Romanien sääntöjä?

tietääkö joku?

Kuuntelin viime sunnuntai-iltana Taivaan ja maan väliltä ohjelmaa ja siellä joku kertoi eräässä hengellisessä tilaisuudessa kohdanneensa romaniäidin jolla oli hyvin levoton pikkuvauva. Hän oli kysynyt äidiltä imettääkö tämä vauvaansa ja romaniäiti oli sanonut että romaneilla on sellainen sääntö että vauvaa saa imettää vain kuukauden ajan.

En jaksanut kuunnella koko ohjelmaa enkä siten tiedä tuliko asiaan jotain selventävää. Asia kiinnostaa, tietääkö joku onko romaneilla todella tämmöinen sääntö joka kieltää imettämästä vauvaa pidempään kuin kuukauden ajan? Romanilapset ovat aika levottomia, onko asialla yhteyttä tuohon ja mitä Jumala tuommoisista säännöistä ajattelee?

7

1221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta sen

      tiedän, että romanit ovat hyvin häveliäitä. Julkinen imetys esim kokouksessa tuskin tulisi heikäläisillä kuuloonkaan.

      Jos romaniäidit eivät olisi imettäneet lapsiaan, niin tuskin kansaa olisi enää olemassakaan. Hehän ovat eläneet kiertolaiselämää hyvin vaikeissa olosuhteissa. Ehkä imettämättömyys on romanien keskuudessa nyt jokin uusi muoti.

      Entisaikaan niillä seuduin Suomessa, joissa lapsia ei imetetty (Pohjanmaa mustimpana alueena) oli valtava lapsikuolleisuus, kun taas siellä, missä äidit imettivät pienokaisiaan, lapset yleensä selvisivät hengissä.

      Jumala on antanut maitorauhaset kaikille imettäväisemoille, joten on tarkoitus, että myös ihmisten lapsia imetetään. Raamatusta selviää, että siihen aikaan Raamatun maissa lapsia imetettiin kolmivuotiaiksi.

      • myös nisät,

        ovat evoluution tulosta.


    • Ml213

      Mitä Romaneiden säännöksien puhumiseen tulee, niin kannattaa tarkistella asioita onko niissä perää, ennen kuin uskoo niihin.
      Esim. Olen kuullut miten tuttipullon pudottua lattialle, niin tämä pullo olisi kelpaamaton/likainen enää käytettäväksi eli paikka roskakorissa, ei pesukoneessa.Itse en usko tähänkään väittämään.(Romaniäidit valaiskoon asian todenperäisyyden).

      • Anonyymi

        Naurettavaa. Itse kyllä pesen jos tippuu lattialle. Voi vittu!!!!


    • nimi-merkki..-.

      Romani nainen on "likainen"kuukauden ajan synnytyksestä.mikä tarkoittaa että silloin ei mennä ulos,keittiöön,eikä sukuloimaan.Sentakia moni romaninainen pyrkii imettämisestä eroon,että voisi taas palata normaaleihin kuvioihin.Meillä valtaväestölläkin on ollut samoja tapoja.Kun äitini tuli laitokselta-60 luvulla kotii,hän oli viikkoja kammarissa vauvansa kanssa,ainoastaan kävi syömässä ja tätini oli kodinhoitajana,joka siivosi,pyykkäsi ja teki ruuan.Romaneilla on saman tyyppiset tavat,asiassa.Mutta eivät kaikki noudata enää,useimmatkin heistä ovat noudattavinaan,etteivät loukkaa vanhimpia romaneja.

      • Anonyymi

        En halua tietää enenpää imetyksestä tahi rinnoista


      • Anonyymi

        On kumma jos ovat "likaisia" huh huh🤣


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3528
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      102
      3409
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      87
      2948
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      61
      2693
    5. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      67
      2499
    6. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2495
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1424
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1328
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      384
      1262
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1105
    Aihe