C-hepatiitti on ollut tunnettu vasta parikymmentä vuotta ja siitä taudista on vielä toistaiseksi vähän tietoa. Olen ex-narkkari ja nyt minulla itselläni on c-hepatiitti. Tällä hetkellä olen onnellinen ja olen puhdistanut elämäntapani. Mutta olen juossut eri lääkäreillä nyt siitä asti kun sain tietää sairastavani sitä. Lääkärit ei ole osanneet kertoa siitä paljon mitään, ja sanoneet vain että voin elää normaalia elämöö. Omasta mielestäni c-hepatiitti ei rajoita mitenkään omaa elämääni. Mutta siitä asti kun Pamela Anderson sai c-hepatiitin ja jotain muita julkkuja niin asiasta on vouhotettu mediassa ja kerrottu että siihen kuolee. Kerrottu, että c-hepatiitti on kuoleman vakava tauti. En oikein pahemmin usko lööppeihin, mutta on silti pakko myöntää, että epäilykseni heräävät. Onko siihen uskomista vai ei? onko teillä kenelläkään tietoa asiasta.
Voinko kuolla ennenaikaisesti?
sairastava
105115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://www.ktl.fi/portal/suomi/julkaisut/kansanterveyslehti/lehdet_1996/8_1996/c-hepatiitti_suomessa/
Elikkäs,se c-hepatiitti on krooninen maksatauti,se ei siis parane koskaan.
Se ei ole tappava,kuten hiv,mutta se aikanaan monesti johtaa tappaviin tauteihin,kuten maksasyöpään.
Maksakirroosi tulee aina väistämättä,ja sehän on jo itsessään aika vakavatauti!
Mutta virallisesti,se ei ole tappavatauti,vaan se voi johtaa tappavaantauteihin.
Joten suosittelen pitämään huolta ettet tartuta tuota sukupuoliteitse muihin..
Mutta olen todella onnellinen puolestasi,että olet päässyt huumeista eroon,se on jo iso asia ja voitto sinänsä!Ja tuo c-hepa ei luulisi ainakaan lähiaikoina vaikuttavan normaaliin elämääsimilläänlailla..
moi!
Kyllä C-hepatiittiin on käypä hoito: interferonipistokset, millä häädetään virus. Tehoaa joku 70 % tapauksissa. Jos ei tehoa voidaan myös hoitoon lisätä virabamiini tabletteina. 80%.
Hoidossa on hyvät tulokset. Hoito edellyttää kalleutensa takia täydellistä sitoutumista hoitoon. Eli päihteettömyys.
C hepatiitti on hyväennusteinen sairaus. Seuraukset tyypillisesti vuosikymmenien saatossa. On myös äkäisiä virutyyppejä.
C hepatiitti tarttuu sukupuoliyhteydessä äärimmäisen harvoin, kondomi hyvä.
Terveet elintavat. Alkoholista pidättäytyminen on poikaa. Tsemppiä!!!
NAuti elämsätäsi täysin rinnoin,nyt kun elämälläsi on oikea suunta!
Harmillista on, että lähes jokainen "narkkari",saa tämän kiusallisen taudin elämänkumppanikseen.
En ole tavannut työnipuitteissa vielä yhtäkään suonensisäsitenhuumeiden käyttäjää jolla tätä ei olisi,olen siis sairaanhoitaja.
Mutta sinun kannattaa nyt nauttia elämästä,sillä on nyt oikea suunta ja matka kohti parempaa huomista,älä murehdi sairaudestasi,elä täysillä ja nauti!!
olet ollut sairaanhoitaja? Tai missä töissä?
Itse olen ollut lähes kakskyt vuotta sairaanhoitajana ja välillä työskennellyt pelkästään huumepuolella ja HUOMANNUT, että läheskään kaikki, jotka käyttävät suonensisäisiä huumeita, eivät saa hepatiittitartuntaa.
Ihan off topic, mutta kuitenkin.
en siis törmää huumeiden käytäjiin kovinkaan usein,sisätautisia potilaita hoitelen,lähinnä syöpäsairaita..
hyvin harvoin edes sattuu narkomaania tai entistä kohdalle,mutta jokainen joka on sattunut on ollut kantaja..
en tarkoita että läheskään jokainen sen saisi,mutta jos vuosia käytät epäpuhtaita neuloja,niin on todella pieni mahdollisuus olla saamatta sitä..
Et siis törmää huumeidenkäyttäjiin usein. Et ole nähnyt työssäsi nistiä, jolla ei olisi hepaa. No, sun otantasi ei kerro yhtään mitään mistään. Niin olisit voinut jättää mainitsematta.
"en tarkoita että läheskään jokainen sen saisi,mutta jos vuosia käytät epäpuhtaita neuloja,niin on todella pieni mahdollisuus olla saamatta sitä.."
Sinällään väitteesi on totta, että vuosikausien likaisten neulojen käyttö on melkoinen riski. Tässä yhteydessä se kuitenkin johtaa lukijaa harhaan. Sillä kaikki eivät käytä vuosia epäpuhtaita neuloja, vaikka olisivat suonensis. huumeiden käyttäjiä.
20v sitten todettiin c hepatiitti, raitistui ja sain hoidon joka ei tehonnut. Paljon vääriä luuloja sairaudesta. Nyt saan uuden hoidon jonka pitäisi parantaa ja oireettomampi. Elämäntavat jotka rasittavat maksaa nostavat tulehdusarvoja sekä ruokavalio. Tutki mikä on hyvä ruokavalio ja mitä lisäravinteita. Suosittelen alfalipoiinihappoa joka puhdistaa maksaa. Alkoholi ois ja muut aineet jotka rasittaa maksaa, tietoa kyllä löytyy!
Ei ennenaikaisesti voi kuolla, mutta liian myöhään voi, niinkuin useasti tapahtuu.
Itsellä just lääkekuuri(Maviret) menossa. Pitäisi pysäyttää maksavauriot. Kysy vatsatautien polilta miten saat kuurin. Itsellä 2 kuukauden lääkitys ja pitäs olla siinä