on olemassa erinomainen Työterveyslaitoksen julkaisu "Kosteus- ja homevaurio-ongelmat työpaikoilla - Opas työterveyshuoltoa varten" (1999). Kirjanen on puutteistaan huolimatta erittäin hyvä.
Allergioista kirjanen kertoo, että niitä on olemassa kahta eri lajia. On olemassa ns. välitön yliherkkyysreaktio tai sitten soluvälitteinen yliherkkyysreaktio.
Millainen on sitten VÄLITÖN yliherkkyys tämän kirjasen mukaan. Kirjanen käyttää esimerkkinä meille miltei kaikille jo hyvinkin tuttua Aspergillus fumigatusta (Heh! Heh!).
LAINAUS ALKAA
A.fumigatus -homesienessä on allergeenisia aineosia (allergeeneja), jotka ovat lähinnä valkuaisaineita. Niitä vastaan elimistö muodostaa IgE-luokan vasta-aineita. Tämä on välittömän yliherkkyysreaktion tunnusmerkki. Verinäytteestä määritetyt IgE-luokan vasta-aineet tai positiivinen ihotestitulos paljastavat, että altistuneilla oireiden ja sairauden taustalla on homeallergia. Myös jotkut muut hometaloissa esiintyvät homesienet (esim. Penicillium ja Cladosporium) voivat aiheuttaa IgE-luokan vasta-aineiden muodostumisen elimistössä ja välittömän yliherkkyysreaktion oireineen.
LAINAUS PÄÄTTYY
Siinä on todella rautaisannos ns. homeallergiasta. Kuten huomaat, niin homeallergialla ymmärretään tavallisessa puheessa vain IgE-välitteistä allergiaa (Th2-mekanismi).
No niin, jos nyt sitten lähdetään tutkimaan sitä, että aiheuttaako A. fumigatus todella homeallergiaa, niin se tietysti tutkitaan altistuskokella, mutta tietysti pitää varmistaa, että sairastuneen verestä löytyy A. fumigatuksen IgE-vasta-ainetta. Näin on tietysti tehtykin, mutta keltään ei ole vielä löytynyt ennen näitä altistuskokeita A. fumigatuksen IgE-vasta-ainetta. Toki saatta olla poikkeus, joka perinteisesti vahvistaa säännön.
No niin mitä meille siis jää jäljelle, koska ns. perinteinen IgE-välitteinen homeallergia on erittäin harvinainen. Jäljelle kahdesta vaihtoehdosta jää tietysti se toinen, joka on soluvälitteinen yliherkkyysreaktio (Th1-mekanismi).
No mikä se tälläinen soluvälitteinen yliherkkyysreaktio sitten on? No se on tietysti homepölykeuhko, josta kaiken jo selvittivät mm. Terho, Haahtela ja Mönkäre. Sairaus on ollut valitettavan yleinen sellaisten ihmisten keskuudessa, jotka ovat joutuneet käsittelemään kosteita heinäpaaleja. Erittäin yleinen se oli myös Teknillisen korkeakoulun kosteusvauriorakennuksessa Otaniemessä työskenteliville valtion työntekijöillä. Peräti 17 kahdestakymmenestäviidestä (25) sai diagnoosikseen homepölykeuhkon eli allergisen alveoliitin.
Tämä kirjanen kyllä mainitsee, että homepölykeuhko olisi harvinainen sairaus. Mutta voiko sanoa, että jos peräti 68 % kosteusvauriorakennuksessa oireilevista saa diagnoosikseen allergisen alveoliitin niin, että sairaus olisi harvinainen. Ei tietenkään, vaan se on erittäin yleinen sairaus. Samana vuonna 1995, kun Teknillisen korkeakoulun alveoliitit diagnosoitiin, niin työterveyslaitos ei diagnosoinut yhtään homepölykeuhkoa kosteusvauriotalossa sairastuneelle. Tästä jo tyhmempikin tajuaa, että ttl bluffaa.
Kirjasen yksi paha puute, joka on tarkoituksellinen, on se, että ASTMA vain esiintyy siinä pelkkänä nimenä.
Ei puhuta yhtään mitään, että juuri kirjasen sivulla 22 mainittu A. fumigatuksen aiheuttama välitön yliherkkyysreaktio (IgE) tarkoittaa juuri ASTMAA.
Astmasta on tullut viranomaismääräyksenä TABU; sen ei tarvitse täyttää muka enää mitään kriteerejä. Riittä vain esim., jos A. fumigatus -altistuskokeessa erittyy limaa siinä määrin, että se hankaloittaa ulosvirtaavan ilman määrää, niin hetihän se astmaa on. Sen sijaan homepölykeuhkolle on keksitty kaikenmaailman kriteerejä, jotka ovat jo seurausta keuhkorakkulatulehduksesta. Voi hyvä luoja! Kaiken lisäksi ns. "käypä hoito-suosituksena" tuntuu olevan määräys, että keuhkorakkulatulehdus pitää diagnosoida silloin kun tulehdus on jo lakannut olemasta. Uskomatonta hölmöilyä ja sitten kuvitellaan, että ei kärytä siitä koskaan.
Kuten nyt varsin hyvin tiedämme, niin tosiaan toinen allergian vaihtoehto on siis homepölykeuhko (eikä ole mitään kolmatta vaihtoehtoa, esim. astmaa vielä tuntemattomalla mekanismilla). Koska meidän allergiamme ei ole siis astmaa, niin jäljelle ei jää muuta vaihtoehtoa kuin homepölykeuhko!
Perinteisesti homeallergiaksi (IgE, eosinofiilit) kutsuttu sairaus on tosi harvinainen. Totta on, että myös Penicillium voi sen aiheuttaa. Jos jollekin tulee ylipäätään homeallergia, niin sen aiheuttavat pääasiassa Cladosporium tai Alternaria, jotka ovat kuitenkin normaalin ulkoilman itiöitä.
Meidän ttl:llä altistettujen epäonneksi, me olemme tulleet allergisiksi keuhkorakkulatasolla A. fumigatukselle. Sen lisäksi me sairastuneet olemme myös allergisia keuhkorakkulatasolla aktinobakteereille.
Allerginen alveoliitti toimii myös IgG-vasta-aineiden välityksellä.
En puutu nyt lainkaan ylähengitysteiden oireiluun, enkä mikrobien aineenvaihduntatuotteisiin.
ystävällisin hometerveisin
Pekka Nikkola
tutkiva A. fumigatus -homeallergikko
TIESITKÖ, että (27)
40
3397
Vastaukset
- Homeherkkä
Totesit, että MEIDÄN TTL:llä ALTISTETTUJEN EPÄONNEKSI olemme tulleet ALLEGISIKSI KEUHKORAKKULATASOLLA A. fumigatukselle.
AKUUTIN allerisen alveoliitin mittatitut täyttyivät kohdallani kaiken muun paitsi keuhkokuvan osalta JO ENNEN TTL:n A. fumigatus-altistusta.
Eli TTL:n A.fumigatus-altistus ei ollut syynä AKUUTTIIN allergiseen alveoliittiireaktiooni, koska sen aikaansai jo työpaikka-altistus.- puuttui?
Et todellakaan vielä erota akuuttia tulehdusta kroonisesta?
Akuutin tulehduksen solut ovat pääasiassa makrofageja ja neutrofiileja.
Kroonisen tulehduksen solut ovat pääasiassa lymfosyytteja ja eosinofiileja.
Esim. keuhkoputkessa voi siis olla krooninen bronkiitti (lymfosyytti) tai astma (eosinofiili). Molemmat ovat merkejä KROONISESTA tulehduksesta.
Muista myös, että allerginen alveoliitti = keuhkorakkulatulehdus. Akuutti alveoliitti todetaan IgG-vasta-aineista ja neutrofiileista. Krooninen alveoliitti todetaan lymfosyyteista.
Sinä kerroit, että tulit altistuskokeen jälkeen huonoon kuntoon. Sait siis tästä altistuskokeesta sekä akuutin, että kroonisen tulehduksen.
Jos on alkanut reagoimaan ulkoilman homeille altistuskokeen jälkeen, niin se johtuu nimenomaan A. fumigatus -altistuskokeesta. Ennen altistuskoetta en reagoinut ulkoilman homeille. Reagoin vasta altistuskokeen jälkeisenä kesänä.
Tulehdussolukko näkyy huonosti keuhkokuvissa ja jos jo jotain näkyy, niin se on seurausta keuhkorakkulatulehduksesta. Ei kannata pitää TOTUUTENA Terhon keksimiä ja Haahtelan ja Mönkäreen "modifioimia" alveoliitin "kriteerejä". Ne on tehty poliittisista syistä. Suurin osa näistä kriteereistä ovat SEURAUSTA keuhkorakkulatulehduksesta.
PN - Keuhkot "pölyssä"
puuttui? kirjoitti:
Et todellakaan vielä erota akuuttia tulehdusta kroonisesta?
Akuutin tulehduksen solut ovat pääasiassa makrofageja ja neutrofiileja.
Kroonisen tulehduksen solut ovat pääasiassa lymfosyytteja ja eosinofiileja.
Esim. keuhkoputkessa voi siis olla krooninen bronkiitti (lymfosyytti) tai astma (eosinofiili). Molemmat ovat merkejä KROONISESTA tulehduksesta.
Muista myös, että allerginen alveoliitti = keuhkorakkulatulehdus. Akuutti alveoliitti todetaan IgG-vasta-aineista ja neutrofiileista. Krooninen alveoliitti todetaan lymfosyyteista.
Sinä kerroit, että tulit altistuskokeen jälkeen huonoon kuntoon. Sait siis tästä altistuskokeesta sekä akuutin, että kroonisen tulehduksen.
Jos on alkanut reagoimaan ulkoilman homeille altistuskokeen jälkeen, niin se johtuu nimenomaan A. fumigatus -altistuskokeesta. Ennen altistuskoetta en reagoinut ulkoilman homeille. Reagoin vasta altistuskokeen jälkeisenä kesänä.
Tulehdussolukko näkyy huonosti keuhkokuvissa ja jos jo jotain näkyy, niin se on seurausta keuhkorakkulatulehduksesta. Ei kannata pitää TOTUUTENA Terhon keksimiä ja Haahtelan ja Mönkäreen "modifioimia" alveoliitin "kriteerejä". Ne on tehty poliittisista syistä. Suurin osa näistä kriteereistä ovat SEURAUSTA keuhkorakkulatulehduksesta.
PNPuhuit neutrofiileista, mutta minulle on epäselvää nouseeko vai laskeeko se neutrofiilitaso sairaudessa???
Näkyykö esim. leukosyyttien erittelyssä tämä ja miten?? - nousee, koska
Keuhkot "pölyssä" kirjoitti:
Puhuit neutrofiileista, mutta minulle on epäselvää nouseeko vai laskeeko se neutrofiilitaso sairaudessa???
Näkyykö esim. leukosyyttien erittelyssä tämä ja miten??ne pyrkivät poistamaan keuhkorakkuloihin jääneet homeitiöt. Tämä on siis tulehduksen akuuttia vaihetta.
Kyllä sen pitäisi näkyä, mutta leukosyyttien erittelylaskenta tehdään yleensä verestä. Vasta tulehduspaikan eli tässä tapauksessa keuhkorakkuloiden tulehdussolujen analysointi antaa oikean kuvan.
Kuten ehkä tiedät, niin ne saadaan selville ns. BAL-tutkimuksella. Näitä BAL-tutkimuksia tehdään todella säästeliäästi ja tietysti myös silloin kun tulehdus on loppunut. Tämä on sitä suomalaista "huippulääketiedettä" ja ne jotka sitä harjoittavat ovat todennäköisesti menestyneet ammatissaan ja elämässään. Sehän on kansakunnan häpeä, jos joku sairastuu työpaikkansa tai asuntonsa sisäilmasta. Siksi niitä ei haluta diagnosoida.
Uskon, että heitä tullaan palkitsemaan sankoin joukoin, kun maamme täyttää pian 90-vuotta. Palkittujen joukossa tulee aivan varmasti olemaan Rusin Stasi-listalla oleva entinen pääministeri Paaavo Lipponen. Päättäjät tulevat ilmeisesti myös muistamaan entistä homepölytautispesialistia Sinikka Mönkärettä. Heidät molemmat tullaan palkitsemaan vuonna 1995 suoritetusta uroteosta, jolloin miltei kaikki homepölykeuhkot loppuivat hallituksen päätöksellä koko maasta!
Tapaturmavakuutusjärjestelmän luoja Kari Puro tulee olemaan aivan varmasti palkittujen joukossa. Hänen luomansa systeemi on todella nerokas: Jos ei yhdelle makseta tapaturmaeläkettä, niin ei makseta muillekaan.
Pekka Nikkola
tutkiva A. fumigatus -allergikko - Keuhkot "pölyssä"
nousee, koska kirjoitti:
ne pyrkivät poistamaan keuhkorakkuloihin jääneet homeitiöt. Tämä on siis tulehduksen akuuttia vaihetta.
Kyllä sen pitäisi näkyä, mutta leukosyyttien erittelylaskenta tehdään yleensä verestä. Vasta tulehduspaikan eli tässä tapauksessa keuhkorakkuloiden tulehdussolujen analysointi antaa oikean kuvan.
Kuten ehkä tiedät, niin ne saadaan selville ns. BAL-tutkimuksella. Näitä BAL-tutkimuksia tehdään todella säästeliäästi ja tietysti myös silloin kun tulehdus on loppunut. Tämä on sitä suomalaista "huippulääketiedettä" ja ne jotka sitä harjoittavat ovat todennäköisesti menestyneet ammatissaan ja elämässään. Sehän on kansakunnan häpeä, jos joku sairastuu työpaikkansa tai asuntonsa sisäilmasta. Siksi niitä ei haluta diagnosoida.
Uskon, että heitä tullaan palkitsemaan sankoin joukoin, kun maamme täyttää pian 90-vuotta. Palkittujen joukossa tulee aivan varmasti olemaan Rusin Stasi-listalla oleva entinen pääministeri Paaavo Lipponen. Päättäjät tulevat ilmeisesti myös muistamaan entistä homepölytautispesialistia Sinikka Mönkärettä. Heidät molemmat tullaan palkitsemaan vuonna 1995 suoritetusta uroteosta, jolloin miltei kaikki homepölykeuhkot loppuivat hallituksen päätöksellä koko maasta!
Tapaturmavakuutusjärjestelmän luoja Kari Puro tulee olemaan aivan varmasti palkittujen joukossa. Hänen luomansa systeemi on todella nerokas: Jos ei yhdelle makseta tapaturmaeläkettä, niin ei makseta muillekaan.
Pekka Nikkola
tutkiva A. fumigatus -allergikkoSaako verikokeilla esim. juuri noilla "erittelyillä" mitään selville, joka viittaa alveoliittiin?
- saada, koska
Keuhkot "pölyssä" kirjoitti:
Saako verikokeilla esim. juuri noilla "erittelyillä" mitään selville, joka viittaa alveoliittiin?
esim. HIV-positiivisille tehdään lymfosyyttien erittelylaskenta. Myös ttl:n ylilääkäri Henrik Nordman sanoi minulle, että he muka tutkivat verestä lymfosyytit. Epäilen hänen puheitaan kuitenkin. Ei ttl ole kiinostunut meidän sairauden asteesta, koska he tietävät aivan varmasti, että kyseessä on keuhkorakkulatulehdus. He ovat keskittyneet vain vähättelemään tätä sairautta. Odottavat myös tilaisuutta, kun tulehdus on mennyt ohi. Sitten he sanovat ihan pokkana, että alveoliittisi on parantunut. Totta kai tulehdus ennen pitkää lakkaa, jos altistus loppuu. Sairautena alveoliitti ei parane kuitenkaan koskaan. Tulehdus uusiutuu aina seuraavalla kerralla entistä voimakkaampana.
HIV-positiivisilla lymfosyyttien suhde on ihan eri kuin alveoliitikoilla. Heillä on myös puute (immuunikato) lymfosyyteistä. Alveoliitikoilla sen sijaan niitä on vaikka jakaa muille.
Nyt täytyy taas muistaa sellainen asia, että lymfosyytit ovat pääasiassa siellä, missä niitä tarvitaan eli keuhkorakkuloissa. Onko niitä sitten kiertelemässä verenkierrossa, niin en tiedä. Totta kai niitä on ainakin vähän. Tähän en ole saanut mistään vastausta. Se on ilmeisesti valtiosalaisuus.
Keuhkorakkuloista otettuna CD4 ja CD8 lymfosyyttien suhde pitää olla alle 1,5. Nyt täytyy kuitenkin muistaa, että tämä tilanne keuhkorakkuloissa on vain hetken aikaa altistumisen päätyttyä. Se pitää tehdä viimeistään viikon kuluttua altistuksen päättymisestä.
Lymfosytoosi viittaa alveoliitin eli keuhkorakkulatulehduksen krooniseen vaiheeseen. Vaikka puhutaan kroonisesta vaiheesta, niin silti se ei kestä kovinkaan kauaa. Niin tehokas on tämä viivästynyt soluvälitteinen immuunipuolustuksemme. Niin kauan kun se toimii, niin se estää tehokkaasti ns. perinteisten allergioiden synnyn. Kuinka tehokkaasti se estää, niin sitä ei ole häveliäisyyssyistä tutkittu. Jos niin tehtäisiin, niin samalla paljastuisi meneillään oleva kansanmurha, ainakin pienimuotoinen sellainen.
Alveoliitin akuutissa vaiheessa keuhkorakkuloissa on vallalla makrofagit ja neutrofiilit. Niitä tuskin kannattaa mitata verestä, niin ahkeria ne ovat, että eivät poistu pelipaikalta.
