noh,missäs se

Missäs ne halvenneet uudet autot ovat? Hallituksen budjettiriihi antoi kovaa kyytiä autoverohysteerikoille: polttoaineverot nousevat, ei puhettakaan auton ostoveron alennukseta (alv ja elv), vuosikäyttömaksuihin päästöpohjaisuus vasta v.2010. Tiesin ennakkoon aivan oikein tämän homman. Eli autokaupoille voitte mennä ihan rennosti ja tyynenä, ja toki kannattaa edelleen ostaa bensa-auto dieselin sijaan, tuo valtion veroteko tulee edelleen co2-päästöjä joten antaa palaa vaan!
5627
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Juuri näin. Itse tilasin heinäkuussa uuden Honda CRV-maasturin 2.0 bensa-automaattina, koska tiesin ettei edes käyttömaksujen päästöluokitus tule moneen vuoteen, AKE:n tietojärjestelmät vasta kehitteillä. Sain helvetin hyvän hyvityksen nykyisestä farkustani että kaupat piti tehdä. Vituttaa ainoastaan pitkä tilausaika, menee loppuvuoteen, joten rekisteröinti v.2008 alussa.

Äänestä

Autokauppoihin ei mene kukaan.
Veroale on tulossa, kuin varas yöllä.

Kukaan ei ole julkisuudessa sanonut, ettei hankintaverotus poistuisi tai laskisi.

Autonostolakko jatkukoon!!

Äänestä
  • Spede!

    Anna nyt hyvä mies periksi ennenkuin suoni napsahtaa päästä ;)

    Äänestä

Jos puhutaan 1.9. päivämäärästä niin mikähän päivämäärä tänään on?
Jos tutustutte kuinka lakihommat etenee mm. autoverotuksen uudistushommissa niin tuo "tulee kuin varas yöllä" on pitänyt aina paikkaansa. (vrt. edellinen autoveron laskeminen)
Ensin tietysti käyvät Presidentin juttusilla.


Järjellä ajateltuna muutosta ei uskalleta jättää lähelle seuraavia vaaleja, kaikki kun eivät pidä autonsa arvon tippumisesta yhdessä yössä.
Äänestäjiä sitten nuollaan alentamalla vaalien alla ruuan alv:tä sekä tuloverotusta.

Äänestä
  • Hallitus keventää jo perintöveroja, ei kuules ole varaa enää auton ostoveroa alentaa/poistaa ennen EU-komission takarajaa joka on v.2012. Sinne asti mennään nykyisellään, ainoa muutos v.2010 tulee auton vuotuiseen käyttömaksuun muuttuen päästöpohjaiseksi.

    Saahan sitä itseään kiduttaa ja ajaa sillä vanhalla väan edelleen, mutta jos tuota em. asiaa odottaa niin hulluksi tulette ennenkuin muutos tapahtuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


veroale?? kirjoitti:

Missäs ne halvenneet uudet autot ovat? Hallituksen budjettiriihi antoi kovaa kyytiä autoverohysteerikoille: polttoaineverot nousevat, ei puhettakaan auton ostoveron alennukseta (alv ja elv), vuosikäyttömaksuihin päästöpohjaisuus vasta v.2010. Tiesin ennakkoon aivan oikein tämän homman. Eli autokaupoille voitte mennä ihan rennosti ja tyynenä, ja toki kannattaa edelleen ostaa bensa-auto dieselin sijaan, tuo valtion veroteko tulee edelleen co2-päästöjä joten antaa palaa vaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu