Stukin sivulla näkyy päivittäinen säteilytilanne (jostain syystä vain taulukkomuodossa).
Tässä säteily graafisesti, Loviisanpäivän kunniaksi:
http://finddy-1.at.vwdhosting.net/loviisa.jpg
Lähde:
http://www.sateilyturvakeskus.fi/sateilytietoa/sateilytilanne/
Tässä säteily graafisesti, Loviisanpäivän kunniaksi:
http://finddy-1.at.vwdhosting.net/loviisa.jpg
Lähde:
http://www.sateilyturvakeskus.fi/sateilytietoa/sateilytilanne/
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mitäpä halusit tuolla kartallasi sanoa?
Huomasit Säteilyturvakeskuksen sivuilla myös tämän tekstin: "Suomen taustasäteily vaihtelee välillä 0,04 - 0,30 mikrosievertiä tunnissa (µSv/h). Alueellinen vaihtelu annosnopeuksissa johtuu uraanipitoisuuseroista kallio- ja maaperässä. Lumi- ja jääkerros vaimentaa maaperästä tulevaa säteilyä."?
Et kai sinä vain yritä johtaa kansaa harmaa noilla kartoillasi? Yksikään kartalla oleva mittaustulos ei ylittänyt tuota 0,30 mikrosievertiä, mikä on normaaliuden raja ja johtuu kallio- ja maaperäsäteilystä.
Miksi sinä vääristät tietoja? Olisiko kenties tarkoitushakuista?
Tuo kartta osoittaa kiistatta,että Loviisan ydinvoimala levittää säteilyä ympäristöön.
"Olisiko kenties tarkoitushakuista?"
Ei sentään... Eikö olekin hauska sattuma että uraanipitoisuus on korkeinta juuri Loviisassa.
Tuo karttahan kertoo selvästi että laitos vuotaa!
Säteily leviää itään ja itä-koilliseen maan pyörimisliikkeestä johtuen.
niin kumpaankos suuntaan maapallo pyöriikään,
jos säteily leviää itään ja itä-koilliseen ??
ilmasto liikkuu aina itään, isommassa mittakaavassa.
http://www.fmi.fi/saa/sadejapi_4.html
En tiedä sitten johtuuko se pyörimisestä vai Atlantin länsivirtauksesta.
Jotta sinäkin käsittäisit asian.Nythän mitataan vai kokonaissäteily.Lieneekö tarkoitushakuista toimintaa ydinteknologian hyväksi.
Siksi tiedetään, että Loviisassa kokonaissäteily on käytännössä kokonaan luonnon radioaktiivisista aineista. Tshernobylin kesiumin osuus on edelleen mittauksin havaittavissa, mutta sen osuus kokonaissäteilystä on mitätön.
Säteilytiedot ja niiden aiheuttamat nukliditiedot ovat julkisia, joten ei muuta kuin STUKen kirjastoon lukemaan.
Tämän palstan Vastaaja-provot eivät vain "muista" tätäkään perustosiasiaa. Ja sen Vastaaja tekee takuulla tarkoitushakuisista syistä.
Miksi? Sen käsität.Kyllä se ydinvoimala lisää ympäristön säteilyä.Syylliset vain yrittävät pimittää sitä.
http://www.stuk.fi/ydinvoimalaitokset/nvr/nvr1-2007.html
Sivulta löytyy tietoa,joka kannattaa lukea esim kohta: havaitut pitoisuudet olivat pieniä eikä niillä ollut merkitystä säteilyaltistuksen kannalta. Eikä näytä muutenkaan olevan pimitetty tietoja päästöistä. Lisää hyödyllistä tietoa: http://www.stuk.fi/sateilytietoa/fi_FI/index/
http://www.youtube.com/watch?v=y-pUJ_12l9U
Joku idiootti - olisiko Vastaaja? - näkee taas paljon vaivaa väittääkseen olemattomia. Mitä muuten voi sanoa linkin kuvasta, jolla voi valehdella enemmän kuin tuhannella sanalla.
Loviisan ja myös Olkiluodon (ja muutaman muunkin ydinvoimalan laitospaikaksi ehdolla olleiden paikkojen) ympäristön säteilytilanteen mittaukset on aloitettu jo ennen laitosten rakentamista. Loviisan ympäristössä uraanipitoisuus on keskimääräistä korkeampi ja siksi ulkoinen annosnopeus on keskiarvoa suurempi. Sitä se on ollut jo pari miljardia vuotta.
Vastaajan logiikan mukaan ydinvoimalaitos on niin vaarallinen, että taustasäteily nousi jo ennen laitoksen rakentamista.