Sitten pitää muistaa myös, että nämä eri vaiheet tapahtuvat myös terveinä pysyvillä henkilöillä. Tietenkään heillä ei tapahdu mitään kudosvaurioita, kuten jo herkistyneillä tapahtuu. Valkosolujakuma on tietysti erilainen terveinä pysyvillä. Normaalit määrät makrofageja, neutrofiileja, lymfosyyttejä ovat merkki terveydestä. Myös IgG:tä kuuluu olla myös terveillä. IgG-vasta-aineiden todellinen tehtävä on pitää ihminen terveenä.
IgG:tä on yleensä silloin veressä vähän, kun niitä tarvitaan keuhkorakkuloissa. Eli se voi olla myös sairauden merkki. Sen sijaan, jos niitä on paljon, niin kyllä silloin ainakin on varmasti alveoliitti.
Nämä ovat loppujen lopuksi helppoja asioita ymmärtää. Jos kerran ilma menee keuhkorakkuloihin, niin kyllä sinne menevät myös ilmaan sekoittuneet alle 5 µm hiukkaset oli ne sitten mitä tahansa. Sitä suuremmilla hiukkasilla on jo vaikeuksia päästä keuhkorakkuloihin. Alle 5 µm hiukkaset poistaa ns. soluvälitteinen mekanismi ja sitä suuremmat keuhkoputken lima-värekarvasysteemi. Jos jompaan kumpaan systeemin tulee häikkää, niin silloin tietysti voi sairastua.
Kiitos asiallisesta kysymyksistäsi.
Pekka Nikkola - Homeherkkä
puuttui? kirjoitti:
Et todellakaan vielä erota akuuttia tulehdusta kroonisesta?
Akuutin tulehduksen solut ovat pääasiassa makrofageja ja neutrofiileja.
Kroonisen tulehduksen solut ovat pääasiassa lymfosyytteja ja eosinofiileja.
Esim. keuhkoputkessa voi siis olla krooninen bronkiitti (lymfosyytti) tai astma (eosinofiili). Molemmat ovat merkejä KROONISESTA tulehduksesta.
Muista myös, että allerginen alveoliitti = keuhkorakkulatulehdus. Akuutti alveoliitti todetaan IgG-vasta-aineista ja neutrofiileista. Krooninen alveoliitti todetaan lymfosyyteista.
Sinä kerroit, että tulit altistuskokeen jälkeen huonoon kuntoon. Sait siis tästä altistuskokeesta sekä akuutin, että kroonisen tulehduksen.
Jos on alkanut reagoimaan ulkoilman homeille altistuskokeen jälkeen, niin se johtuu nimenomaan A. fumigatus -altistuskokeesta. Ennen altistuskoetta en reagoinut ulkoilman homeille. Reagoin vasta altistuskokeen jälkeisenä kesänä.
Tulehdussolukko näkyy huonosti keuhkokuvissa ja jos jo jotain näkyy, niin se on seurausta keuhkorakkulatulehduksesta. Ei kannata pitää TOTUUTENA Terhon keksimiä ja Haahtelan ja Mönkäreen "modifioimia" alveoliitin "kriteerejä". Ne on tehty poliittisista syistä. Suurin osa näistä kriteereistä ovat SEURAUSTA keuhkorakkulatulehduksesta.
PNVäittämäsi mukaan en erota VIELÄKÄÄN akuuttia tulehdusta kroonisesta.
Omasta mielestäni olen erottanut vallan hyvin, koska työpaikka-altistusaikana marssin noiden AKUUTTIEN poskiontelo- tai keuhkoputkitulehdusten kanssa lääkärin vastaanotolle. Ja en erehtynyt kertaakaan, koska joka ikinen kerta lääkäri totesi olemassaolevan tulehduksen.
Mitä TTL:n altistukseeni tulee, niin sain AKUUTIN tulehduksen keuhkoihini aina keuhkorakkuloita myöten. En kroonista.
Ja ulkoilmahomeiden takia käytin hengityssuojaimia jo ennen TTL:lle menoani.
- sentään
Kuinka monta sataa kertaa sinulle on nämä asiat selvitetty juurta jaksain. Silti jaksat jauhaa noita omia teorioitasi, jotka vähä väliä muuttuvat ja ovat täysin ristiriitaisia jo keskenäänkin. Uskomatonta.
- te 2
"Kuten nyt varsin hyvin tiedämme"
-ilmaisulla tarkoittanet sinua ja Oiva-ystävääsi. Voisit kuitenkin olla vähän spesifimpi, koska kaikki eivät tuota me-kuviota tunne. - sitten myös
tuo tilastotiedekin olevan aika pahasti hakusessa....
- merkitystä
Täällä uppoaa ihan kaikki.
- asiaa.
Et näytä olevan tietoinen siitä, että IgE-vasteiden mittaaminen kosteusvauriomikrobien osalta on melkoista hakuammuntaa. Lajeja on lukemattomia ja niiden erilaisia kantoja vieläkin enemmän. Testiuutteita on kuitenkin vain muutamia. Periaatteessa testiuute pitäisi aina valmistaa juuri siitä lajista ja juuri siitä kannasta, mille henkilö on altistunut. Varmaan ymmärrät, että se on käytännössä mahdotonta. Erityisen vaikeaksi sen tekee myös se, että monien lajien kohdalla sisäilmassa esiintyvät homesieniperäiset hiukkaset sisältävät erilaisia allergeeneja kuin mitä saman lajin ja kannan itiöt sisältävät samassa tilassa (LÄHDE: esim. Górny et al. 2002).
Kovin pinnallisilla tiedoilla ei ole mielekästä tehdä minkäänlaisia johtopäätöksiä. Spekuloida voi toki millä tahansa, mutta asia kannattaisi silloin esittää siinä muodossa, että kysymyksessä on vain omat päätelmät, jotka eivät välttämättä ole oikeita.- *=*=*==*
Eli tässä kirjoittaja on täysin oikeassa, sillä vaikka vehnäjauho on venhäjauhoa, niin altistettavat leipurit tuovat omat jauhot noihin altistustutkimuksiin sieltä työpaikoiltaan. Samoin kampaajat juuri ne väri- vaalennus tms. aineet mitä he työssään käyttävät. Myös kukkakauppias toi omasta kaupasteen ne viherkasvit joille arveli olevansa allerginen.
Ei siis niin, että TTL käy hakemassa Siwasta vehnäjauhoja ja väriaineita ja ostaa siinä sivussa kukkakaupasta kukkia. Ei kyllä ne ovat juuri niitä aineita ja tuotteita mitä altistunut työssään käyttää.
Homealtistuksissa sitten vedetään aspergillusta keuhkoihin ja toivotaan että se ristiinreagoi niille homeille mille potilas on altistunut, jos siis on sairastunut homeista. Ja jos ei ole, niin kyllä se hyky on, vaikka noissa papereissa lukee ettei kielteinen altistustesti tarkoitta hylkyä heti, kyllä se tarkoittaa, että et saa ammattitautia. Voi olla että saa tuon tärkeän lauseen E-lausuntoonsa, vältettävä kosteusvauriomikrobeita... Se on tärkeä lause, joten se antaa sitä turvaa, ettei työnantaja voi sijoitaa sairastelevaa homepisteeseen enää.... ainakin pitäisi tarkoittaa.
Tarinan konnia ovat ne kiinteistöjen omistajat ja työnantajat jotka eivät huolehdi rakennuksistaan!
Lisäksi on törkeää, että tälläinen vaarallinen hakuammunta ylipäätään tehdään homesairaille. Ja prosenteissa heistä todetaan ammattitautiin sairastuneiksi... mikä? Tosi pieni prosentti, ja se tiedetään jo etukäteen, että altistustestit ovat aivan liian epäluotettavia! - homeahdistus1
*=*=*==* kirjoitti:
Eli tässä kirjoittaja on täysin oikeassa, sillä vaikka vehnäjauho on venhäjauhoa, niin altistettavat leipurit tuovat omat jauhot noihin altistustutkimuksiin sieltä työpaikoiltaan. Samoin kampaajat juuri ne väri- vaalennus tms. aineet mitä he työssään käyttävät. Myös kukkakauppias toi omasta kaupasteen ne viherkasvit joille arveli olevansa allerginen.
Ei siis niin, että TTL käy hakemassa Siwasta vehnäjauhoja ja väriaineita ja ostaa siinä sivussa kukkakaupasta kukkia. Ei kyllä ne ovat juuri niitä aineita ja tuotteita mitä altistunut työssään käyttää.
Homealtistuksissa sitten vedetään aspergillusta keuhkoihin ja toivotaan että se ristiinreagoi niille homeille mille potilas on altistunut, jos siis on sairastunut homeista. Ja jos ei ole, niin kyllä se hyky on, vaikka noissa papereissa lukee ettei kielteinen altistustesti tarkoitta hylkyä heti, kyllä se tarkoittaa, että et saa ammattitautia. Voi olla että saa tuon tärkeän lauseen E-lausuntoonsa, vältettävä kosteusvauriomikrobeita... Se on tärkeä lause, joten se antaa sitä turvaa, ettei työnantaja voi sijoitaa sairastelevaa homepisteeseen enää.... ainakin pitäisi tarkoittaa.
