'Käveli vetten päällä'

Oon tässä miettinyt, että kuinkakohan moni ihminen luulee, että...

Raamattu on yksi kirja.

Jeesus käveli vetten päällä.

Sielu irtautuu ruumistaa kuollessa.
5373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...jos vieläpä raamatun mukaan tulkittavia "oikea uskoisia tulkitaan" (ei poikkea minkään suuntauksen, saatika uskonnon näkemyksestä tarpeeksi pitkälle vietynä).

Seuraava kysymys.

Äänestä
  • Vai niin, kuulostaa varsin pelottavaa. Mitä järkeä on kutsua itseään kristityksi jos ei tiedä oman uskontonsa sisältöä? Tiedän ihmisiä, joiden mielestä on 'hyveellistä' käydä kirkossa, vaikka vuorisaarnassa sitä sanotaan tekopyhäksi.

    Raamattu, kirjakokoelma (kaanon) = 66 kirjaa.

    Jeesus käveli, vetten ÄÄRELLÄ.

    Ruumiin ylösnousemuksen pitäisi sanoa jo kaikki tarvittava.

    Äänestä

  • cypressgirl kirjoitti:

    Vai niin, kuulostaa varsin pelottavaa. Mitä järkeä on kutsua itseään kristityksi jos ei tiedä oman uskontonsa sisältöä? Tiedän ihmisiä, joiden mielestä on 'hyveellistä' käydä kirkossa, vaikka vuorisaarnassa sitä sanotaan tekopyhäksi.

    Raamattu, kirjakokoelma (kaanon) = 66 kirjaa.

    Jeesus käveli, vetten ÄÄRELLÄ.

    Ruumiin ylösnousemuksen pitäisi sanoa jo kaikki tarvittava.

    -||-

    Äänestä

Lähi-idän erittäin rikkaaseen kerrontakulttuuriin kuuluu myös olennaisena osana kaikkien asioiden sekä julki tulleiden ilmiöiden ja myös ihmisten tekemisien sekä sanomisien vertauskuvallistaminen ja monimuotoisen värikäs sanallistaminen. Joten se siitä. Ei kuitenkaan ko. raamatun mukaan sielu irtoa ruumiista, eikä se ole vain yksi kirja, vaan yksi teos, joka koostuu useasta erilaisesta kirjasta ja kirjoituksista sekä monista kirjeistä, joiden mukaan Jeesus käveli, muunmuassa vetten päällä. Joka sitten jääkin jokaisen ihmisen itsensä tulkittavaksi, jotta kävelikö ja missä!

Äänestä
  • Opiskelen teologiaa ja olen varsin tietoinen siitä, että Raamattu kostuu 66 eri kirjasta, vaan 'käveli vetten päällä' on käännösvirhe, joka havaittiin jo vuonna 1936 eikä sitä näköjään tänä päivänäkään moni kristitty ole havannoinut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


cypressgirl kirjoitti:

Oon tässä miettinyt, että kuinkakohan moni ihminen luulee, että...

Raamattu on yksi kirja.

Jeesus käveli vetten päällä.

Sielu irtautuu ruumistaa kuollessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu