Olen lähdössä norjaan töihin ja jattelinkin että toisinko auton sieltä.Elikkäs onko norjassa kalliita käytettyjen autojen hinnat ja eikös se niin ole jos olen 12kk töissä niin saan tuoda verovapaana? Onko jotain hyvää sivustoa josta voisi katsoa norjasta autojen hintoja??
Kiitosksia asiallisista vastauksista..
Kiitosksia asiallisista vastauksista..
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oikeata tuonti-infoa:
http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/02_Autoverotus/02_Muuttoajoneuvot/index.jsp
Joitakin sivuja
http://www.sol.no/bil/
http://www.zett.no/motor.html
Ehdottomasti maan kattavin valikoima löytyy täältä:
http://www.finn.no/finn/car/used/browse1
Tässä olen nyt vuoden päivät kohta selaillu kyseistä saittia ja uusia ilmoituksia tulee päivittäin satoja joskus jopa yli tuhat. Autoista on useinmiten myös paljon kuvia.
Autojen hinnoista sen verran että osa edullisempia osa hieman kalliimpia mitä suomessa. Mutta yleisesti ottaen autokanta on uutta.
Ehdottomasti käy tutustumassa kyseiseen sivustoon.
norja lienee vihoviimeisimpiä paikkoja ostaa käytetty auto.
osta vaikka ruotsista.
juu norjasta ei todellakaan kannatte ostaa käytettyä autoa.. syy pienet , huonot ja helvetin mäkiset tiet tekevät autoon sen ,että 100 tuhatta ajettu norjassa vastaa suom teillä 300 tuhatta. ajotapa norjalaisilla on. on off tyyppinen. tämä sama koskee myös kuorma autoja. nimimerkki kokemusta on.
Tulee kalliiksi, tarvitaan vastaavustodistus ja lisäksi pitää maksaa arvolisävero kun auto tuodaan EU,n ulkopuolelta.
Aivan oikein, mutta auto myydään Norjassa ilman alvta.
Miten olisi käytetty Tesla Norjasta?
Itellä mielessä jos lähtis Norjaan raksalle hommiin. Käytetty w124 Mersu kiikarissa.
Jos+tämä+viesti+on+tarkoitettu+vastattavaksi,+niin+muistat+kai,+ettei+Norja+ole+EU-maa,+vaan+kuuluu+vapaakauppajärjestö+EFTAan!
Uudet+autot+ovat+Norjassa+kalliimpia+kuin+Suomessa,+vanhoista+en+tiedä.
124-sarjan+Mese+ei+liene+aivan+uusimmasta+päästä.
Norjan+ALV+on+25%
Yksityishenkilöltäkin+ostettaessa+Suomessa+lisätään+maahantuonnin+yhteydessä+autovero++ALV.
Yritykseltä+ostettaessa+saattaa+olla,+että+saavat+vähentää+hinnasta+sen+Norjan+ALV:n.
Lopputulos+voi+siis+olla+lähes+mikä+vaan.
Helpommalla+pääset,+mikäli+astut+suomalaiseen+autokauppaan.