Kaasujääkaappi vuotaa?

geepeli

Voiko itse kaasujääkaappi vuotaa kaasua pihalle vai onko aina putkisto vuoto?
Kuitenkin vuoto on havaittavissa jääkaapin venttiilistä jääkaappiin jota ei voi paikallistaa ennen kuin kaapin nostaa pois paikaltaan.

6

3859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • misar

      vaan vie se asianomaiset luvat omaavaan liikkeeseen korjattavaksi. Kaasuvuoto on aina vaarallinen, on se missä tahansa vaunun laitteessa.
      Henkesi on varmasti arvokkaampi, kuin kaapin korjaus.
      Silloin kun laitteet toimivat oikein, ne ovat turvallisia käyttää. Jääkaappi, hella, lämmitys kuin mahdollinen uunikin.
      Älä yritä itse sitä korjata, ellet omaa tarvittavaa lupaa ja tietoa.

    • siihen itse

      vaan vien viipymättä huoltoon.Olen nähnyt mitä jää jäljelle (pelkkä aisa ja mustuneet naapurivaunut) kun laiminlyö kaasulaitteiden huollot/tarkistukset.

    • karmanaamari

      Osta LVI- Liikkeestä vuodonilmaisuvaahtoa ja levitä sitä epäilemääsi paikkaan.

    • Ou mai gaas

      Siis niiku et sä tajuu et ennenki katottiin sytkällä onks tankis pensaa saman voi tehä niiku ou mai gaasulle, siis niiku.

      • Kaasu-Matti

        Kaasukäyttöisissä jääkaapeissa esim. UPO Mobilife ja Elecrolux nykyisin Dometic on kylmäaineena ammoniakki. Harvoin itse jäähdytinkoneisto vuotaa. Se on ensimmäisen asteen myrkky, tiedoksi vaan. Teille, jotka omistavat UPOn, jossa säätimet ovat kaapin sisällä (PUNAISET VÄÄNTIMET), säädinyksikön kumitiiviste voi pettää, (kumin haurastuminen) ja kaasu voi virrata vapaasti kaapin sisälle tai vaunuun. Toinen malli (HARMAAT VÄÄNTIMET) ei ole tätä riskiä. Ja aina on hyvä tarkastuttaa/huollattaa laitteet valtuutetulla
        TUKESin hyväksymällä alan liikkeellä. Ei pelottelua, vaan vankkaa tietoa.
        http://www.kaasumatti.com


    • Anonyymi

      nevöö mitään kaasukäyttöstä jo perheen turvallisuuden vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      165
      6212
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      92
      2793
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1781
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      38
      1472
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1226
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1015
    7. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      928
    8. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    9. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      903
    10. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      903
    Aihe