Kuuntelin viime sunnuntai-iltana Taivaan ja maan väliltä ohjelmaa ja siellä joku kertoi eräässä hengellisessä tilaisuudessa kohdanneensa romaniäidin jolla oli hyvin levoton pikkuvauva. Hän oli kysynyt äidiltä imettääkö tämä vauvaansa ja romaniäiti oli sanonut että romaneilla on sellainen sääntö että vauvaa saa imettää vain kuukauden ajan.
En jaksanut kuunnella koko ohjelmaa enkä siten tiedä tuliko asiaan jotain selventävää. Asia kiinnostaa, tietääkö joku onko romaneilla todella tämmöinen sääntö joka kieltää imettämästä vauvaa pidempään kuin kuukauden ajan? Romanilapset ovat aika levottomia, onko asialla yhteyttä tuohon ja mitä Jumala tuommoisista säännöistä ajattelee?
Romanien sääntöjä?
7
1221
Vastaukset
- mutta sen
tiedän, että romanit ovat hyvin häveliäitä. Julkinen imetys esim kokouksessa tuskin tulisi heikäläisillä kuuloonkaan.
Jos romaniäidit eivät olisi imettäneet lapsiaan, niin tuskin kansaa olisi enää olemassakaan. Hehän ovat eläneet kiertolaiselämää hyvin vaikeissa olosuhteissa. Ehkä imettämättömyys on romanien keskuudessa nyt jokin uusi muoti.
Entisaikaan niillä seuduin Suomessa, joissa lapsia ei imetetty (Pohjanmaa mustimpana alueena) oli valtava lapsikuolleisuus, kun taas siellä, missä äidit imettivät pienokaisiaan, lapset yleensä selvisivät hengissä.
Jumala on antanut maitorauhaset kaikille imettäväisemoille, joten on tarkoitus, että myös ihmisten lapsia imetetään. Raamatusta selviää, että siihen aikaan Raamatun maissa lapsia imetettiin kolmivuotiaiksi.- myös nisät,
ovat evoluution tulosta.
- Ml213
Mitä Romaneiden säännöksien puhumiseen tulee, niin kannattaa tarkistella asioita onko niissä perää, ennen kuin uskoo niihin.
Esim. Olen kuullut miten tuttipullon pudottua lattialle, niin tämä pullo olisi kelpaamaton/likainen enää käytettäväksi eli paikka roskakorissa, ei pesukoneessa.Itse en usko tähänkään väittämään.(Romaniäidit valaiskoon asian todenperäisyyden).- Anonyymi
Naurettavaa. Itse kyllä pesen jos tippuu lattialle. Voi vittu!!!!
- nimi-merkki..-.
Romani nainen on "likainen"kuukauden ajan synnytyksestä.mikä tarkoittaa että silloin ei mennä ulos,keittiöön,eikä sukuloimaan.Sentakia moni romaninainen pyrkii imettämisestä eroon,että voisi taas palata normaaleihin kuvioihin.Meillä valtaväestölläkin on ollut samoja tapoja.Kun äitini tuli laitokselta-60 luvulla kotii,hän oli viikkoja kammarissa vauvansa kanssa,ainoastaan kävi syömässä ja tätini oli kodinhoitajana,joka siivosi,pyykkäsi ja teki ruuan.Romaneilla on saman tyyppiset tavat,asiassa.Mutta eivät kaikki noudata enää,useimmatkin heistä ovat noudattavinaan,etteivät loukkaa vanhimpia romaneja.
- Anonyymi
En halua tietää enenpää imetyksestä tahi rinnoista
- Anonyymi
On kumma jos ovat "likaisia" huh huh🤣
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23528Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1023409"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin872948IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-612693Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭672499Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.922495Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä261424- 961328
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3841262Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll171105