LUPAUS PYHÄSTÄ HENGESTÄ
Apt. 1:1-5
--
1:1 Edellisessä kertomuksessani kirjoitin, oi Teofilus, kaikesta, mitä Jeesus alkoi tehdä ja opettaa,
1:2 hamaan siihen päivään asti, jona hänet otettiin ylös, sittenkun hän Pyhän Hengen kautta oli antanut käskynsä apostoleille, jotka hän oli valinnut,
1:3 ja joille hän myös kärsimisensä jälkeen moninaisten epäämättömien todistusten kautta osoitti elävänsä, ilmestyen heille neljänkymmenen päivän aikana ja puhuen Jumalan valtakunnasta.
1:4 Ja kun hän oli yhdessä heidän kanssansa, käski hän heitä ja sanoi: "Älkää lähtekö Jerusalemista, vaan odottakaa Isältä sen lupauksen täyttymistä, jonka te olette minulta kuulleet.
1:5 Sillä Johannes kastoi vedellä, mutta teidät kastetaan Pyhällä Hengellä, ei kauan näitten päivien jälkeen."
--
Apostolien Teot on kirjoittanut pakanakristitty lääkäri Luukas Teofilius-nimiselle henkilölle. Hän viittaa alussa ”edelliseen kirjoitukseensa” (1).
Tällä hän tarkoittaa kirjoittamaansa evankeliumia, jonka hän oli myös osoittanut Teofilukselle (Luuk. 1:1-4).
Evankeliumissaan Luukas käsittelee Jeesuksen opetuksia ja hänen maanpäällistä elämää ja tekoja (1).
Apostolien Teoissaan Luukas kertoo evankeliumin voittokulusta Jerusalemista Roomaan.
Saamme arvokasta tietoa siitä, miten kristillinen kirkko syntyi muutamina vuosikymmeninä Jeesuksen taivaaseenastumisen jälkeen.
--
Luukas kertoo evankeliuminsa lopussa, kuinka vaikeata opetuslasten oli uskoa Jeesuksen elävän. (3). Erikoisesti Tuomaan oli vaikea usko tämä todeksi (Luuk.24:36-46, Joh. 20:24-29).
40 päivän aikana Jeesus ilmestyi heille ennen taivaaseenastumistaan.
Jeesus kehoitti opetuslapsiaan jäämään Jerusalemiin odottamaan Pyhän Hengen vuodatusta, jonka Hän oli luvannut lähettää mentyään Isän luo taivaaseen:
”Kuitenkin minä sanon teille totuuden: teille on hyväksi, että minä menen pois. Sillä ellen minä mene pois, ei Puolustaja tule teidän tykönne; mutta jos minä menen, niin minä hänet teille lähetän” (Joh .16:7).
Jumalan tahto on, että jokaisessa syntyisi ja vahvistuisi usko Jeesukseen Kristukseen.
Tämä voi toteutua Pyhän Hengen kautta Apostolien Tekojakin lukiessamme.
Jeesus kuoli ristillä sovittaakseen meidän jokaisen synnit, niin sinun kuin minunkin.
--
1. Jumala, anna Henkesi, on hänet
oma Poikasi luvannut uskoville.
Me rukoilemme sinua:
Lähetä Henki taivaasta
kaikille kaipaaville.
6. Jos Herran armoon pakenet
ja hylkäät tiesi syntiset,
niin riemu taivaan täyttää.
Kun Henki meidät puhdistaa,
hän sydämemme uudistaa
ja työssään meitä käyttää.
(Virsi 118:1,6).
Lupaus Pyhästä Hengestä (Apt. 1:1-5)
1
122
Vastaukset
Apt.1:4 "Ja kun hän oli yhdessä heidän kanssansa, käski hän heitä ja sanoi: "Älkää lähtekö Jerusalemista, vaan odottakaa Isältä sen lupauksen täyttymistä, jonka te olette minulta kuulleet".
--
Jotkut ymmärtävät, että opetuslapset saivat Hengen jo silloin, kun Jeesus puhalsi heidän päälleen (Joh.20:21-23).
Jeesuksen "puhaltaminen" oli vain lupaus tulevasta, koska Jeesuksen oli ensin
"mentävä pois" ennenkuin lähettäisi Hengen (Joh.16:7).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit856020KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3195117Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei482599Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1091497
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191402Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393