Kaasujääkaappi vuotaa?

geepeli

Voiko itse kaasujääkaappi vuotaa kaasua pihalle vai onko aina putkisto vuoto?
Kuitenkin vuoto on havaittavissa jääkaapin venttiilistä jääkaappiin jota ei voi paikallistaa ennen kuin kaapin nostaa pois paikaltaan.

6

3261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • misar

      vaan vie se asianomaiset luvat omaavaan liikkeeseen korjattavaksi. Kaasuvuoto on aina vaarallinen, on se missä tahansa vaunun laitteessa.
      Henkesi on varmasti arvokkaampi, kuin kaapin korjaus.
      Silloin kun laitteet toimivat oikein, ne ovat turvallisia käyttää. Jääkaappi, hella, lämmitys kuin mahdollinen uunikin.
      Älä yritä itse sitä korjata, ellet omaa tarvittavaa lupaa ja tietoa.

    • siihen itse

      vaan vien viipymättä huoltoon.Olen nähnyt mitä jää jäljelle (pelkkä aisa ja mustuneet naapurivaunut) kun laiminlyö kaasulaitteiden huollot/tarkistukset.

    • karmanaamari

      Osta LVI- Liikkeestä vuodonilmaisuvaahtoa ja levitä sitä epäilemääsi paikkaan.

    • Ou mai gaas

      Siis niiku et sä tajuu et ennenki katottiin sytkällä onks tankis pensaa saman voi tehä niiku ou mai gaasulle, siis niiku.

      • Kaasu-Matti

        Kaasukäyttöisissä jääkaapeissa esim. UPO Mobilife ja Elecrolux nykyisin Dometic on kylmäaineena ammoniakki. Harvoin itse jäähdytinkoneisto vuotaa. Se on ensimmäisen asteen myrkky, tiedoksi vaan. Teille, jotka omistavat UPOn, jossa säätimet ovat kaapin sisällä (PUNAISET VÄÄNTIMET), säädinyksikön kumitiiviste voi pettää, (kumin haurastuminen) ja kaasu voi virrata vapaasti kaapin sisälle tai vaunuun. Toinen malli (HARMAAT VÄÄNTIMET) ei ole tätä riskiä. Ja aina on hyvä tarkastuttaa/huollattaa laitteet valtuutetulla
        TUKESin hyväksymällä alan liikkeellä. Ei pelottelua, vaan vankkaa tietoa.
        http://www.kaasumatti.com


    • Anonyymi

      nevöö mitään kaasukäyttöstä jo perheen turvallisuuden vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8103
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6349
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3673
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      70
      2390
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      38
      2386
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      39
      2173
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2166
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2014
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      83
      1877
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1575
    Aihe