Tarinan konnia ovat ne kiinteistöjen omistajat ja työnantajat jotka eivät huolehdi rakennuksistaan!
Lisäksi on törkeää, että tälläinen vaarallinen hakuammunta ylipäätään tehdään homesairaille. Ja prosenteissa heistä todetaan ammattitautiin sairastuneiksi... mikä? Tosi pieni prosentti, ja se tiedetään jo etukäteen, että altistustestit ovat aivan liian epäluotettavia!että vältettävä kosteusvauriomikrobeja eli sellainen on mahdollista saada ilman ammattitautitutkimuksiakin ja todettua ammattitautia. Mitään muita oikeuksia sillä ei tietenkään saa, ei oikeutta olla sairaslomalla tms. Työnantaja sen sitten huomioi tai ei, mutta eipä kaikissa työpaikoissa näytetä huomioitavan todettuja ammattitautejakaan.
- '0'0'0'00'
homeahdistus1 kirjoitti:
että vältettävä kosteusvauriomikrobeja eli sellainen on mahdollista saada ilman ammattitautitutkimuksiakin ja todettua ammattitautia. Mitään muita oikeuksia sillä ei tietenkään saa, ei oikeutta olla sairaslomalla tms. Työnantaja sen sitten huomioi tai ei, mutta eipä kaikissa työpaikoissa näytetä huomioitavan todettuja ammattitautejakaan.
Kyllä suoja on olematon, olet sitten saanut tuon ammattitaudin tai et. Painostus on aika moinen ja sitä on todella raskas kestää vielä sen tiedon kanssa, että sehän oli työpaikka joka minut sairastutti! Ja sama työpaikka haluaa sinusta eroon, kun se käy niin raskaaksi pitää sairastunutta töissä. Ja mitenkähän raskasta on sairastaa tätä kroonista ja yhä pahenevaa sairautta!
No tosin tuo Spiriva avaa nähtävästi ainakin minulla noita putkistoja, tai sitten aika vain on tehnyt tehtävänsä, sillä PEF oli jo 526 ja FEV1 2,7. Siitä se ei ennen Spirivaa ole mihinkään enää noussut, laskenut vain, joten odottelen auttaako se tuota FEV1 lukua ylöspäinkin, vai toivonko vain liikoja tuplalääkittynä vielä kuitenkin.
- liikutaan?
" Voi hyvä luoja! Kaiken lisäksi ns. "käypä hoito-suosituksena" tuntuu olevan määräys, että keuhkorakkulatulehdus pitää diagnosoida silloin kun tulehdus on jo lakannut olemasta."
Oletko ystävällinen ja kirjoitat sanasta sanaan mitä "käypähoito -suosituksessa" tarkasti sanotaan. Sinusta TUNTUU, että siellä olisi sellainen määräys.
Jos annat tarkan tekstin (hyppimättä asioiden yli tai jättämättä mitään pois tai lisäämättä itse siihen jotain), niin me voi katsoa TUNTUUKO meistäkin siltä.- raksaweb
No kysellään sitten homeongelmaisilta, miten nopeasti tutkimuksia ja hoitoja on tehty.
Itselläni lähete keuhkopolille, arvio tammikuussa; viisi kuukautta lähetteestä ja 8 kuukautta muutosta, 7 kuukautta kunnon täydellisestä romahtamisesta.
Ei se välttämättä ole suositus, mutta aikaa kuluu ennenkuin tutkinmuksiin pääsee. Antaako se oikean kuvan taudista ja oireista jää sitten jokaiseen omaan harkintaan ja kykyyn omatoimisesta ajattelusta. - huomata, että
kirjoitin käypä-hoitosuosituksen lainausmerkkeihin. Minä siis pottuilin, koska tiedän, että kosteusvauriokohteessa keuhkorakkulatulehdukseen sairastuneelle ei ole kirjoitettu mitään hoitosuositusta. Tai oikeastaan on, mutta se on erittäin lyhyt: keuhkorakkulatulehdukseen sairastuneen on vältettävä kosteusvauriomikrobeja. Keuhkorakkulatulehdukseen ei ole myöskään mitään lääkinnällistä hoitoa.
Astmaan sen sijaan löytyy tämä suositus, koska se pysyy hyvin hallinnassa tällä hoitosuosituksella.
PN
- erilaisia
Luin Ruotsin lääkärilehdestä - Läkartidningen (organ för Svergies läkarförbund - ,että:
Astma voi olla allergista astmaa, joka on IgE-välitteistä.
Astma voi olla myös allergista astmaa, joka ei ole Ige-välitteistä.
Astma voi olla myös ei-allergista astmaa.
d.v.s.
ASTMA
1. Allergisk astma:
- IgE-medierad allergisk astma
- Icke-IgE-medierad allergisk astma
2. Icke-allergisk astma- kosteusvauriomikrobin
itiön joutuessa kehoomme , niin se aiheuttaa aina vasta-aine-reaktion. Tämä vasta-aine-reaktio on pitänyt ihmiskunnan elossa.
Ne itiöt, jotka pääsevät keuhkorakkuloihin asti, aiheuttavat IgG-vasteen. Tämä IgG-vaste siis pitää meidät elossa. Tähän immuunipuolustukseen liittyvät myös mm. makrofagit, neutrofiilit ja lymfosyyttit.
Sen sijaan, jos itiöt aiheuttavat allergian hengityselinten limakalvoilla, niin silloin kyseessä on IgE-välitteinen allergia. Hengityselinten limakalvojen allergia on aina IgE-välitteinen.
Jos on sellainen astma, että IgE:tä ei löydy, niin kyseessä on tietysti ei-allerginen astma, josta käytetään myös nimitystä sisäsyntyinen astma.
Uskon, että meillä kaikilla kosteusvauriokohteessa sairastuneilla on nuha. Hyvin harvoilla meistä se on allerginen, sillä allerginen nuha edellyttää nuhan aiheuttajan IgE-vasta-aineiden ja eosinofiilisten valkosolujen löytymistä. Jos on ns. sisäsyntyinen nuha, niin silloin ei tietenkään löydy IgE:tä, mutta eosinofiilisia valkosoluja on löydyttävä.
Meillä on siis kosteusvauriomikrobien aiheuttama nuha, joka on ilman eosinofiiliaa ja IgE:tä. Tälläisestä huhasta käytetään hionoa termiä "vasomotorinen".
Lähteenä olen käyttänyt professori Tari Haahtelan kirjoittamia taulukoita "Astman ja nuhan luokitus" ja Astman ja kroonisen bronkiitin tärkeimmät erot", jotka on julkaistu Allergia-kirjan sivulla 75.
Kyllä se vaan näin on, että hengitysilma tekee nenäontelossa aikamoisen mutkan ja ilmassa olevat itiöt ärsyttävät nenäontelon limakalvoja. Tämä aiheuttaa ns. vasomotorisen nuhan, jossa limaneritys voi olla todella runsasta. Se toki monella aiheuttaa limaneritystä myös keuhkoputkessa. Jos limaneritys on runsasta, niin toki se näkyy puhallustehojen laskuna ainakin joillakin. MUTTA ei se ole ASTMAA. Jos tulehdus jatkuu esim. keuhkoputkessa pitkään, niin se voi aiheuttaa kroonisen bronkiitin. Bronkiitti tunnistetaan puolestaan lymfosyytti-ylimäärästä, jos se on astmaa, niin se tunnistetaan eosinofiili-ylimäärästä.
Voin kohdallani sanoa, että keuhkolääkäri Piiparin minulle tekemät altistuskokeet aiheuttivat minuun kroonisen bronkiitin, joka kesti vaatimattomasti viisi vuotta. Tämä krooninen bronkiittini diagnosoitiin bronkuslimasta löytyvällä lymfosyytti-ylimäärällä.
Toivottavasti tämä selvensi sinun Ruotsin lääkärilehdestä löytämääsi tietoa astmasta.
Huomenna aion kertoa siitä, kuinka "kansainvälisiä" ovatkaan professsori Terhon alveoliitin kriteerit.
ystävällisin terveisin
Pekka Nikkola - bronkuslima
kosteusvauriomikrobin kirjoitti:
itiön joutuessa kehoomme , niin se aiheuttaa aina vasta-aine-reaktion. Tämä vasta-aine-reaktio on pitänyt ihmiskunnan elossa.
Ne itiöt, jotka pääsevät keuhkorakkuloihin asti, aiheuttavat IgG-vasteen. Tämä IgG-vaste siis pitää meidät elossa. Tähän immuunipuolustukseen liittyvät myös mm. makrofagit, neutrofiilit ja lymfosyyttit.
Sen sijaan, jos itiöt aiheuttavat allergian hengityselinten limakalvoilla, niin silloin kyseessä on IgE-välitteinen allergia. Hengityselinten limakalvojen allergia on aina IgE-välitteinen.
Jos on sellainen astma, että IgE:tä ei löydy, niin kyseessä on tietysti ei-allerginen astma, josta käytetään myös nimitystä sisäsyntyinen astma.
Uskon, että meillä kaikilla kosteusvauriokohteessa sairastuneilla on nuha. Hyvin harvoilla meistä se on allerginen, sillä allerginen nuha edellyttää nuhan aiheuttajan IgE-vasta-aineiden ja eosinofiilisten valkosolujen löytymistä. Jos on ns. sisäsyntyinen nuha, niin silloin ei tietenkään löydy IgE:tä, mutta eosinofiilisia valkosoluja on löydyttävä.
Meillä on siis kosteusvauriomikrobien aiheuttama nuha, joka on ilman eosinofiiliaa ja IgE:tä. Tälläisestä huhasta käytetään hionoa termiä "vasomotorinen".
Lähteenä olen käyttänyt professori Tari Haahtelan kirjoittamia taulukoita "Astman ja nuhan luokitus" ja Astman ja kroonisen bronkiitin tärkeimmät erot", jotka on julkaistu Allergia-kirjan sivulla 75.
Kyllä se vaan näin on, että hengitysilma tekee nenäontelossa aikamoisen mutkan ja ilmassa olevat itiöt ärsyttävät nenäontelon limakalvoja. Tämä aiheuttaa ns. vasomotorisen nuhan, jossa limaneritys voi olla todella runsasta. Se toki monella aiheuttaa limaneritystä myös keuhkoputkessa. Jos limaneritys on runsasta, niin toki se näkyy puhallustehojen laskuna ainakin joillakin. MUTTA ei se ole ASTMAA. Jos tulehdus jatkuu esim. keuhkoputkessa pitkään, niin se voi aiheuttaa kroonisen bronkiitin. Bronkiitti tunnistetaan puolestaan lymfosyytti-ylimäärästä, jos se on astmaa, niin se tunnistetaan eosinofiili-ylimäärästä.
Voin kohdallani sanoa, että keuhkolääkäri Piiparin minulle tekemät altistuskokeet aiheuttivat minuun kroonisen bronkiitin, joka kesti vaatimattomasti viisi vuotta. Tämä krooninen bronkiittini diagnosoitiin bronkuslimasta löytyvällä lymfosyytti-ylimäärällä.
Toivottavasti tämä selvensi sinun Ruotsin lääkärilehdestä löytämääsi tietoa astmasta.
Huomenna aion kertoa siitä, kuinka "kansainvälisiä" ovatkaan professsori Terhon alveoliitin kriteerit.
ystävällisin terveisin
Pekka NikkolaTämä krooninen bronkiittini diagnosoitiin bronkuslimasta löytyvällä lymfosyytti-ylimäärällä.
Miten tämä voidaan tutkia?
Joku BAL huuhteluko?
Voiko yksityislääkäri tehdä sen? - aloitetaan
bronkuslima kirjoitti:
Tämä krooninen bronkiittini diagnosoitiin bronkuslimasta löytyvällä lymfosyytti-ylimäärällä.
Miten tämä voidaan tutkia?
Joku BAL huuhteluko?
Voiko yksityislääkäri tehdä sen?keuhkoputkesta, niin siihen sekoittuu myös keuhkorakkuloiden tulehdussolut.
Jos epäillään alveoliittia, niin kyllä letkun pää pistetään syvemmälle keuhkoihin tietysti siihen paikkaan, josta halutaan näyte ottaa.
Bronkuslima otetaan erillisellä toimenpiteellä, ei siis BAL-tutkimuksella.
Jos bronkuslimassa on tosiaan lymfosyytti-ylimäärä, niin kyseessä on krooninen bronkiitti. Jos sen sijään minulla olisi ollut tässä bronkus-limassa eosinofiili-ylimäärä, niin minulla olisi ollut melko varmaan ASTMA! Mutta mehän tiedämme, että ei minulla mitään astmaa voinut olla, koska minä olin altistunut kosteusvauriorakennuksessa.
Käsittääkseni pitää olla keuhkolääkäri, joka liman ottaa. En ole kuitenkaan varma ja onhan niitä hyviä ja taitavia yleislääkäreitäkin, jotka sen osaavat tehdä.
Huomenna aion kertoa, miten "kansainvälisesti" Terhon alveoliitin kriteerit (1986) ovat "hyväksytyt".
PN - perusasioita
kosteusvauriomikrobin kirjoitti:
itiön joutuessa kehoomme , niin se aiheuttaa aina vasta-aine-reaktion. Tämä vasta-aine-reaktio on pitänyt ihmiskunnan elossa.
Ne itiöt, jotka pääsevät keuhkorakkuloihin asti, aiheuttavat IgG-vasteen. Tämä IgG-vaste siis pitää meidät elossa. Tähän immuunipuolustukseen liittyvät myös mm. makrofagit, neutrofiilit ja lymfosyyttit.
Sen sijaan, jos itiöt aiheuttavat allergian hengityselinten limakalvoilla, niin silloin kyseessä on IgE-välitteinen allergia. Hengityselinten limakalvojen allergia on aina IgE-välitteinen.
Jos on sellainen astma, että IgE:tä ei löydy, niin kyseessä on tietysti ei-allerginen astma, josta käytetään myös nimitystä sisäsyntyinen astma.
Uskon, että meillä kaikilla kosteusvauriokohteessa sairastuneilla on nuha. Hyvin harvoilla meistä se on allerginen, sillä allerginen nuha edellyttää nuhan aiheuttajan IgE-vasta-aineiden ja eosinofiilisten valkosolujen löytymistä. Jos on ns. sisäsyntyinen nuha, niin silloin ei tietenkään löydy IgE:tä, mutta eosinofiilisia valkosoluja on löydyttävä.
Meillä on siis kosteusvauriomikrobien aiheuttama nuha, joka on ilman eosinofiiliaa ja IgE:tä. Tälläisestä huhasta käytetään hionoa termiä "vasomotorinen".
Lähteenä olen käyttänyt professori Tari Haahtelan kirjoittamia taulukoita "Astman ja nuhan luokitus" ja Astman ja kroonisen bronkiitin tärkeimmät erot", jotka on julkaistu Allergia-kirjan sivulla 75.
Kyllä se vaan näin on, että hengitysilma tekee nenäontelossa aikamoisen mutkan ja ilmassa olevat itiöt ärsyttävät nenäontelon limakalvoja. Tämä aiheuttaa ns. vasomotorisen nuhan, jossa limaneritys voi olla todella runsasta. Se toki monella aiheuttaa limaneritystä myös keuhkoputkessa. Jos limaneritys on runsasta, niin toki se näkyy puhallustehojen laskuna ainakin joillakin. MUTTA ei se ole ASTMAA. Jos tulehdus jatkuu esim. keuhkoputkessa pitkään, niin se voi aiheuttaa kroonisen bronkiitin. Bronkiitti tunnistetaan puolestaan lymfosyytti-ylimäärästä, jos se on astmaa, niin se tunnistetaan eosinofiili-ylimäärästä.
Voin kohdallani sanoa, että keuhkolääkäri Piiparin minulle tekemät altistuskokeet aiheuttivat minuun kroonisen bronkiitin, joka kesti vaatimattomasti viisi vuotta. Tämä krooninen bronkiittini diagnosoitiin bronkuslimasta löytyvällä lymfosyytti-ylimäärällä.
Toivottavasti tämä selvensi sinun Ruotsin lääkärilehdestä löytämääsi tietoa astmasta.
Huomenna aion kertoa siitä, kuinka "kansainvälisiä" ovatkaan professsori Terhon alveoliitin kriteerit.
ystävällisin terveisin
Pekka Nikkolaennen kuin tekee johtopäätöksiä.
" Jos on sellainen astma, että IgE:tä ei löydy, niin kyseessä on tietysti ei-allerginen astma, josta käytetään myös nimitystä sisäsyntyinen astma. "
Voi hyvä luoja! Se, että IgE:tä ei löydy ei tietenkään tarkoita, etteikö kyseessä voisi olla IgE-välitteinen astma.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000028770555
Et näytä olevan tietoinen siitä, että IgE-vasteiden mittaaminen kosteusvauriomikrobien osalta on melkoista hakuammuntaa. Lajeja on lukemattomia ja niiden erilaisia kantoja vieläkin enemmän. Testiuutteita on kuitenkin vain muutamia. Periaatteessa testiuute pitäisi aina valmistaa juuri siitä lajista ja juuri siitä kannasta, mille henkilö on altistunut. Varmaan ymmärrät, että se on käytännössä mahdotonta. Erityisen vaikeaksi sen tekee myös se, että monien lajien kohdalla sisäilmassa esiintyvät homesieniperäiset hiukkaset sisältävät erilaisia allergeeneja kuin mitä saman lajin ja kannan itiöt sisältävät samassa tilassa (LÄHDE: esim. Górny et al. 2002).
