Kun nyt kerran vaaditaan Karjalaa, niin ruinataan nyt sitä Petsamoa kanssa. Eikös siellä nikkeliäkin louhittu?
Petsamo takaisin!
Öklö Mörkö
3171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hyvä että otit asian puheeksi. Kun puhutaan Karjalan palautuksesta, yleensä tarkoitetaan nimenomaan vuoden 1920 Tarton rauhan rajojen palautusta eli siis myös Petsamon, itäisen Sallan ja itäisen Kuusamon sekä Suomenlahden saarien palauttamista Suomen hallintaan.
Petsamon alueen nykyisestä louhimattoman nikkelin määrästä minulla ei ole tietoa. Ilman sitäkin Petsamo olisi hyvin arvokas alue Lapin taloudelle, onhan Liinahamarin satama ympäri vuoden jäästä vapaa ja suoraan yhteyksissä Atlantille. Rahtiliikenteen ohella se tarjoaisi paljon uusia mahdollisuuksia myös matkustajaliikenteelle, ajattelepa verovapaita risteilyjä Norjan vuonoille sekä Huippuvuorille.
Petsamo oli Suomella vain vajaa 20 vuotta. Koko tämän ajan sen asukkaista alle puolet oli suomalaisia. Siis ei mitään suomalaista aluetta.
Joku Perä Pohjanmaalta saastuttaisi senkin Talvivaaran tavoin.