Suomessa jaksetaan jatkuvasti laskea, kuinka monta rikollista USA:ssa on teloitettu vuoden -76 jälkeen.
Raiskaja-murhajalle se on mielestäni TÄYSIN oikea tuomio. Kerrassaan osuva ratkaisu. Suomessa vastaava tapaus päästetäisiin viimeistään viiden vuoden jälkeen vapaaksi, annetaan asunto ja toimeentulotuki kunnes jälleen tulee uusi rikos ja lisää syyttömiä uhreja.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200708226491743_uu.shtml
Raiskaja-murhajalle se on mielestäni TÄYSIN oikea tuomio. Kerrassaan osuva ratkaisu. Suomessa vastaava tapaus päästetäisiin viimeistään viiden vuoden jälkeen vapaaksi, annetaan asunto ja toimeentulotuki kunnes jälleen tulee uusi rikos ja lisää syyttömiä uhreja.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200708226491743_uu.shtml
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos ihmisen elämä on mennyt tuomitsemisesta raiteiltaan ja hän sitten sortuu tunnekuohuissaan tekemään jotain, mistä tietynlaiset haluavat vain rankaista, eikä ymmärtää miksi niin on käynyt,, se ajaa ihmisen tekemään vielä hirveämpiä tekoja, ettei jäisi kiinni. AIvan oivallista sinulta. kuinka viisas oletkaan.
Ei saa tappaa raiskaaja-murhaajia. Ne kun on niin symppiksiä...
Näinpä kerran haastattelun (haastateltavan kasvoja ei näkynyt ja ääni oli muutettu, ja ihan oli kotimainen mulkku).
Tyyppi oli raiskannut 17 vuotiaan nuoren naisen, ja kaupantekijäiseksi puukottanut tämän kuoliaaksi. Haastattelussa hän kertoi kuinka naiset ovat kohdelleet häntä kaltoin, se ikäänkuin oikeutti hänen mielestään tämän teon. Niin, ja onko häntä oikeasti kohdeltu kaltoin, kuka tietää, ja jos on, niin varmaan aiheesta.
Oli kyllä niin mulkun oloinen tyyppi, että silloin ajattelin että ehkä se kuolemanrangaistus ei aina olisi pahasta.
sillä se on lopullinen rangaistus, ja ajoittaiset vikatuomiot peruuttamattomia.
Tunnustan kuitenkin että se on parempi rangaistus kuin muutaman vuoden loma ja kuntoutus tukirahoineen.
Mielestäni paras ratkaisu olisi katakombivankila, jonka selleihin raiskaajat ja pedofiilit ym murhaajat suljetaan loppuiäkseen. Eli ei nykyisenkaltaisia hotellihuoneita ja muuta sellaista luksusta, vaan betonikoppeja joissa mietitään loppuikä yksin tekemisiään. Tällaisesta kopista poistutaan vain joko ruumiina tai mikäli rikostapaukseen tulee muutos vapauttavien todisteiden ilmetessä.
Helvetin olemassaolosta kun ei ole kiistämättömiä todisteita, niin tämä on ainoa keino varmistaa että esimerkiksi lapsia raiskaavat murhaajat mätänevät loppuikänsä helvetissä.