Kovin pinnallisilla tiedoilla ei ole mielekästä tehdä minkäänlaisia johtopäätöksiä. Spekuloida voi toki millä tahansa, mutta asia kannattaisi silloin esittää siinä muodossa, että kysymyksessä on vain omat päätelmät, jotka eivät välttämättä ole oikeita.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000028771554
Eli tässä kirjoittaja on täysin oikeassa, sillä vaikka vehnäjauho on venhäjauhoa, niin altistettavat leipurit tuovat omat jauhot noihin altistustutkimuksiin sieltä työpaikoiltaan. Samoin kampaajat juuri ne väri- vaalennus tms. aineet mitä he työssään käyttävät. Myös kukkakauppias toi omasta kaupasteen ne viherkasvit joille arveli olevansa allerginen.
Ei siis niin, että TTL käy hakemassa Siwasta vehnäjauhoja ja väriaineita ja ostaa siinä sivussa kukkakaupasta kukkia. Ei kyllä ne ovat juuri niitä aineita ja tuotteita mitä altistunut työssään käyttää. - koskaan
kosteusvauriomikrobin kirjoitti:
itiön joutuessa kehoomme , niin se aiheuttaa aina vasta-aine-reaktion. Tämä vasta-aine-reaktio on pitänyt ihmiskunnan elossa.
Ne itiöt, jotka pääsevät keuhkorakkuloihin asti, aiheuttavat IgG-vasteen. Tämä IgG-vaste siis pitää meidät elossa. Tähän immuunipuolustukseen liittyvät myös mm. makrofagit, neutrofiilit ja lymfosyyttit.
Sen sijaan, jos itiöt aiheuttavat allergian hengityselinten limakalvoilla, niin silloin kyseessä on IgE-välitteinen allergia. Hengityselinten limakalvojen allergia on aina IgE-välitteinen.
Jos on sellainen astma, että IgE:tä ei löydy, niin kyseessä on tietysti ei-allerginen astma, josta käytetään myös nimitystä sisäsyntyinen astma.
Uskon, että meillä kaikilla kosteusvauriokohteessa sairastuneilla on nuha. Hyvin harvoilla meistä se on allerginen, sillä allerginen nuha edellyttää nuhan aiheuttajan IgE-vasta-aineiden ja eosinofiilisten valkosolujen löytymistä. Jos on ns. sisäsyntyinen nuha, niin silloin ei tietenkään löydy IgE:tä, mutta eosinofiilisia valkosoluja on löydyttävä.
Meillä on siis kosteusvauriomikrobien aiheuttama nuha, joka on ilman eosinofiiliaa ja IgE:tä. Tälläisestä huhasta käytetään hionoa termiä "vasomotorinen".
Lähteenä olen käyttänyt professori Tari Haahtelan kirjoittamia taulukoita "Astman ja nuhan luokitus" ja Astman ja kroonisen bronkiitin tärkeimmät erot", jotka on julkaistu Allergia-kirjan sivulla 75.
Kyllä se vaan näin on, että hengitysilma tekee nenäontelossa aikamoisen mutkan ja ilmassa olevat itiöt ärsyttävät nenäontelon limakalvoja. Tämä aiheuttaa ns. vasomotorisen nuhan, jossa limaneritys voi olla todella runsasta. Se toki monella aiheuttaa limaneritystä myös keuhkoputkessa. Jos limaneritys on runsasta, niin toki se näkyy puhallustehojen laskuna ainakin joillakin. MUTTA ei se ole ASTMAA. Jos tulehdus jatkuu esim. keuhkoputkessa pitkään, niin se voi aiheuttaa kroonisen bronkiitin. Bronkiitti tunnistetaan puolestaan lymfosyytti-ylimäärästä, jos se on astmaa, niin se tunnistetaan eosinofiili-ylimäärästä.
Voin kohdallani sanoa, että keuhkolääkäri Piiparin minulle tekemät altistuskokeet aiheuttivat minuun kroonisen bronkiitin, joka kesti vaatimattomasti viisi vuotta. Tämä krooninen bronkiittini diagnosoitiin bronkuslimasta löytyvällä lymfosyytti-ylimäärällä.
Toivottavasti tämä selvensi sinun Ruotsin lääkärilehdestä löytämääsi tietoa astmasta.
Huomenna aion kertoa siitä, kuinka "kansainvälisiä" ovatkaan professsori Terhon alveoliitin kriteerit.
ystävällisin terveisin
Pekka Nikkolakyennyt vastaamaan yksinkertaiseen kysymykseen, miksi kosteusvauriomikrobit eivät voisi aiheuttaa astmaa, vaikka ulkoilmahomeet voivat.
- mä taaas
aloitetaan kirjoitti:
keuhkoputkesta, niin siihen sekoittuu myös keuhkorakkuloiden tulehdussolut.
Jos epäillään alveoliittia, niin kyllä letkun pää pistetään syvemmälle keuhkoihin tietysti siihen paikkaan, josta halutaan näyte ottaa.
Bronkuslima otetaan erillisellä toimenpiteellä, ei siis BAL-tutkimuksella.
Jos bronkuslimassa on tosiaan lymfosyytti-ylimäärä, niin kyseessä on krooninen bronkiitti. Jos sen sijään minulla olisi ollut tässä bronkus-limassa eosinofiili-ylimäärä, niin minulla olisi ollut melko varmaan ASTMA! Mutta mehän tiedämme, että ei minulla mitään astmaa voinut olla, koska minä olin altistunut kosteusvauriorakennuksessa.
Käsittääkseni pitää olla keuhkolääkäri, joka liman ottaa. En ole kuitenkaan varma ja onhan niitä hyviä ja taitavia yleislääkäreitäkin, jotka sen osaavat tehdä.
Huomenna aion kertoa, miten "kansainvälisesti" Terhon alveoliitin kriteerit (1986) ovat "hyväksytyt".
PNNiin astman todentamis vaiheessa näin papereita, että astmatutkimuksissa tehdään mm keuhkoputken tähystys ja otetaan näytteitä.
Kun kysyi tätä keuhkolääkäristä, hän sanoi, ettei tehdä, ei tarvii.. että TTL tekee tutkimukset.
(ei tehnyt) ja silti diagnoosina on astma, vaikka ei ole mitään tutkittu oikeasti. Vain pef puhallus ja spiro. Spirossa ei bronkodilaatiota ja silti astma.
PEF seuranta paperi on jokaisen itse kirjoittama. Puhallukseen vaikuttaa, istuuko, seisooko, onko muuta altistetta.
Heppoisesti todettiin vaikea astma? Vaikka sitä ei tunnu olevan. - olen vastannut
koskaan kirjoitti:
kyennyt vastaamaan yksinkertaiseen kysymykseen, miksi kosteusvauriomikrobit eivät voisi aiheuttaa astmaa, vaikka ulkoilmahomeet voivat.
jo moniakin kertoja.
Se ratkaiseen hengitysilman mukana menevän hiukkasen koko. Se lukee kaikilla alan oppikirjoissa.
Tällä kertaa lainaus professori Terhon kirjoituksesta vuoden 1999 Allergologia-kirjan sivulta 392.
LAINAUS ALKAA
Allergista alveoliittia voivat aiheuttaa erilaiset biologiset hienojakoiset pölyt, jotka pääsevät keuhkorakkuloihin asti. Hiukkasten aerodynaamisen halkaisijan tulee olla < 5 µm, ja niiden optimikoko on < 2 µm. Monien homesienten itiöt täyttävät tämän kokovaatimuksen. Tavallisimmat alveoliitin aiheuttajat ovatkin homeita tai homeiden kaltaisia bakteereita, aktinomykeettejä (aik. "sädesienet").
LAINAUS PÄÄTTYY
Katso myös tästä löytyvää tietoa:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000015410085&view_mode=flat
Lainaan tähän loppuun erästä taulukkoa (Gravensen ym 1994): Homesienten tyypilliset itiökoot.
Alternaria lajit 18-83 x 7-18 µm
Cladosporium 3-5 x 7-18 µm
Aspergillus 1,5 - 5 µm
Penicillium 2,5 - 4,5 µm.
Sinäkin pystyt päättelemään, että kaksi ylimpää voi aiheuttaa astmaa ja kaksi alinta alveoliittia.
Aktinomykeettien eli sädesienten itiön koko on n. 1 µm.
Astma varmistetaan sitten kunkin mikrobin IgE-vasta-aineella. Kuten huomaat, niin Aspergilluskin saattaa aiheuttaa myös astmaa, mutta silloin on ehdottomasti löydettävä tietysti Aspergilluksen IgE-vasta-ainetta.
Huomenna sitten kerron Terhon kansainvälisistä alveoliitin "kriteereistä".
PN - taas kerran
olen vastannut kirjoitti:
jo moniakin kertoja.
Se ratkaiseen hengitysilman mukana menevän hiukkasen koko. Se lukee kaikilla alan oppikirjoissa.
Tällä kertaa lainaus professori Terhon kirjoituksesta vuoden 1999 Allergologia-kirjan sivulta 392.
LAINAUS ALKAA
Allergista alveoliittia voivat aiheuttaa erilaiset biologiset hienojakoiset pölyt, jotka pääsevät keuhkorakkuloihin asti. Hiukkasten aerodynaamisen halkaisijan tulee olla < 5 µm, ja niiden optimikoko on < 2 µm. Monien homesienten itiöt täyttävät tämän kokovaatimuksen. Tavallisimmat alveoliitin aiheuttajat ovatkin homeita tai homeiden kaltaisia bakteereita, aktinomykeettejä (aik. "sädesienet").
LAINAUS PÄÄTTYY
Katso myös tästä löytyvää tietoa:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000015410085&view_mode=flat
Lainaan tähän loppuun erästä taulukkoa (Gravensen ym 1994): Homesienten tyypilliset itiökoot.
Alternaria lajit 18-83 x 7-18 µm
Cladosporium 3-5 x 7-18 µm
Aspergillus 1,5 - 5 µm
Penicillium 2,5 - 4,5 µm.
Sinäkin pystyt päättelemään, että kaksi ylimpää voi aiheuttaa astmaa ja kaksi alinta alveoliittia.
Aktinomykeettien eli sädesienten itiön koko on n. 1 µm.
Astma varmistetaan sitten kunkin mikrobin IgE-vasta-aineella. Kuten huomaat, niin Aspergilluskin saattaa aiheuttaa myös astmaa, mutta silloin on ehdottomasti löydettävä tietysti Aspergilluksen IgE-vasta-ainetta.
Huomenna sitten kerron Terhon kansainvälisistä alveoliitin "kriteereistä".
PNKosteusvauriorakennusten mikrobilajistoissa on kaiken kokoisia itiöitä tuottavia lajeja. Pitäisi olla hieman tarkempi, kun yrittää manipuloida ihmisiä. Tässä luettelo niistä yleisimmistä hometalojen homesienistä ja -hiivoista ja niiden itiökoot:
Acremonium 2.5
Alternaria 14.4
Aspergillus 3.5
Aureobasidium 5.0
Chaetomium 5.5
Cladosporium 9.0
Cryptococcus 5.5
Epicoccum 17.3
Eurotium 5.7
Exophiala 1.4
Fusarium 11.5
Mucor 7.5
Paecilomyces 3.0
Penicillium 3.3
Phialophora 1.5
Phoma 3.2
Rhizopus 8.0
Rhodoturula 14.0
Scopulariopsis 6.0
Stachybotrys 5.6
Trichoderma 4.0
Ulocladium 15.0
Wallemia 3.0
Kirjotit myös näin:
”Aspergilluskin saattaa aiheuttaa myös astmaa, mutta silloin on ehdottomasti löydettävä tietysti Aspergilluksen IgE-vasta-ainetta.”
Kaikki kosteusvauriot voivat aiheuttaa astmaa. Mitä tulee IgE-välitteiseen astmaan, niin IgE-vasteiden löytämättömyys ei lainkaan merkitse sitä, etteikö astma voisi olla IgE-välitteistä:
Et näytä olevan tietoinen siitä, että IgE-vasteiden mittaaminen kosteusvauriomikrobien osalta on melkoista hakuammuntaa. Lajeja on lukemattomia ja niiden erilaisia kantoja vieläkin enemmän. Testiuutteita on kuitenkin vain muutamia. Periaatteessa testiuute pitäisi aina valmistaa juuri siitä lajista ja juuri siitä kannasta, mille henkilö on altistunut. Varmaan ymmärrät, että se on käytännössä mahdotonta. Erityisen vaikeaksi sen tekee myös se, että monien lajien kohdalla sisäilmassa esiintyvät homesieniperäiset hiukkaset sisältävät erilaisia allergeeneja kuin mitä saman lajin ja kannan itiöt sisältävät samassa tilassa (LÄHDE: esim. Górny et al. 2002).
ODOTAN SIIS EDELLEEN VASTAUSTASI! - että pitää altistaa näin
taas kerran kirjoitti:
Kosteusvauriorakennusten mikrobilajistoissa on kaiken kokoisia itiöitä tuottavia lajeja. Pitäisi olla hieman tarkempi, kun yrittää manipuloida ihmisiä. Tässä luettelo niistä yleisimmistä hometalojen homesienistä ja -hiivoista ja niiden itiökoot:
Acremonium 2.5
Alternaria 14.4
Aspergillus 3.5
Aureobasidium 5.0
Chaetomium 5.5
Cladosporium 9.0
Cryptococcus 5.5
Epicoccum 17.3
Eurotium 5.7
Exophiala 1.4
Fusarium 11.5
Mucor 7.5
Paecilomyces 3.0
Penicillium 3.3
Phialophora 1.5
Phoma 3.2
Rhizopus 8.0
Rhodoturula 14.0
Scopulariopsis 6.0
Stachybotrys 5.6
Trichoderma 4.0
Ulocladium 15.0
Wallemia 3.0
Kirjotit myös näin:
”Aspergilluskin saattaa aiheuttaa myös astmaa, mutta silloin on ehdottomasti löydettävä tietysti Aspergilluksen IgE-vasta-ainetta.”
Kaikki kosteusvauriot voivat aiheuttaa astmaa. Mitä tulee IgE-välitteiseen astmaan, niin IgE-vasteiden löytämättömyys ei lainkaan merkitse sitä, etteikö astma voisi olla IgE-välitteistä:
Et näytä olevan tietoinen siitä, että IgE-vasteiden mittaaminen kosteusvauriomikrobien osalta on melkoista hakuammuntaa. Lajeja on lukemattomia ja niiden erilaisia kantoja vieläkin enemmän. Testiuutteita on kuitenkin vain muutamia. Periaatteessa testiuute pitäisi aina valmistaa juuri siitä lajista ja juuri siitä kannasta, mille henkilö on altistunut. Varmaan ymmärrät, että se on käytännössä mahdotonta. Erityisen vaikeaksi sen tekee myös se, että monien lajien kohdalla sisäilmassa esiintyvät homesieniperäiset hiukkaset sisältävät erilaisia allergeeneja kuin mitä saman lajin ja kannan itiöt sisältävät samassa tilassa (LÄHDE: esim. Górny et al. 2002).
ODOTAN SIIS EDELLEEN VASTAUSTASI!"Et näytä olevan tietoinen siitä, että IgE-vasteiden mittaaminen kosteusvauriomikrobien osalta on melkoista hakuammuntaa. Lajeja on lukemattomia ja niiden erilaisia kantoja vieläkin enemmän. Testiuutteita on kuitenkin vain muutamia. Periaatteessa testiuute pitäisi aina valmistaa juuri siitä lajista ja juuri siitä kannasta, mille henkilö on altistunut. Varmaan ymmärrät, että se on käytännössä mahdotonta. Erityisen vaikeaksi sen tekee myös se, että monien lajien kohdalla sisäilmassa esiintyvät homesieniperäiset hiukkaset sisältävät erilaisia allergeeneja kuin mitä saman lajin ja kannan itiöt sisältävät samassa tilassa (LÄHDE: esim. Górny et al. 2002). "
Mutta sitten työperäisyystutkimuksia tehdään YHDELLÄ homeella! Kyllä on todella törkeää toimintaa! - paitsi että
että pitää altistaa näin kirjoitti:
"Et näytä olevan tietoinen siitä, että IgE-vasteiden mittaaminen kosteusvauriomikrobien osalta on melkoista hakuammuntaa. Lajeja on lukemattomia ja niiden erilaisia kantoja vieläkin enemmän. Testiuutteita on kuitenkin vain muutamia. Periaatteessa testiuute pitäisi aina valmistaa juuri siitä lajista ja juuri siitä kannasta, mille henkilö on altistunut. Varmaan ymmärrät, että se on käytännössä mahdotonta. Erityisen vaikeaksi sen tekee myös se, että monien lajien kohdalla sisäilmassa esiintyvät homesieniperäiset hiukkaset sisältävät erilaisia allergeeneja kuin mitä saman lajin ja kannan itiöt sisältävät samassa tilassa (LÄHDE: esim. Górny et al. 2002). "
Mutta sitten työperäisyystutkimuksia tehdään YHDELLÄ homeella! Kyllä on todella törkeää toimintaa!niillä, joilla ttl:llä tämä hakuammunta sattuu osumaan, on paljon hyötyä siitä, koska sen avulla voidaan varmistaa ammattitautidiagnoosi.
- hakuammunnan sijasta?
paitsi että kirjoitti:
niillä, joilla ttl:llä tämä hakuammunta sattuu osumaan, on paljon hyötyä siitä, koska sen avulla voidaan varmistaa ammattitautidiagnoosi.
Luulisi nyt TTL:n vuosikymmenien aikana jotakin oppineen myös? Jos ihmisten terveys ja toimeentulo ovat "hakuammunnan" armoilla ja sitä armoa jakaa TTL, jossakin on jotakin pahasti pielessä!
