Jeesuksen taivaaseenastuminen, Apt. 1:6-14

JEESUS OTETAAN TAIVAASEEN
Apt. 1:6-14
--
1:6 Niin he ollessansa koolla kysyivät häneltä sanoen: "Herra, tälläkö ajalla sinä jälleen rakennat Israelille valtakunnan?"
1:7 Hän sanoi heille: "Ei ole teidän asianne tietää aikoja eikä hetkiä, jotka Isä oman valtansa voimalla on asettanut,
1:8 vaan, kun Pyhä Henki tulee teihin, niin te saatte voiman, ja te tulette olemaan minun todistajani sekä Jerusalemissa että koko Juudeassa ja Samariassa ja aina maan ääriin saakka".
1:9 Kun hän oli tämän sanonut, kohotettiin hänet ylös heidän nähtensä, ja pilvi vei hänet pois heidän näkyvistään.
1:10 Ja kun he katselivat taivaalle hänen mennessään, niin katso, heidän tykönänsä seisoi kaksi miestä valkeissa vaatteissa;
1:11 ja nämä sanoivat: "Galilean miehet, mitä te seisotte ja katsotte taivaalle? Tämä Jeesus, joka otettiin teiltä ylös taivaaseen, on tuleva samalla tavalla, kuin te näitte hänen taivaaseen menevän."
1:12 Silloin he palasivat Jerusalemiin vuorelta, jota kutsutaan Öljymäeksi ja joka on lähellä Jerusalemia, sapatinmatkan päässä.
1:13 Ja kun he olivat tulleet kaupunkiin, menivät he siihen yläsaliin, jossa he tavallisesti oleskelivat: Pietari ja Johannes ja Jaakob ja Andreas, Filippus ja Tuomas, Bartolomeus ja Matteus, Jaakob Alfeuksen poika ja Simon, kiivailija, ja Juudas Jaakobin poika.
1:14 Nämä kaikki pysyivät yksimielisesti rukouksessa vaimojen kanssa ja Marian, Jeesuksen äidin, kanssa ja Jeesuksen veljien kanssa.
--
Opetuslasten kysymys, onko Jeesus nyt ”rakentava Israelille valtakunnan” (6) tuntuu kovin ”naivilta”.
He kuvittelivat, että Jeesus pystyttää maanpäällisen maailmanvallan.
Jeesus vastaa, että he tulevat aikanaan ymmärtämään, kun Pyhä Henki tulee, mitkä ovat Jumalan suunnitelmat.
Nyt on tärkeintä odottaa Pyhän Hengen vuodatusta ja alkaa toteuttamaan apostolintehtävää, joka ulottuu ”maan ääriin saakka” (8).

Tämän sanottuaan Jeesus kohotetaan ylös taivaaseen opetuslasten nähden (9).
Samassa heille ilmestyy kaksi valkeisiin vaatteisiin puettua miestä (10).
He kertovat opetuslapsille, että Jeesus on ”samalla tavalla” palaava takaisin (11). Tästähän Jeesus itsekin oli puhunut heille jo aikaisemmin kertoessaan heille maailman lopun enteistä (Matt. 24. luku):
”Mutta kohta niiden päivien ahdistuksen jälkeen aurinko pimenee, eikä kuu anna valoansa, ja tähdet putoavat taivaalta, ja taivaitten voimat järkkyvät.
Ja silloin Ihmisen Pojan merkki näkyy taivaalla, ja silloin kaikki maan sukukunnat parkuvat; ja he näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suurella voimalla ja kirkkaudella.
Ja hän lähettää enkelinsä suuren pasuunan pauhatessa, ja he kokoavat hänen valittunsa neljältä ilmalta, taivasten ääristä hamaan toisiin ääriin.” (Matt. 24:29-31).

Öljymäeltä opetuslapset menevät Jerusalemiin niin kutsuttuun yläsaliin. Se sijaitsi sapatin matkan, eli noin kilometrin päässä (13). Siellä he pysyvät yksimielisesti rukouksessa vaimoineen.
Luukas mainitsee myös Jeesuksen äidin Marian ja Jeesuksen veljien (14) olleen heidän joukossa.
--
”Herää, Herran seurakunta lähellä ja kaukana! Huuto ”Katso, ylkä saapuu”! kohta on jo kaikuva. Herää taistoon, vaivannäköön, rakkauteen, elämään. Rohkeuden suo hän sulle, ostetulle verellään.
(Virsi 148:1).

0

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

        ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
        Ikävä
        77
        958
      2. Mikä minussa sitten

        Kiihottaa enemmän kuin muissa?
        Ikävä
        73
        822
      3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

        Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
        Kotimaiset julkkisjuorut
        100
        567
      4. Taidan lähettää kaveripyynnön

        Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
        Ikävä
        42
        561
      5. Mikä on viimeinen

        este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
        Ikävä
        45
        533
      6. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

        Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
        Hyrynsalmi
        4
        516
      7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

        Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
        Sinkut
        158
        502
      8. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

        Kuin "hän"
        Ikävä
        26
        481
      9. Oikea nainen

        On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
        Sinkut
        132
        472
      10. Kaipaisin kainaloosi

        Emme voi jatkaa sillä tavoin, mutta silti sinua. -naiselta miehelle
        Ikävä
        45
        439
      Aihe