Financial Times ihmettelee suomalaisten veronmaksuhalukkuutta:
http://www.taloussanomat.fi/markkinointi-ja-media/2007/09/04/FT yllttyi suomalaisten halusta maksaa veroja/200721459/382?rss=2
Unohdetaanpa sitten se autoveron poistuminen
http://www.taloussanomat.fi/markkinointi-ja-media/2007/09/04/FT yllttyi suomalaisten halusta maksaa veroja/200721459/382?rss=2
Unohdetaanpa sitten se autoveron poistuminen
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aikojen alussa kun Jumala jakoi maailman rikkauksia kansoille oli suomalainen varautunut hyvissä ajoin tilanteeseen ja tuli jumalan tykö heti kukolaulun jälkeen aikaisin aamulla, kuten kunnon suomalaisen tulee tehdä.
Jumalan tykö saavuttuaan hän kysyi ”hyvä Jumala, mitä rikkauksia olet ajatellut kansallemme antaa”. Jumala katsoi pientä suomalaista ja ajatteli, mikä piru on saanut tuon liikkeelle jo näin aikaisin, olenko tosiaan tuollaisen luonut, vai mistä saatanasta tuonkaltaisa sikiää? Hetken asiaa pohdittuaan Jumala vastasi ”Koska kansasi tulee olemaan tunnollista ja ahkeraa tulee teistä maailman parhaita veronmaksajia, siksi annankin teille paljon veroja maksettavaksi”. Suomalainen vastasi ” Voi hyvä Jumala, kiitos tästä suuresta lahjasta, lupaamme maksaa iloisina kaikki verot mitä meille tullaan määräämään maailman tappiin asti”. Jumala vastasi ”Ole hyvä, saamasi pitää ja maksettavaa tulee riittämään niin paljon jotta kynnet verillä sinun tulee varat veronmaksuun omasta selkänahastasi repimään. Mene kansasi luo ja kerro tämä ilouutinen heille”. Suomalainen lähti Jumalan tyköä kansansa pariin kertomaan ilouutista.
Jonkin ajan kuluttua itse Saatana tuli kysymään Jumalalta ”Hei, minne ovat maailmankaikkeuden verovarastosta kaikki verot kadonneet?”, Jumala vastasi ”Annoin ne lahjaksi suomalaisille”. Saatana tähän ”Voi, olisin halunnut antaa ne kiusaksi Arabeille”, Jumala tähän ”Ei hätää vanha villahousu, tulin vahingossa luoneeksi mustaa märkää töhnää jolle en keksi käyttöä, kätke ja sotke sitä Arabeiden maahan heidän kiusaksi”. Saatana tähän ”Voi suuri luoja, niin tulen tekemään”.
Tällä foorumilla on niin paljon kireäpipoista väittelyä ja surkeaa sarkasmia, että tämä tosiaan oli piristävä juttu. Olipa itse kirjoitettu tai jostain lainattu, niin erittäin hyvä, ja juuri sopivaan saumaan. Kiitos siitä. =)
Maailmanennätysveroilla saadaankin sitten priimajälkeä aikaan; on rautatietä moniin paikkoihin ja routatietä loppumatka.
Koulukin on ilmasta kaikille...-vai mites se ny menikää.
Kun yrittää herättää kansalaiskritiikkiä järjettömiä polttoainehintoja vastaan, niin suomalaisille riittää että diesel on edes hiukan bensaa edullisempaa pumpulla. Autoilijoiden keskinäinen solidaarisuus puuttuu täysin: kanat nokkii toisiaan ja kukko vaan kiekuu lisää veroja.
Juu, kyllä veroista hyötyä on. On hyvittavaa, etä täällä itketään saksalaisten verottomien autonhintojen perään ja Saksasta lappaa Suomeen kaikenlaista koulupuolen väkeä ihmetelemään, että miten perusopetuksella on saatu täällä kansainvälisissä PISA-vertailussa huiputuloksia Saksan ollessa jossain pohjalla.
Kesällä tuli liikuttua autolla Keski-Euroopassa ja Suomen bensanhinta oli kyllä halvimmasta päästä, tosin Itävallassa oli reilusti halvempaa, mutta vastapainoksi mottoritiemaksuja. Esim. Saksassa 95E oli noin 1,40 tasoa ja motareiden varsilla vielä kalliimpaa. Diesel on muuten Suomessa todella halpaa - muualla se on samalla tasolla bensan kanssa tai hieman kalliimpaa.
rahasi käyttäisit.Joten on se kuitenkin parempi että lauma lettuposkisia demareita tietää mikä sinulle on hyväksi ja järjestää edes tahmeasti ja korkealla omavastuulla kaikkia mahdollisia" palveluita" joita et itse edes ymmärrä tarvitsevasi.