luuytimen luovutus

Onko kenelläkään kokemusta luuytimen luovuttamisesta? Tehdäänkö se nukutuksessa? Miten pitkään toimenpide kestää? Onko heräämisen jälkeen kipuja/pahoinvointia? Mistä tietää, kenen luuydin on sopiva tietylle henkilölle? Miten testataan?
62521
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onko kenelläkään kokemusta luuytimen luovuttamisesta? Tehdäänkö se nukutuksessa?

>>> Tehdään nukutuksessa
Luuydintä kerätään lantioluusta ja rintalastasta

Miten pitkään toimenpide kestää?

>>> Toimenpide kestää n. puolituntia
Nukutuksesta heräämisaika on yksilöllistä
Jotkut nukkuu pidempään, jotkut herää heti toimenpiteen loputtua
Riippuu henkilölle annetusta nukutuslääkkeen määrästä ja sietokyvystä

Onko heräämisen jälkeen kipuja/pahoinvointia?

>>> Kiputuntemus ja pahoinvointikin on yksilöllistä
Joillakin on korkea kipukynnys ja joillakin matala
Kipulääkettä saa tarpeen mukaam niin paljon, ettei kipua tarvitse kärsiä

Jotkut ovat pelanneet jalkapalloa jo viikko toimenpiteen jälkeen

Mistä tietää, kenen luuydin on sopiva tietylle henkilölle? Miten testataan?

>>> Otetaan molemmista HLA-verikoe,
josta testataan HLA-tyyppi,
= kudosantigeeni l. elimistön puolustussoluja,

jotka ovat jokaisella on yksilöllisiä, niillä elimistö tunnistaa omat solut,
vieraat solut tuhotaan

Tutkimus on kromosomin geenitutkimusta (geeni = proteiini),
jossa etsitään luovuttaja jolla on mahdollisimman paljon "saman näköisiä" HLA-tekijöitä kuin potilaalla

Joissakin tapauksissa on eduksi jos kudostyyppi onkin hieman poikkeava
siitä tulee enemmän hyljintää, mutta parantaa paremmin
Koskaan ei kuitenkaan löydetä identtistä tyyppiä,
joten potilas joutuu syömään hyljintää estävää lääkettä lopunikänsä, mutta se ei tahtia haittaa jos muuten pysyy terveenä

Laita nettiin hakusanaksi HLA,
saat lisä informaatiota

Äänestä

jääkö toimenpiteestä arpia?

Äänestä

Ei.

Äänestä
  • Pitääkö luovuttajan olla terve, eli ei saa olla esim. sairastettua hepatiittia?

    Äänestä

Pitää toki olla terve.

Äänestä
  • Voiko luuydintä laittaa talteen ja vakka pakastaa sitä vielä niin kauan kuin ei ole verisairauksia sitä varten että jos joskus sairastuu ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Johanna kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemusta luuytimen luovuttamisesta? Tehdäänkö se nukutuksessa? Miten pitkään toimenpide kestää? Onko heräämisen jälkeen kipuja/pahoinvointia? Mistä tietää, kenen luuydin on sopiva tietylle henkilölle? Miten testataan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu