Yasminellen lopetus+sivuoireet

Nyt silmät teräviks ja aivot raksuttamaan.

Söin kolme liuskaa pillereitä mutta ei se vaan ollut mun juttu. Paino nousi ja haluttomuus lisäänty. Mäkeen vaan!

Mutta nyt lopettamiset jälkeen paino on vieläkin noussu ja tiiän että minun syömiselläni se ei vaan oo mahollista. Onko mahdollista että elimistö kerää nestettä vielä lopetuksen jälkeenkin?. Tosin
ensimmäisiä normaaleita menkkojakin tässä odottelen joten onkohan sekin osasyy tähän turvotukseen (tai läskiin).

Kauanko menee että tuo myrkky on kokonaan poistunu elimistöstä ja ruho tulee normaaliks? Elämäni yks suurimmista virheitä oli alkaa napsimaan noita pillereitä.
2813
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse olen syöny vuoden yasmine-pillereita. Nyt kuitenkin pillerit loppuivat ja halaun vaihtaa ehkäisyrenkaaseen. Kun söin viimesen liuskan, kuukautiset tuli ihan tavallisesti. Mutta sen jälkeen ei ole näkyny.. nyt kuukautiset on noin pari viikkoa myöhässä! onko muilla kokemuksia, kestääkö "luomu"-menkkojen alkaminen kauan kyseisten pilleireiden lopetuksen jälkeen? Pikkuhiljaa alkaa paniikki iskemään, että josko olen raskaana. Todennäköisyys on kyllä hyvin pieni, olemme poikaystäväni kanssa harrastaneet seksitä 2 kertaa pillereiden lopettamisen jälkeen ja molemmilla kerroilla ollaan käytetty kortsua ja kaikki menny ok. Eli kortsu on pysyny paikoillaan, eikä ainakaan meidän mielestä ole mennyt rikki...

Tää odottelu ei oo kivaa..

Äänestä

Viestini ei varsinaisesti liity kysymykseen, mutta haluaisin esittää oman huolenaiheeni.
Aloitin yasminelle-pillereiden käytön muutama vuosi sitten ehkäisyn tarpeen lisäksi siksi, että leukaani ilmestyi käsittämätön määrä kipeitä ja tulehtuneita finnejä.
Tulkitsin tämän hormonaaliseksi häiriöksi, sillä ihoni oli aikuisuuteen asti ollut todella hyvässä kunnossa. Mikään ulkoinen hoitomenetelmä ei tehonnut, ja asia sai minut todella masentuneeksi.
Nyt pillereidensyönnin myötä ihoni on todella hyvässä kunnossa, mutta haluaisin kuitenkin lopettaa niiden syönnin, sillä en ole enään vakituisessa suhteessa ja koen niiden olevan vaivaksi.
En kuitenkaan uskalla lopettaa pillereiden syöntiä, sillä pelkään saman finnihelvetin tulevan takaisin. Olen lukenut todella monia kirjoituksia joissa iho on huonontunut pahasti lopettamisen jälkeen. Onko kenelläkään positiivisia kokemuksia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turusen pyssy kirjoitti:

Nyt silmät teräviks ja aivot raksuttamaan.

Söin kolme liuskaa pillereitä mutta ei se vaan ollut mun juttu. Paino nousi ja haluttomuus lisäänty. Mäkeen vaan!

Mutta nyt lopettamiset jälkeen paino on vieläkin noussu ja tiiän että minun syömiselläni se ei vaan oo mahollista. Onko mahdollista että elimistö kerää nestettä vielä lopetuksen jälkeenkin?. Tosin
ensimmäisiä normaaleita menkkojakin tässä odottelen joten onkohan sekin osasyy tähän turvotukseen (tai läskiin).

Kauanko menee että tuo myrkky on kokonaan poistunu elimistöstä ja ruho tulee normaaliks? Elämäni yks suurimmista virheitä oli alkaa napsimaan noita pillereitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu