Mahdoton yhtälö?
Autonvaihto ajankohtaista ja tulevaisuuden verotusta ajatellen haussa olisi otsikon mukainen vähintään Golf-luokan kokoinen auto.
Hinta mieluiten alle 40 000e, kun omalla rahalla joutuu ostamaan.
Nykyinen auto on saaste- ja bensarosvo Volvo S60 T5 eli helppoihin ohituksiin on totuttu.
Autonvaihto ajankohtaista ja tulevaisuuden verotusta ajatellen haussa olisi otsikon mukainen vähintään Golf-luokan kokoinen auto.
Hinta mieluiten alle 40 000e, kun omalla rahalla joutuu ostamaan.
Nykyinen auto on saaste- ja bensarosvo Volvo S60 T5 eli helppoihin ohituksiin on totuttu.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eiköhän tuolla hinnalla saisi sellaisen parisataaheppasen dieselvehkeen. 0-100 -arvo ei välttämättä ole yhtä hyvä kuin nykyisessäsi, mutta toisaalta olitkin kiinnostunut helpoista ohituksista. Ja ohituskiihtyvyydessä diesel on ehkä parhaimmillaan.
Kulutus tietysti ei kovin pientä noin tehokkaassa dieselissä ole. Voit varautua ajostasi riippuen 5,5 - 7,5 l/100 keskikulutuksiin. Alle viiden kulutuksen tuskin pääset, ellet aja pelkästään pidempää matkaa tai reilusti säästellen.
>>Ja ohituskiihtyvyydessä diesel on ehkä parhaimmillaan.>Eiköhän tuolla hinnalla saisi sellaisen parisataaheppasen dieselvehkeen.
Tarkoitin ohituskiihtyvyydellä sitä mitä lehdissäkin mitataan. Onkohan se nyt suurimmalla vaihteella 60-100 km/h... Tai jotain sinne päin.
Toki nopeammin pääsee sillä joka tuon välin nopeammin kiihtyy, vaihteista viis. :)
Mitä tuohon parisataaheppaseen tulee, laskeskelin sen siitä, että oma farkkudieselini maksoi karvalakkimallina alle 30 000 euroa, farkuttomuus tiputtaisi varmaan 5000 euroa hintaa... Ja ehkä 15 000 eurolla nyt saisi 100 hp enemmän koneeseen? En tiedä.
http://www.autozeitung.de/online/render.php?render=22070
Tuossa vertailutestissä kulki hyvin peittoen jopa Bemun.
Käytännön suorituskyky sitkeysarvoineen on varmaan jopa parempi kuin siinä nälkäisessä Volvossa.
Normaaliajossa Suomen nopeuksilla tuo Golffi menee 5:n litran tienoilla.
Saksalaislehdissä on testikulutukset aina kovempia autobaanasessioiden vuoksi jolloin ajetaan isoa kovaa.
Pienenä hupaisana yksityiskohtana kerrottakoon, että Tojon "ihmediesel"Corolla 177 heppaa on hidas lahna Volkkariin verrattuna.
Niin on vain eroa Dieseltekniikoissa.
Ostin vuoden 1988 Nissan Micran jossa on 1 litran kone, kulutus alle viisi sadalla, ja kiihtyyy taatusti paremmin kuin yksikään mopo, kuskin niin halutessaan, hintaa tällä autolla oli 450€ eli sopii budjettiisi
huvit...