En ole erityisen poliittinen henkilö, mutta satuin vain lukemaan näitä vuodatuksia täälä sivuilla, jossa paljon puututaan Jäätteenmäen englanninkielen taitoon.
On kuitenkin totuus, että esim. Lipponen, Halonen,Soininvaara ja ex-politiikan raskassarjalaisista esim. Paasio ja Karjalainen
ovat kaikki kielelliseltä ilmaisultaan huonoja niin suomenkielessä, kuin englanninkielessä.
Uskoisin Jäätteenmäen olevan näihin verratuista paras, kunhan nyt vaativan tehtävänsä ensijännityksistä pääsee eroon.
Annetaan annelille aikaa kasvaa tehtävänsä mukana.
ps. äänestin muuten demareita!
On kuitenkin totuus, että esim. Lipponen, Halonen,Soininvaara ja ex-politiikan raskassarjalaisista esim. Paasio ja Karjalainen
ovat kaikki kielelliseltä ilmaisultaan huonoja niin suomenkielessä, kuin englanninkielessä.
Uskoisin Jäätteenmäen olevan näihin verratuista paras, kunhan nyt vaativan tehtävänsä ensijännityksistä pääsee eroon.
Annetaan annelille aikaa kasvaa tehtävänsä mukana.
ps. äänestin muuten demareita!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ota ihmeessä ne apilanvihreät korvatulpat pois korvista ja kuuntele. Jos Jäätteenmäki todella on mielestäsi paras englannin taitaja, niin minä sanon, että lehmät osaavat lentää.
Ensinäkin, kuten sanoin, niin en ole kepulainen,
mutta osaan eroittaa kohtuuttomuuden ja kohtuullisuuden rajat.
Toiseksi en väittänyt Jääteenmäen olevan paras englannintaitaja, vaan sanoin, että hänestä todennäköisesti tulee kielelliseltään ilmaisultaan näihin muihin huippupolitiikkoihin (jotka mainitsin) verrattuna paras, kunhan alkujännityksestään tointuu.
Esim. Lipponen, jota en kovin suuresti arvostanut
puolueemme puheenjohtajana monista ansioistaan huolimatta oli suhteellisen huono diplomatian harrastaja ja naurettavan kankea puhumaan kieliä.
Tuli joskus sellainen tunne, ettei hän muistanut
kaikkia sanoja, vaikka samallaillahan hän puhuu suomea. Nousumme alkoi heti,(gallupit)kun Lipponen astui sivuun.
Me olemme nyt keskustan kanssa hallitusvastuussa
ja uskon että se on myös maan kannalta paras vaihtoehto. Parempi ainakin, kuin porvarihallitus.
Itse en pysty arvostelemaan toisten kielitaitoa, kun itse ymmärrän vain suomea. Kuuntelin kerran haastattelun, jossa kahta englantia äidinkielenään puhuvaa suomalaista haastateltiin Jäätteenmäen kielitaidosta. He kyllä pitivät Jäätteenmäen englantia aivan hirveänä. Halosen ja Lipposen englannin ääntämystä hyvänä. Lipponenhan puhuu suomeakin harkitun hitaasti, mikä on vain hyvä asia.
Että siitä vaan naamioitunut demar... ei kun kepuli. Siis hello you vihtahousu...
"Että siitä vaan naamioitunut demar... ei kun kepuli. Siis hello you vihtahousu... "
Vaikka sitten niinkin, jos haluat vängätä, mutta sepä ei ollutkaan oleellinen pointtini.
On tietysti eräille vaikea ymmärtää, että nyt ovat demarit ja keskusta kavereita ja vastuussa maan asioista suurimpina puolueina.
Ja silloinhan pienet vikisevät, mutta karavaani kulkee.