onkohan Suomi siinä määrin vapaa maa, että omaistenpäivään voi mennä T-paidassa jossa lukee näkyvästi esim. "sivari on sankari" tai "asevelvollisuus on perseestä".
Tai Neuvostoliiton lippu mukana ja Stalinin kuva t-paidassa, heh.
Tai Neuvostoliiton lippu mukana ja Stalinin kuva t-paidassa, heh.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Uskaltaisinpa melkein lyödä koko omaisuuteni vetoa että olet peruskoulussa?
No kuitenkin, armeijassa ei kouluttajat ole enää mitään "opettajia", jotka nuhtelevat teinejä kirosanoista. Siellä on ihan äijä-meininkiä eikä ketään voisi vähempää kiinnostaa mitkään paidan tekstit. Kouluttajat ovat kuitenkin jo niin kaiken nähneitä.
Eri asia on tietysti sitten tietysti 6-12 kk miehet, joista valtaosa on leijona-amiksia jotka vetävät turpaan vähemmästäkin
Se pukee sinua paremmin kuin joku lapsellisen tekstin omaava T-paita.
että armeijatyypit ovat perverssejä hinttareita, jotka uneksivat miehistä hameissa.
Jatka vain uneksimista rasvainen perverssi homohintti-intti.
Mistä tulit ellaiseen tulokseen?
Mistä sinä tiedät että armeijatyypit ovat perverssejä hinttareita?
Epäilen että sinulla on jotain kokemusta.
Ja unelmoinninkin jätän sinulle.
Pakko kysyä, miksi?
Nl lippu ja Stalinin kuva paidassa edustaa lähinnä joko a) huonoa huumorintajua tai b) DF:maista todellisuusvääristymää.
Sivaripaita omaistenpäivänä on yhtä tilanteeseen sopiva kuin tupakkataon pitäminen keuhkosyöpäsairaiden terapiaistunnossa. Eihän se väärin ole, mutta taidat olla ainoa joka asialle nauraa.
Niinno eikö jokaisen kansallisvaltion lippu edusta kantajansa/liehuttajansa tyhmyyttä?
Miten suomen lipun kantaminen muka ei olisi tyhmyyttä, kun kerran mielestäsi jopa NLn lipun kantaminen on tyhmyyttä?
Totuus lienee tässäkin asiassa kuitenkin se, että neuvostoliiton lipussa ei ole pahaa se, että se edustaa pahaa, vaan ennen kaikkea se, että se edustaa jonkun muun tekemään pahaa (meidän tekemää pahaa ei mainita). Paha valtio? Ei ongelmaa. Muu kuin Isänmaa? Ongelma. Tämä on sinunkin todellinen logiikkasi. Sama se on armeijassa. Pahin asia siellä on todellisuudesta muistuttaminen. Neuvostoliiton lippu tekisi juuri sen. Sitä ei haluta.
"Pakko kysyä, miksi?
Nl lippu ja Stalinin kuva paidassa edustaa lähinnä joko a) huonoa huumorintajua tai b) DF:maista todellisuusvääristymää."
Eikö ihmiset saa pitää mielestäsi sellaisia vaatteita ja paitoja, joista he juuri itse pitävät? Vai pitäisikö varuskunta-alueella vierailla mieluummin suomileijonapaita päällä?
"Sivaripaita omaistenpäivänä on yhtä tilanteeseen sopiva kuin tupakkataon pitäminen keuhkosyöpäsairaiden terapiaistunnossa. Eihän se väärin ole, mutta taidat olla ainoa joka asialle nauraa."
Eikö siviilipalvelusta saisi mielestäsi mainostaa suomessa millään tavalla? Kyllä varusmiehet tunnistaa myös armeijan lomapuvuista ja monet isänmaalliset suomalaiset jaksavat vielä muistuttaa omasta aatteestaan myös siviilielämässä pitämällä näitä suomileijonalogoilla koristeltuja vaatteita ja muita tuotteita. Ei kai sinulla ole vaan pelkoa siitä, että sivarin mainostaminen saattaa lisätä palveluksen keskeyttämisiä armeijassa niiden varusmiesten keskuudessa, jotka eivät ole tarpeeksi motivoituneita asepalvelukseensa?
Menkää vain näyttäytymään Stalinin kuvan kanssa. Uskon, ettei kukaan, joka on teidät nähnyt, halua sen jälkeen tulla kaltaiseksenne.
Minä näen Neuvostoliiton lipun yhtä suurena pahana kuin natsilipun. Jos joku haluaa pitää sellaista päällänsä avoimesti niin siitä vain, mutta turha olettaa ihmisten suhtautuvan asiaan positiivisesti.
Sama se, kenen tekemää pahaa ko lippu edustaa, ei sitä silti tarvitse mainostaa.
"Eikö siviilipalvelusta saisi mielestäsi mainostaa suomessa millään tavalla?"
"Eikö ihmiset saa pitää mielestäsi sellaisia vaatteita ja paitoja, joista he juuri itse pitävät? Vai pitäisikö varuskunta-alueella vierailla mieluummin suomileijonapaita päällä?"
Niin kuin sanoin, kyse on tilanteesta ja siihen sopivuudesta. Vai pyytäisitkö sinä järjestäjiä varaamaan tupakkatauolle paikan keuhkosyöpäsairaiden terapiaistuntoon? Tai menisitkö verkkopaidassa hautajaisiin?
Aina ei tarvitse väkisin erottua joukosta, vaikka kuinka huomionkipeä olisi.
Tuskin se sivaripaita ketään saa armeijaa lopettamaan.