ehkäisylaastari

okei eli olen miettinyt ehkäisymenetelmiä ja päässyt tulokseen että ehkäisylaastari voisi olla ihan hyvä, vai mitä te muut kokeneemmat sanotte?
käytännöllinen vai pelkkä harmi?
mistä saa hankittua reseptin?
pitääkö sinne perhesuunnittelu keskukseen soittaa vai pitääkö mennä gynekologille vai onko se sama asia?
minkä hintainen tuo laastari juttu sitten on?
mihin kohtaan tuo laastari sitten laitetaan?
kiitos ihmisille jotka vaivautuu vastaamaan! :)
2389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kaikkia hormonaalisia ehkäisymenetelmiä varten pitää mennä lääkärille, joka sitten kirjoittaa reseptin. Voit mennä omalle terveysasemalle tai perhesuunnitteluneuvolaan, tai yksityiselle gynelle jos on varaa. Jos olet ensimmäistä kertaa asialla niin sinulle tehdään samalla lääkärintarkastus ja kerrotaan ehkäisymenetelmistä, sitten voit päättää mikä on sinulle sopivin.
Laastari on siitä kiva, että se pitää muistaa vaihtaa vain kerran viikossa. Se kiinnitetään reiteen, pakaraan, käsivarteen, vatsaan tai selkään. Itselläni oli takapuolessa. Ei kuitenkaan sellaiseen kohtaan missä joku vaate hankaa sitä. Voit käydä normaalisti suihkussa, uimassa ja saunassa, laastari vähän rispaantuu reunoista mutta se ei haittaa.
Hormonaalisissa ehkäisyissä on kaikissa oman haittansa, kokeilemalla löytää itselleen sopivan. Muista lukea pakkauksen mukana tuleva käyttöohje huolellisesti, sieltä löytyy vastaukset lähes kaikkeen asiaan liittyvään!

Äänestä

uusimassa pillerie reseptiä ja mietin uutta ehkäisyvaihtoehtoa ja tulin kysyneeksi tuota laastaria niin minulle neuvola täti ei suostunut sitä antamaan koska oli kuulemma kirjoittanut todella monta lähetettä aborttiin laastarin petettyä ja hän suositteli ehkäisy rengasta.. hinnan vuoksi jatkoin kuitenkin pillereitä.. tutullani oli laastari ja hän piti sitä selässä useimmiten ja oli siihen ihan tyytyväinen.. sanoi vain että se on aika vaikea repiä irti.. mutta ilmeisesti sen ehkäisy keino ei ole parasta luokkaa kuitenkaan..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rasittunut. kirjoitti:

okei eli olen miettinyt ehkäisymenetelmiä ja päässyt tulokseen että ehkäisylaastari voisi olla ihan hyvä, vai mitä te muut kokeneemmat sanotte?
käytännöllinen vai pelkkä harmi?
mistä saa hankittua reseptin?
pitääkö sinne perhesuunnittelu keskukseen soittaa vai pitääkö mennä gynekologille vai onko se sama asia?
minkä hintainen tuo laastari juttu sitten on?
mihin kohtaan tuo laastari sitten laitetaan?
kiitos ihmisille jotka vaivautuu vastaamaan! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu