Täyssynteettinen vai synteettinen

Täyssynteettinen vai synteettinen ,mitä eroa

" Mobil Super FE Special 5W-30 on synteettinen.....".

" Mobil Delvac 1 5W-40 Täyssynteettinen.........."
6724
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pelkkä 'synteettinen' on osasynteettistä eli vain osa öljystä on (täys-)synteettistä. Muu osa sekoituksesta on huonompaa ja halvempaa perinteistä "jäte"öljyä.

Parasta eli täysin synteettistä on vain aito täyssynteettinen.

Äänestä
  • Kuka tietää tarkkaan, mitä noilla tarkoitetaan? Minulla on muistikuva, että ovat jotakin erikoiskäsiteltyä maaöljytuotetta, niinkuin mitkä tahansa moottoriöljyt. Ei niitä mistään alkuaineista ole keinotekoisesti keitetty kokoon.

    Äänestä

  • UPDATE_1907124 kirjoitti:

    Kuka tietää tarkkaan, mitä noilla tarkoitetaan? Minulla on muistikuva, että ovat jotakin erikoiskäsiteltyä maaöljytuotetta, niinkuin mitkä tahansa moottoriöljyt. Ei niitä mistään alkuaineista ole keinotekoisesti keitetty kokoon.

    Täyssynteettisen öljyn molekyylit rakennetaan atomi atomilta. Mineraaliöljy pilkotaan ensin atomeiksi ja ne liitetään sen jälkeen juuri halutun laisiksi molekyyleiksi.

    Äänestä

  • molekyylit kirjoitti:

    Täyssynteettisen öljyn molekyylit rakennetaan atomi atomilta. Mineraaliöljy pilkotaan ensin atomeiksi ja ne liitetään sen jälkeen juuri halutun laisiksi molekyyleiksi.

    jos jätät tuon atomitason höpinän pois niin prosessi on kohdallaan. Ei niitä hiilivetyketjuja sentään atomeiksi pilkota.

    Äänestä

Mobil halvsyntetic 5W-35

Äänestä

TÄYSsynteettisellä (esim. PAO) öljyllä ei ole mitään tekemistä maasta pumpattavan öljyn kanssa vaan se on nimensä mukaisesti "keinotekoinen" tuote, ihmisen aikaansaannos. Periaatteessa kiinteytymätöntä muovia siis.

http://en.wikipedia.org/wiki/Polyalphaolefin

Osa- ja Synteettisissä öljyissä sitten on mineraaliöljystä (hydro)krakattuja osia, ja Synteettiseksi öljyä voidaan nimittää tietyn prosentin öljystä ollessa krakattua ja syntetisoitua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


honka mänty petäjä kirjoitti:

Täyssynteettinen vai synteettinen ,mitä eroa

" Mobil Super FE Special 5W-30 on synteettinen.....".

" Mobil Delvac 1 5W-40 Täyssynteettinen.........."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu