Jericho

Kaaleppik

Juu tulipa tästä kovasti mainostetusta jericosta ensimmäinen osa, jotenki nämä jenkkien logiikka on outoa, yksi sienipilvi ilesty taivaalle ja ihmiset heti kuvittelee että ketään muita ei ole enään?, jos isommat kaupungit tuhoutuisiva niin varmasti jää paljon pienia kaupunkeja ehjiksi, tai sitten ydinpommitus olis niin totaallista, mikä on hyvin epätodennäköstä koska niitä pilviä pitä ilmesty vähän joka suuntaan. TV-sarjan kuvan mukaan ainaki yhdysvaltain ilmavalvonta ja puolustus on aika heikkoa ku pressa piti puhetta samaanaikaan ku poksahti?
Muuten tämä sarja vaikuttaa olevan uusi versio lostista,

5

927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskinkertainen sarja

      Jericho ei ole mikään huippusarja. Semmoista keskikamaa, että kyllähän sitä katsoo kun ei parempaakaan ole tarjolla. Aihe on toisaalta ihan mielenkiintoinen ja siitä olisi voinut kehitellä paremmankin version, mutta kai tästä sarjasta on pyritty tekemään "koukuttava" kuten nykyisin kaikista sarjoista ja sen takia on pyritty tekemään mahdollisimman epäuskottava sarja.

      Heroes ja Dexter ovat tulevat huippusarjat.

      • tämäää

        Heroeskin on parin ekan jakson perusteella samaa tasoa, mutta paranee mitä pidämmälle sitä katsoo. En ehkä laittaisi lostin edelle, mutta jotkut voivat pitää heroes sarjasta enemmänkin. Jericho ei hirveästi sarjana parane vaikka katsoisikin jaksoja eli sama meno jatkuu. Vähän kuin 4400 eli ei huono-ei hyvä. Parhaiten katsoo useamman jakson putkeen.


      • lisää potkua
        tämäää kirjoitti:

        Heroeskin on parin ekan jakson perusteella samaa tasoa, mutta paranee mitä pidämmälle sitä katsoo. En ehkä laittaisi lostin edelle, mutta jotkut voivat pitää heroes sarjasta enemmänkin. Jericho ei hirveästi sarjana parane vaikka katsoisikin jaksoja eli sama meno jatkuu. Vähän kuin 4400 eli ei huono-ei hyvä. Parhaiten katsoo useamman jakson putkeen.

        Olin väärässä... Jericho paranee vasta osassa 12, jossa kerrotaan hieman enemmän alkuperäisestä juonesta. Tosin moni lopettaa varmasti katsomisen ennen tuota "ratkaisevaa jaksoa".


    • mutta loppua kohden paranee

      Kannattaa aloittaa sarjan tarkempi seuraaminen vasta 12. jaksosta. Sarja paranee huomattavasti siitä lähtien ja alkaa tarjota vastauksia sarjan alkupään kysymyksiin.

      Jerichon alku on varsin huono tai sanoisiko keskinkertainen ja näyttää siltä ettei koko jutussa ole kunnollista juonta, mutta mitä pidemmälle juoni etenee niin sitä "loogisemmalta" se yllättäen näyttääkin. Sarjan tasokin paranee keskipaikkeilla todella merkittävästi.

      Jerichon tapahtumat olisivat jossakin ääriolosuhteissa jopa mahdollisiakin eli tuo kuvaus ei ole niin kaukaa haettu kuin saattaa luulla. Toki sitä on liioiteltu ja se on tehty mahdollisimman yliampuvasti, mutta sehän on usein tv-ohjelmien tarkoituskin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      70
      7333
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      173
      4387
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      137
      4081
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      56
      4017
    5. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      59
      3887
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      17
      3542
    7. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      62
      3052
    8. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2758
    9. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2312
    10. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2114
    Aihe