E-pillerit ja emättimen kuivuus

Oletteko muut huomanneet kun syötte pillereitä, että ei kostu enää yhtä helposti? Mua tää on alkanut vaivaamaan oikeesti ja paljon. Olen mysö huomannut että itkeskelen huomattavasti helpommin kuin ennen. olen syönyt Yasmin pillereitä jo monta vuotta. Tiedättekö pillereitä jotka eivät aiheuttaisi tuota kuivuus ongelmaa?
45636
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itselläni on käytössä ehkäisyrengas Nuvaring ja se taas vaikuttaa niin, että kostuu (joskus vähän liikaakin). Siinä paketissa lukeekin käyttöohjeissa, että renkaan ansiosta kostuu usein helpommin.

Äänestä

Yhdyntään liukkaria mukaan, tai pillerimerkki vaihtoon, ja toivo, että se merkki ei aiheuttaisi kuivumista.

"Tiedättekö pillereitä jotka eivät aiheuttaisi tuota kuivuus ongelmaa?"

Kaikki merkit voivat aiheuttaa sitä, ja on täysin yksilöllistä mikä merkki (tai mitkä merkit) sitä aiheuttaa tai aiheuttaako mikään.

Äänestä

jos vaihdat pillerimerkkiä, niin pääsääntöisesti ei kannata ottaa ainakaan sellaista, jossa estrogeenia on vähemmän. Kostumisvaikeudet johtuvat usein liian vähästä estrogeenista. Pillerin progestiini vaikuttaa toisaalta myös. Mutta älä ainakaan Yasminelleen vaihda, koska se on täysin Yasminea vastaava, mutta vielä vähemmällä estrogeenilla.

Nuvaring aiheuttaa kuivumista joillekin ihan yhtälailla, kuin muutkin hormonaaliset ehkäisymenetelmät. Se saattaa lisätä valkovuotoa, mutta sehän on eri asia, kuin kiihottuessa tapahtuva kostuminen. Se ja pillerit ym. voivat myös estää muita kiihottuessa tapahtuvia asioita, kuten sukuelinten lisääntynyttä verenvirtausta (vrt. impotenssi), mikä osaltaan vähentää kostumista. sellaiseen yhdistettynä lisääntynyt valkovuoto on sama, kuin liukkari silloin, kun ei ole fyysisesti kiihottunut. Luistaa, muttei tunnu samalta. Tuo tosin on yksilöllistä, miten hormonaalisen ehkäisyn vaikutus ylettyy kostumisen lisäksi muihin seksuaalisiin reaktioihin.

Itse pääsin noista ongelmista vaihtamalla kuparikierukkaan.

Äänestä

Söin yaz pillereitä 1,5vuotta, kärsin myös aknesta. Tajusin vasta luettuani uudestaan kyseisen tuotteen käyttöohjeet mistä viime vuoden helvetti on lähtenyt. Olen kärsinyt todella kuivista limakalvoista ja jatkuvista epämääräisistä virtsatulehduksen oireista sekä emätintulehduksista. Pillerit siis ovat kuivattaneet emättimeni niin pahasti, että siitä on tullut otollinen alusta bakteereille ja tulehdusten kierteelle. Että tällästä suosittelen kaikkien seuraavan pillereitä syödessään ja kaikkien pillereitä määrävien tulisi tästä varoittaa. En haluais samaa kokemusta kenellekkään. Nyt olen lopettanut kyseiset pillerit ja oireet ovat hävinneet!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sharon80 kirjoitti:

Oletteko muut huomanneet kun syötte pillereitä, että ei kostu enää yhtä helposti? Mua tää on alkanut vaivaamaan oikeesti ja paljon. Olen mysö huomannut että itkeskelen huomattavasti helpommin kuin ennen. olen syönyt Yasmin pillereitä jo monta vuotta. Tiedättekö pillereitä jotka eivät aiheuttaisi tuota kuivuus ongelmaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu