Paavi Pietari ja lapsikaste

6

266

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...hohhoijaa

    • Pietari-fan

      "Miten helluntailaiset suhtautuu siihen että Jeesuksen opetuslapsi Pietari oli Paavi ja ankara lapsikasteen puolestapuhuja ja teki yhteistyötä Paavalin kanssa."

      Miksi kyselet asiasta johon jo vastauksen tiedät?
      Oletko typerä, vai muuten vaan kummallinen?

    • RitariOlevainen

      petrus on ollut. vaan ei Raamatun henkilö PIETRI, joka oli Jeesuksen opetuslapsi. Vatikaanin suuri valhe, jonka perustalle on koko paavin valtakunta rakennettu, ja tulee kokemaan aikojen lopulla ankaran tuomion, se on se pyhäprtto ja Baaleli josta Ilmastyskirja puhuu, se on seitsemän kukkulan päällä , ja Rooma on rakennettu seitsemälle kukkulalle.
      -Tämän harhan ja valheen juuri amerikkalaiset/ranskalaiset todistivat paavinkirkon valheeksi .
      -Se on oikein hyvä, että tuot näitä emävaleita tänne, siis saadaan ihmisten tietoon, että petosta koko kirkko! Antikristukselle sopiva ilmestymisen paikka, kun se uhoaa olevansa Jumala, niinhän se paavikin uhoaa olevansa Kristuiksen sijainen, hyi että aivan oksettaa!
      -Lihava ylensyönyt kuolevainen, uudestisyntymätön ihmisparka kuvittelee olevansa Jumala, ihme ettei paaville käy kuten Herodekselle, puhui suuria sanoja, mätäni siihen paikkaansa.
      -Mutta Jumala tarvitsee paavinkirkkoa antikristuksen ilmestymiseksi, siinä syy, miksi paavi saa olla paikallaan.

      • Siinä luettelossa ei lue Petrus.

        Siinä on nimenomaan Pietari ensimmäisenä.

        Onhan se toki noloa helluntailaisten pelastushaaveille kun lapsikasteen isälle on Jeesus antanut evankeliumin mukaan taivasten valtakunnan avaimet.


    • -----------

      Kumpaa täällä palvellaan, Jumalaa vai saatanaa?

      Jeesus on selvästi osoittanut ettei usko tai edes kaste pelasta vaan Jumalan ja Jeesuksen tahdon tietous ja sen ymmärtäminen käytännössä. Ryöväri ei ollut uskossa eikä ollut kastettu mutta hän on meille Jeesuksen antaman esimerkkinä siellä minne monet haluaa.

      Kristinusko on saatanaa jumalanaan palveleva ja on se selvästi osoittanut murhaajana ja murhauttajana. Herra saatanan perustamana se murhasi ja murhautti Jeesuksenkin seurajat Paavalin tuella jotta tekin ymmärtäisitte ketä palvelette harhautettuina.

      Jeesus ei lähettänyt opetuslapsiaan kastamaan kaikkia kansoja vaan lähetti heidät raamatun mukaan julistamaan evankeliumia:
      1.Korinttolaiskirje
      1:17 Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan, vaan evankeliumia julistamaan - ei puheen viisaudella, ettei Kristuksen risti menisi mitättömäksi.
      1:18 Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima.

      Kaste ei pelasta (lue: Apt.2:21, Joh.3:10-15 ym.)
      Kaste ei uudestisynnytä (lue: 1.Piet.1:23, Joh.1:12-13, Joh.3:3, Jaak.1:18 ym.)
      Kaste ei ole vain muodollisuus (lue: Kol.3:23, Room.7:4 ym.)
      Kaste ei vanhurskauta (lue: Room.3:22, 2.Tess.2:13-14 ym.)
      Kasteessa ei saada syntejä anteeksi (lue: 1.Joh.1:9, 2:12, Apt.10:43, 26:18 ym.)
      Kaste ei synnytä uskoa (lue: Room.10:17, 1:1-6)
      Kasteessa ei liitytä Jumalan ja Kristuksen seurakuntaan (lue: Kol.1:9-13, Ef.2, 1.Piet.2:9 ym.)
      Kaste ei ole pakanuudesta kääntymistä (lue: Apt.15:23, 19)
      Kaste ei ole sama kuin Jumalan kutsu lapsekseen (lue: 2.Tess.2:14 ym.)
      Kaste ei ole tie/portti Jumalan valtakuntaan (lue: Joh.14:6, 10:9)

      Jumala ja Jeesus ovat esim. älä tapa käskyn meille asettaneet, saatanaa jumalanaan palvelevat kristinuskossa koska rikkovat sitä käskyä tänäänkin sotilaspappien toimesta.
      Eikä se ole ainoa Jumalan antama ja Jeesuksen vahvistama käsky jota kristinusko on jatkuvasti rikkout. Älä varasta käsky on yksi tavallinen jota vastaan rikkovat.

      Kannettee miettiä ketä puolustaa...

    • herramrks

      väittämästäsi asiasta?
      Wikipedia ei ole millään muotoa luotettava tietolähde.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      496
      998
    2. 57
      658
    3. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      160
      593
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      52
      574
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      166
      568
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      233
      540
    7. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      78
      517
    8. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      466
    9. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      93
      461
    10. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      187
      450
    Aihe