- onko näin
että pitää altistaa näin kirjoitti:
"Et näytä olevan tietoinen siitä, että IgE-vasteiden mittaaminen kosteusvauriomikrobien osalta on melkoista hakuammuntaa. Lajeja on lukemattomia ja niiden erilaisia kantoja vieläkin enemmän. Testiuutteita on kuitenkin vain muutamia. Periaatteessa testiuute pitäisi aina valmistaa juuri siitä lajista ja juuri siitä kannasta, mille henkilö on altistunut. Varmaan ymmärrät, että se on käytännössä mahdotonta. Erityisen vaikeaksi sen tekee myös se, että monien lajien kohdalla sisäilmassa esiintyvät homesieniperäiset hiukkaset sisältävät erilaisia allergeeneja kuin mitä saman lajin ja kannan itiöt sisältävät samassa tilassa (LÄHDE: esim. Górny et al. 2002). "
Mutta sitten työperäisyystutkimuksia tehdään YHDELLÄ homeella! Kyllä on todella törkeää toimintaa!että vain yhdellä homeella tehdään työperäisyystutkimuksia??? Löytyihän Hilkkaliisaltakin kolme plussaa Streptomyces albuksen IgE-vasta-aineita.
- aika muuttuu
onko näin kirjoitti:
että vain yhdellä homeella tehdään työperäisyystutkimuksia??? Löytyihän Hilkkaliisaltakin kolme plussaa Streptomyces albuksen IgE-vasta-aineita.
ja homeet vähenee.
- vika ole
hakuammunnan sijasta? kirjoitti:
Luulisi nyt TTL:n vuosikymmenien aikana jotakin oppineen myös? Jos ihmisten terveys ja toimeentulo ovat "hakuammunnan" armoilla ja sitä armoa jakaa TTL, jossakin on jotakin pahasti pielessä!
jos diagnosointimenetelmät eivät vielä ole kehittyneitä. Ongelma on sama koko maailmassa. TTL:n vika ei myöskään ole se, että vakuutusyhtiöt vaativat varmaa näyttöä.
Miten itse ajattelet, että uutteita voitaisiin kehittää lukemattomille eri kosteusvauriomikrobilajeille, joiden kaikkien kannatkin ovat erilaisia ja sisältävät erilaisia allergeenejä? Läheskään kaikkia ei edes tunneta vielä. Ei auta edes se, että otettaisiin altistuksen aiheuttaneesta tiloistakaan niitä kantoja. Lajistot muuttuvat sielläkin jopa päivittäin ja lajejakin voi olla vaikka kuinka monia yhdessä hometalossakin. Mistä voi tietää, minkä lajin ja kannan valtakautena altistus on syntynyt? Viikko sitten saattoi olla ihan eri tilanne kuin tänään. - puhua
aika muuttuu kirjoitti:
ja homeet vähenee.
pelkästään keuhkoaltistuskokeista.
- ei saa tutkia
vika ole kirjoitti:
jos diagnosointimenetelmät eivät vielä ole kehittyneitä. Ongelma on sama koko maailmassa. TTL:n vika ei myöskään ole se, että vakuutusyhtiöt vaativat varmaa näyttöä.
Miten itse ajattelet, että uutteita voitaisiin kehittää lukemattomille eri kosteusvauriomikrobilajeille, joiden kaikkien kannatkin ovat erilaisia ja sisältävät erilaisia allergeenejä? Läheskään kaikkia ei edes tunneta vielä. Ei auta edes se, että otettaisiin altistuksen aiheuttaneesta tiloistakaan niitä kantoja. Lajistot muuttuvat sielläkin jopa päivittäin ja lajejakin voi olla vaikka kuinka monia yhdessä hometalossakin. Mistä voi tietää, minkä lajin ja kannan valtakautena altistus on syntynyt? Viikko sitten saattoi olla ihan eri tilanne kuin tänään.sairaita altistamalla heidän keuhkojaan vielä lisää näille uutteille, joista kukaan ei tiedä mitä ne sisältävät ja miten paljon! Sehän on ihan murhaa. Eikä TTL voi mennä kenenkään selän taakse, kyllä oma selkäranka pitää riittää tomimaan Majvik II mukaan! Siellähän on selkeät ohjeet miten toimia! Mutta kun samat henkilöt jotka ovat ko. ohjeistuksen allekirjoittaneet eivät sitä noudata, niin kuka noudattaisi?
- sivuvasemmalta
puhua kirjoitti:
pelkästään keuhkoaltistuskokeista.
Mihin tarkoitukseen ja kenelle nuo tulokset ovat? Hyväksyykö vakuutuslaitokset homesairastuneen jotankin paremmin, jos verestä löytyy näitä hyvin epävarmoilla uutteilla tehtyjä testejä? Onko noilla testeillä mitään virkaa?
- ainakin
sivuvasemmalta kirjoitti:
Mihin tarkoitukseen ja kenelle nuo tulokset ovat? Hyväksyykö vakuutuslaitokset homesairastuneen jotankin paremmin, jos verestä löytyy näitä hyvin epävarmoilla uutteilla tehtyjä testejä? Onko noilla testeillä mitään virkaa?
paremmin hyväksyvät. Vapaaehtoisia kai ne altistuskokeet ovat ja monet haluavat itsekin niitä, koska ehkä odottavat "lottovoittoa", että uute matsaisi. Eikö gurummekin oikein pyytämällä pyytänyt, että hänet altistettaisiin useamman kerran fumigatuksella, jotta tärppäisi.
- turvallinen menetelmä
ainakin kirjoitti:
paremmin hyväksyvät. Vapaaehtoisia kai ne altistuskokeet ovat ja monet haluavat itsekin niitä, koska ehkä odottavat "lottovoittoa", että uute matsaisi. Eikö gurummekin oikein pyytämällä pyytänyt, että hänet altistettaisiin useamman kerran fumigatuksella, jotta tärppäisi.
ja miksi sitä ei uskoisi, kun puhujana on erikoislääkärit?
- kerrottu ennen altistusta
turvallinen menetelmä kirjoitti:
ja miksi sitä ei uskoisi, kun puhujana on erikoislääkärit?
mistään terveyteen vaikuttavista seurauksista! Kotiin lähtiessäni TTL:n lääkäri kysyi,onko minulla vakituinen keuhkolääkäri. Kielsi menemästä lääkäriin!!! Altistusten jälkeiset keuhkokivut olivat kovat. Kävin yksityisellä keuhkolääkärillä. Hän oli kauhuissaan kortisonisuojauksella tehdystä altistuksesta. Hän kysyi missä altistukset tehdään noin. Kun kerroin TTL:n suorittaneen tutkimuksen,oli hän hiljaa.....Thoraxkuvassa ei mitään erikoista.
- tökerösti
olen vastannut kirjoitti:
jo moniakin kertoja.
Se ratkaiseen hengitysilman mukana menevän hiukkasen koko. Se lukee kaikilla alan oppikirjoissa.
Tällä kertaa lainaus professori Terhon kirjoituksesta vuoden 1999 Allergologia-kirjan sivulta 392.
LAINAUS ALKAA
Allergista alveoliittia voivat aiheuttaa erilaiset biologiset hienojakoiset pölyt, jotka pääsevät keuhkorakkuloihin asti. Hiukkasten aerodynaamisen halkaisijan tulee olla < 5 µm, ja niiden optimikoko on < 2 µm. Monien homesienten itiöt täyttävät tämän kokovaatimuksen. Tavallisimmat alveoliitin aiheuttajat ovatkin homeita tai homeiden kaltaisia bakteereita, aktinomykeettejä (aik. "sädesienet").
LAINAUS PÄÄTTYY
Katso myös tästä löytyvää tietoa:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000015410085&view_mode=flat
Lainaan tähän loppuun erästä taulukkoa (Gravensen ym 1994): Homesienten tyypilliset itiökoot.
Alternaria lajit 18-83 x 7-18 µm
Cladosporium 3-5 x 7-18 µm
Aspergillus 1,5 - 5 µm
Penicillium 2,5 - 4,5 µm.
Sinäkin pystyt päättelemään, että kaksi ylimpää voi aiheuttaa astmaa ja kaksi alinta alveoliittia.
Aktinomykeettien eli sädesienten itiön koko on n. 1 µm.
Astma varmistetaan sitten kunkin mikrobin IgE-vasta-aineella. Kuten huomaat, niin Aspergilluskin saattaa aiheuttaa myös astmaa, mutta silloin on ehdottomasti löydettävä tietysti Aspergilluksen IgE-vasta-ainetta.
Huomenna sitten kerron Terhon kansainvälisistä alveoliitin "kriteereistä".
PNväärin, että sen huomaa jo sokea kreettakin, niin me muutkin kyllä nyt odotamme sitä oikeata vastausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1453679Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1073502Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi202472Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42275100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es282113Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa331163Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut171031- 134823
Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah28820Oikea syy siihen
miksi toivon ettei enää törmätä on se, että olen ihan tavattoman ihastunut sinuun. Paljon helpompi itselle kun ei saa pä34744