Miten asia on adventistit?

Ainoastaanko sapatinvietto pelastaa uskovan?
7169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
timokarppi

Äänestä
  • kun annoin elämäni Jeesukselle ja otin uskon kautta vastaan hänen armahduksensa hänen verensä kautta, että ainoastaan Jeesus-tie vie uskovan perille Jumalan valtakuntaan Isän luokse.

    Onhan kirjoitettu: "Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä". (Joh.3:36).

    Äänestä

  • Mutta viettävätkö adventistit oikeastaan sapattia pyhittäen? Eihän he noudata mitään sapattisäädöstä kuitenkaan, vaikka adventismiaan noudattavatkin. Miksi he samaistavat adventistien omat viettämistavat raamatun sapattiin vaikka niillä on vissi ero? Se ihmetyttää erityisesti.

    Äänestä

Vain Kristus pelastaa.
Kyse on sitten uskossa siitä, että siunauksen sisältö astuu Jumalan tahdon asiassa ihmisen elämään sisään ja matkalainen saa ojentautua Jumalan käsien alle ja onhan se mielekästä olla Jumalan siunaama.

Äänestä
  • Apostolien teot:
    3:26   Teille ensiksi Jumala on herättänyt Poikansa ja lähettänyt hänet siunaamaan teitä, kun käännytte itsekukin pois pahuudestanne."

    OLISIKO AIKA TEHDÄ PARANNUS?

    Äänestä

  • siunaa? kirjoitti:

    Apostolien teot:
    3:26   Teille ensiksi Jumala on herättänyt Poikansa ja lähettänyt hänet siunaamaan teitä, kun käännytte itsekukin pois pahuudestanne."

    OLISIKO AIKA TEHDÄ PARANNUS?

    Eiköhän tuo parannus ole jokapäiväistä suunnantarkistusta sanan äärellä.
    Sana sanoo totuuden ja sydän ojentautuu, kun näin asia toteutuu Pyhä Henki sisällä iloitsee ja näin Jumalan siunaava käsi on yllä.

    Äänestä

Adventistin näkökulmasta jos katson - ei ainoan oikean sapattipäivän pitäminen sinänsä.
Mutta eiköhän siitä jo saa sen pelastavan sapattisinetin, kun uskoo, että lauantai on se ainoa oikea? Sillä silloinhan uskoo todeksi sen, että Jumala on määrännyt vain ja ainoastaan lauantain sapatiksi. Eiköhän 7. päivän seurakuntaan kuuluminenkin jo todista, että hyvässä uskossa ollaan?

Noin päättelisin adventistina. Mutta en voisi milloinkaan olla täysin varma, sillä eihän Raamatussa kuitenkaan ole mitään senkaltaista oppia. Että sapatilal olisi jotain tekemistä pelastuksen kanssa.

Onpa vielä niinkin, että vaikka EGW:n sanotaan olevan erehtymätön profeetta sapattijulistuksineen kaikkineen - niin Sana sanoo jopa profeetta Elian olleen "tavallinen ihminen, yhtä vajavainen kuin mekin".

Uskomukseksi jäisi ts. epävarmaksi, minun kohdallani.

Ja mitäs tämä on - eikös se vähättele sapattia, vaikka miten selitettäisiin?
Kol. 2:16
Älköön siis kukaan teitä tuomitko syömisestä tai juomisesta, älköön myös minkään juhlan tai uudenkuun tai sapatin johdosta,

Onhan siihen selityksensä - ettei tarkoita sapattia, mutta kuitenkin ...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Malcolm Hedding kirjoitti:

Ainoastaanko sapatinvietto pelastaa uskovan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu