"Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paavo Väyrynen (kesk.) ehdottaa äänestysikärajan laskemista 16 vuoteen. Väyrynen ehdottaa keskustan verkkolehden Apilan haastattelussa, että äänestysiän laskeminen voitaisiin aloittaa kunnallis- ja seurakuntavaaleista."
Lähde: http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id68104.html
Jos kerta seurakuntavaalien ikäraja lasketaan 16 vuoteen niin lienee melko luontevaa myös laskea uskonnollisen täysi-ikäisyyden rajaa. Melko kummallinen tilanne mielestäni, jos henkilö saa äänestää seurakuntavaaleissa muttei saa itse erota kirkosta.
Aiheesta lisää: http://www.vapaa-ajattelijat.fi/kannanottoja/ikaraja.html
Lähde: http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id68104.html
Jos kerta seurakuntavaalien ikäraja lasketaan 16 vuoteen niin lienee melko luontevaa myös laskea uskonnollisen täysi-ikäisyyden rajaa. Melko kummallinen tilanne mielestäni, jos henkilö saa äänestää seurakuntavaaleissa muttei saa itse erota kirkosta.
Aiheesta lisää: http://www.vapaa-ajattelijat.fi/kannanottoja/ikaraja.html
Vastaukset 6
Vanhimmat
kummallista, että lapsi liitetään kirkkoon, ei voi ilman vanhempien suostumusta siitä erota ja joutuu maksamaan tienesteistään kirkollisveroa, koska erota ei voi. Laissa on paljon mätää. Voi vai sanoa, että laki ja oikeus ovat kaksi eri asiaa.
Kesätöihinkin vaaditaan nykyisin yleisesti 18-vuoden ikä, ja verottomasti saa tienata 2000e. Puhutte taas puppua.
Oli minun tyttäreni juuri vajaan vuoden työharjoittelussa eräässä päiväkodissa saadakseen pisteitä koulua varten. Pienestä palkastaan hän tietysti maksoi kirkollisveroa, koska halusi rippikoulun käydä ja kirkkoon liittyä. Että näin.
En itse ole vielä täyttänyt 18 vuotta ja olen ollut kesätöissä. Monet kaverini ovat olleet mm. ravintolassa tarjoilijana tai muissa hommissa alle 18 vuotiaana. Täyttä potaskaa kyllä suollat!
Ja tästä itse keskustelun aiheesta sen verran, että olen itse kärsinyt siitä, etten ole voinut erota kirkosta vieläkään. Itse asiassa tarkalleen 2kk siihen ilon päivään täytyy vielä odottaa.
Hölmöä, että rikosoikeudellinen vastuu alkaa 15-vuotiaana, eli katsotaan, että lapsi tajuaa tekonsa ja niiden seuraukset. Miksi sitten heitä pitää pitää kahlittuna johonkin seurakuntaan? Olen sitä mieltä, että lapsia ei edes pitäisi kastaa seurakuntaan.. Mikä idea siinä on, että täytyy käydä läpi tämmöinen eroamisrituaali päästäkseen eroon jostain, mihin ei ikinä halunnutkaan.
Meillä ainakin yleisesti ihan yläaste-ikäiset hakee kunnalta töitä.. Siis jotain 15-vuotiaat.
Veikkaan, ettei alaikäsiä tietenkään mihinkään vaativimpiin ja "oikeisiin" hommiin oikein oteta.. vaikka mulla ei kaiketi veroja mennyt niin jotain maksuja lähti pikkupalkastakin.
Raamatussa täysi-ikäisyys saavutetaan 12-vuotiaana (Lue esm. Luuk.2:39--49)