Futismatsissa annetussa puhekiellossa tuskin on muusta kyse kuin kuumana käyvä tuomari arveli pelaajien kritisoivan häntä.
Suahilinkielinen vuoropuhelu olisi ilmeisesti saanut tuomarin taholta samanlaisen kohtelun.
Suahilinkielinen vuoropuhelu olisi ilmeisesti saanut tuomarin taholta samanlaisen kohtelun.
Vastaukset 10
Vanhimmat
kirjoitat, PERKELE? Onko muka potkupallo lentäny Torionjokeen ja hukuttanut ammutksi tarkoitetun sorsan, vai onko karhu kävellyt Haaparannan viinakauppaan ostamaan mellan öliä? Ei mitään tolkkua ole miehellä, joten kirjaa kalenteriisi, että näin Hesingissä jäniksen eilen, hyppimässä lounaasseen päin.
Lukekaa tätä mestarillista ajatuksenjuoksua, terveisin
-Aarre-
viestisi, mutta selkokielellä sentään. Avauksesta kun ei tolkkua saa, jos ei asiaa satu jo ennestään tietämään. "Niin metsä vastaa kuin sinne huudat". Hulluille käyttäydytään hullun tavoin, se on heille oikeaa kommunikointia.
Haaparannalla tuomari näytti kahdelle Haparanda ff;n pelaajalle keltaista korttia , syystä että tytöt puhuivat Suomea matsin aikana, vaikka tämä töppö tuomari oli sen kieltänyt ennen matsia !
Nyt tuolle kahelille tuomarille hankitaan toimitsija kieltoa, eli äijä joutuu lopettamaan tuomaroinnin ! JA HYVÄ NIIN !
PS; Haaparannassa suurin osa asukkaista on Suomenkielisiä !!!!
Ei tässä ole joutanut uutisia seuraamaan, kun olen töitä tehnyt koko yön. Tuokin oli uutta tietoa, että Haaparannan asukkaista enemmistö on suomen kielisä. Ettei vaan olisi niin, että enemmistö vain ymmärtää suomea, mutta äidinkieli onkin ruotsi.No en väittele asiasta jota en tunne.
Kyllä asia on niin, että vain kourallinen Haaparantalaisista puhuu pelkkää ruotsia äidinkielenään!
Tämä johtuu pitkästä POIKKINAINTI perinteestä,eli on naitu ristiin yli Tornio ojan !
Ja toiseksi aikoinaan etelä Ruotsiin Suomen työttömyyttä pakoon menneet, muuttavat Haaparannalle nauttimaan ansaituista eläke päivistä! Kiitos Suomen verorosvojen harrastamasta paluumuuttaja eläkeläisten kaksoisverotuksesta !
käytyä Torniossa. Tataa olla jotkuinkin parikymmentä vuotta kun viimeiksi kävin ja samalla reissulla Haaparannasta sikaareja Illalla syötiin lohikeittoa Muhosen(ed.mennyt jo)Pekan kanssa hänen mökillään. Kysäsin, että mikäs kävis ruokajuomaksi, jotakin on ostettu. Pekka sanoi, että Koskenkorvaahan täällä. Joimme siinä ruokajuomiksi 4 pullollista kossua. Eipä lohet potkineet mahalaukussa. Pekalla oli joitakin pikku firmoja. Esim. Lapin paja ja mitä lie olleet.
Minäkin tunsin tuon Pekan! Hän asui Marielundissa edesmenneen vaimoni veljen naapurina, lihava hyväntuulinen ukko !
Kannattaisi tulla sinunkin käymään entisessä Torniossa! Nykyisessä Euro Cityssä pyyhkisit silmiäsi useamman kerran, kun näkisit mikä meno täällä nykyisin on ! Perkele suuria kauppakeskuksia rakennetaan kohta joka kortteliin, ja isoja hotellejakin sinne tänne, tuohon rajallekin on tulossa hotelli, jossa toinen pää on Ruotsissa ja toinen pää Suomen puolella, ja molemmissa päissä ravintolat !
Ikean parkkipaikkakin on jatkuvasti täynnä, ja putiikki joutuu useasti sulkemaan ovensa päivisin, kun sisälle tulijoita olisi enemmän kuin se kolme ja puolituhatta mihin heillä on lupa !
Osa tulee jo Perjantaisin höpömökeillään, Ikean parkkipaikalle viihtymään ja retkeilemään täällä Euro Cityssä, jopa norjasta ja Venäjältä asti, saatana ihmiset ovat menneet ihan sekaisin tuon Ikean lastulevy kaupan kanssa !
ruotsin jalkapallo tai siis potkupallo säännöissä määrätty, että ottelussa saa käyttää ainoastaan ruotsin ja englannin kieltä.
Käsittääkseni tuomari ei laadi sääntöjä , vaan valvoo, että sääntöjä noudatetaan.
Tietysti voin olla väärässä…
kuuluupi asijaan kun olhan haprannasa. Olimma kläppinä sitä praatanhet puolin ja toisin. Eikös net olhet menneitä aikoja, kun riikinruottalaiset kieltivät suomen kielen praatamisen koulukkailtakin. Tuommoset tuohmarit voitasiin sotkia jokhen nin eivä soittelis ihan joutavia. Meän kieli kunhiaan, se on vissi ja varma.