Sweitsistä auto

mitä tulleja ja muita maksuja tulee verrattuna Saksasta hakemiseen? Ja kuinka suuria ovat? Miten hankin EU:n siirtokilvet Saksan rajalla?
1242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tulli henkilöautoille 10% prossaa ja ALV sitten Suomeen siihen 22% päälle siis auton ostohinnasta (CIF) laskettuna. Vaikea kuvitella että se kannattais millään autolla, jos vertaa mitä Saksasta saa tuotua Suomeen ilman mitään maksuja ja paperisotia. Onnea kuitenkin yritykselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


66KW kirjoitti:

mitä tulleja ja muita maksuja tulee verrattuna Saksasta hakemiseen? Ja kuinka suuria ovat? Miten hankin EU:n siirtokilvet Saksan rajalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu