumaan autoverotus seuraavalle 4 vuodelle.

1. Polttonesteiden hintoihin lisää veroa.

2. Autojen käyttömaksuihin aluksi korotukset ja maksut porrastetaan CO2 mukaisiksi sitten kun AHK saa atk-systeeminsä toimimaan. Tämä operaatio kestää eilisten uutisten mukaan vuoteen 2011 saakka.

Johtopäätös: Autovero ei tule poistumaan ennen kuin AHK:n atk systeemi pelaa siten kuin verotus edellyttää!! Eli ei ennen vuotta 2011.

Joten odottavan aika käy pitkäksi.
6798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Auton vaihtamisesta ei hyödy muut kuin autoliikkeet, joten vanhlla ajellaan ja itse huolletaan.
Jos vero poistuu, niin vanha ajetaan silti ensin loppuun seuraavat 19 vuotta.

Äänestä
  • kaikki autot.

    Äänestä

  • Kyllä vanhalla ajetaan, jos Katalysaattori Corolla on kestänyt hyvällä pidolla 315Tkm ajon , se kyllä kestää tämän autoverosekoilun selviämiseen saakka.


    Mutta valtio puhuu ympäristön puolesta, sitten järkevät ostavat pihejä dieseleitä, niin heti ollaan korottamassa raippaverolla pienikulutuksisimpia autoja.

    Eihän tässä ole mitään järkeä, vai mitä valtio?

    Citymaasturikuski isolla bensakoneella on verottajan paras ystävä?

    Äänestä

  • jollei liikkumisen verotukseen tule jotain tolkkua! Ihan ensin myyn nykyisen kymppitonnin kulkineen ja siiryn väliaikaisesti ajelemaan parin- kolmen tonnin koslalla - Saksasta ostetulla TIETYSTI...
    Kiitokset vain kaikille citymaastureihin ja vastaaviin investoneille/investoiville, TE olette TAVIKSEN parhaita kavereita!

    Äänestä

Kun EU ei sitä enään aja niin ei stä ainakaan suomi tule koskaan poistamaan..Tiedäkkös yhtään narkkaria joka vapaaehtoisesti luopuisi huumeista.

Äänestä
  • Mutta täällähän on tiedetty kuukausikaupalla autoveron alennuksen toteutuminen sekunnin tarkkuudella. Ja nyt sinä nollaat tuon ilon?

    Ei ole köyhällä koskaan kivaa, jos ei ole hammas kipeä, niin sitten seisoo . . .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


selvillä... kirjoitti:

Nyt alkaa kirkastumaan autoverotus seuraavalle 4 vuodelle.

1. Polttonesteiden hintoihin lisää veroa.

2. Autojen käyttömaksuihin aluksi korotukset ja maksut porrastetaan CO2 mukaisiksi sitten kun AHK saa atk-systeeminsä toimimaan. Tämä operaatio kestää eilisten uutisten mukaan vuoteen 2011 saakka.

Johtopäätös: Autovero ei tule poistumaan ennen kuin AHK:n atk systeemi pelaa siten kuin verotus edellyttää!! Eli ei ennen vuotta 2011.

Joten odottavan aika käy pitkäksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu